Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Stálé téma chronických nemocí

13.07.2016
Chronická nemoc Stálé téma chronických nemocí se týká pochopení nutnosti odhalit příčiny, přijmout, akceptovat je a přestat je činit.

Postoje nemocných

Velké množství pacientů, kteří oslovují naši poradnu, vůbec netuší, co se po nich chce. Jsou nacvičeni jít s problémem k lékaři a očekávají, že dostanou lék a jejich problém odezní. Někteří chápou, že znát příčinu je důležité, ale oni prostě nemají čas zabývat se příčinou, odstraňováním příčin, oni si přímo lék vyžádají, aby byl příznak nemoci rychle potlačen, aby mohli pokračovat v činnosti, ve které je nemoc zastavovala.

 

Někteří si jsou vědomi své příčiny, ale nepřipouštějí si ji, hledají výmluvy a kličkují, svádějí problém na jiné okolnosti, odkládají řešení, až se prý změní jejich situace (ta se samozřejmě nezmění), a raději volí pohodlnější způsob léčení, spočívající v trvalém užívání léku… A jiní jsou teoretici, nastudovali řádku článků, jsou častými návštěvníky diskusních portálů a mohli by dostat přezdívku „googloví studenti“, hledají způsoby, jak to udělat, aby svou příčinu nemuseli odstraňovat.

 

A nemalá skupina lidí si chce své zdraví koupit a dělají pro to mnohdy i šílené věci, jen aby příčinu zamaskovali. Do této skupiny patří i lidé, kteří by také tak postupovali, kdyby na to měli peníze a mohli si zdraví koupit. Mají představu, že se nemohou uzdravit právě proto, že nemají peníze. A to je dostává do deprese.

 

Poradna

V internetové poradně s tazatelem nejprve komunikujeme, vysvětlím mu základní pravidla, popíši, jak by měl postupovat, a přesto neví, co má dělat, je bezradný. Ví, že se nemůže obrátit o pomoc na svého lékaře, protože ten se s ním na takové téma jednak odmítá bavit a jednak na něj nemá čas.

 

Jiná skupina pacientů mi napíše: Prosím, napište mi, co si mám nechat vyšetřit, já zajdu za svým lékařem a on mi cokoliv, co budu požadovat, nechá udělat. Ale v okamžiku, kdy dojde na realizaci projektu, objeví se komplikace - to vyšetření je drahé, to vyšetřovat nemohu, na toto vyšetření vás musím objednat ke specialistovi, protože jedině on to může udělat, ale čekací doba na vyšetření je půl roku.

 

A tak vlastně většina snah o pojmenování příčin je o tom, kdo to zaplatí. Laboratoři je to jedno, ta je připravena vyšetřovat.

 

Cesta za příčinou

Není jednoduché se dopracovat k příčině. Nejde jen o to, která vyšetření musíte udělat, aby se prokázala příčina. V jádru je třeba hledat ve dvou rovinách.

 

Rovina hmotná

První je rovina hmotná, změřitelná, zde se provádějí právě ta různá vyšetření. Výsledek laboratoře ukazuje, jak tělo reaguje. Např. je vysoká sedimentace, takže se dozvíme, že v těle probíhá zánět, ale již nám to neříká, proč je v těle zánět. Zobrazovací technika (RTG, CT, MR) přesně popíše anatomickou situaci, např. objeví cystu, ale nevysvětlí nám, proč cysta vznikla. Nyní záleží na tom, jak dokáže lékař a pacient spolupracovat, jak zvládnou vidět souvislosti a sestavit mozaiku informací, jež vysvětlí příčinu, proč je zánět, proč je cysta… V této rovině pracuje imunolog, endokrinolog, internista, chirurg… Tady dostáváte léky, léčiva, zde zasáhne operační výkon… A je otázka, zda takový postup dokáže zasáhnout příčinu, anebo zda se orientuje pouze na potlačení či odstranění projevu nemoci.

 

Pokud rozbor příčiny skončí v bodě zjištění, že v těle probíhá zánět, a nasadí se lék proti zánětu, pak to je právě situace pouhého potlačení projevu nemoci. Pokud rozbor skončí v bodě, že byla nalezena cysta, která bude následně operativně odstraněna, jistě dojde k úlevě, odstraní se následek, ale pokud příčina působí dále, je otázkou času, kdy se vytvoří nová cysta nebo jí podobný útvar. Operace nestačí, náprava musí pokračovat v totální změně životního stylu…


Rovina nehmotná

Druhá je rovina nehmotná, nezměřitelná, a přitom je mnohem podstatnější, vlastně klíčová, ale do ní specialisté vstupovat nedovedou, lék do této roviny nezasáhne, operovat nelze.
Kořeny nemocí vycházejí právě z této roviny a není vzácností, že pocházejí z rodinného zatížení, tedy z mnohem větší hloubky. Mozek pracuje pod vlivem této roviny, pracuje podle určitého programu. Pokud je program chybný, je pochopitelné, že chybně pracuje i podřízený systém, např. imunita, hormonální systém.

 

Smyslem rozboru je tedy pojmenovat onen program, jeho vlastnosti, odhalit, v čem je chybný, a snažit se o změnu. To je vlastně na celém léčení nejpodstatnější. A je to stálé téma chronických nemocí.


Související články:
Recept na zdraví
Chronické nemoci žijí z cukru a při nízké hladině kyslíku
Civilizační choroby
Model chronické nemoci
Předklinická fáze nemoci


13.07.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

342,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS