Srdce – signály že není v pořádku a jak jej chránit

srdce a jeho funkce v tele

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jaký je nejdůležitější orgán v našem těle? Uhodli jste správně, je to srdce! A protože je tak důležité pro náš život a zdraví, měli bychom mu věnovat zvláštní péči a udržovat ho v kondici. Zdraví srdce by mělo být prioritou pro každého z nás.

Srdce nám dodává životodárný kyslík a živiny. Bez něj by náš organismus nemohl fungovat. Mezi další důležité funkce srdce patří regulace krevního tlaku a přenos signálů do nervového systému.

Srdce je také symbolem lásky. V našem těle bije bez odpočinku po celý náš život. Stále neúnavně pohání krev v oběhu. Přestože je pro náš život tento orgán nesmírně důležitý, často na něj zapomínáme. Věnujme tedy našemu srdci potřebnou pozornost, zvlášť nyní v létě, kdy je ideální čas k detoxikaci celého srdečního okruhu.

Kardiovaskulárních onemocnění každý rok přibývá a problémy se týkají stále mladších lidí. Dobrou zprávou ale je, že se potížím dá velmi snadno předcházet.

Srdce a jak jej chránit

Srdce nemusí být nemocné jen neopětovanou láskou. Stačí se řádně stresovat, přejídat se, kouřit, dopřávat si alkoholu a nijak moc se nehýbat. A k tomu žít v některých omylech. Pak budete velmi brzy patřit k vysokému procentu těch, kteří každoročně odejdou z tohoto světa. Právě srdečně-cévní onemocnění jsou totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí v České republice.

Příčiny srdečně-cévních onemocnění

Mezi příčiny srdečně-cévních onemocnění patří většinou ateroskleróza, neboli kornatění cév. Postihuje bez rozdílu muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku. Je o to nebezpečnější, že zasahuje tělo v raných fázích bez zjevných příznaků. Jednoduše řečeno, dlouho nás nic nebolí. O to je nebezpečnější. Příčinou aterosklerózy je narušení cévy a následné ukládání tukových látek do její stěny. Cévy postupně tvrdnou, průtok krve cévou je omezen a následkem toho jsou některé části těla nedostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Jestliže dojde k náhlému uzávěru některé hlavní tepny, mohou být následky velmi dramatické: akutní infarkt myokardu, centrální mozková příhoda, uzávěr tepen dolních končetin. Na to, jak si chránit nejdražší pumpu světa a odehnat srdečně-cévní onemocnění jsme se zeptali primáře MUDr. Jiřího Leissera z Lázní Teplice nad Bečvou, jediných moravských lázní na srdce. Jaké jsou nejčastější příčiny onemocnění srdce? „Na vzniku onemocnění srdce se podílejí především takzvané rizikové faktory. Mezi ty hlavní patří kouření, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků, cukrovka, nadváha, nedostatek pohybu a především stres.“

Co prospívá našemu srdci

„Je to relativně jednoduché, ale obtížně realizovatelné. Chce to totiž aktivní přístup každého z nás. Pokud kouříte, tak musíte přestat a vyhýbat se zakouřenému prostředí. Celkově také musíte upravit životosprávu. Zdravá strava, tedy dostatek zeleniny, ovoce, vlákniny, ideálně také ryby. Naopak je vhodné omezit příjem tuků a potravin s vysokým obsahem cholesterolu. Šetřeme také se solí – její vysoký příjem našemu srdci nesvědčí. Dalším bodem, který v dnešní uspěchané době lidé „nestíhají“, je pohyb. Pozor, nemusí se jednat o hodiny strávené v posilovně, pro rozproudění srdce stačí, když si několikrát týdně dopřejete svižnou procházku na čerstvém vzduchu. Ideální je vyzkoušet aktivitu, do které zapojíte celou rodinu – pěší výlet o víkendu, odpolední cyklistika, zkrátka zařazení přirozeného pohybu do každodenního programu.

Signály, že srdce není v pořádku

  • Zadýchávání se i při menší fyzické zátěži. Že jsme zadýchaní, když vyjdeme pěšky pět pater, na tom není nic divného. Pokud se nám ale namáhavě dýchá i při nízké či žádné zátěži, je to jasný signál, že naše srdce „nestíhá“.
  • Otoky nohou. Pokud celý den nestojíte na nohou, dlouhé hodiny necestujeme či není parné léto, mohou otoky nohou upozorňovat na srdeční potíže.
  • Slabost a únava. To známe asi všichni, ale pokud máme dostatek spánku, tak je neustálé vyčerpání nepřirozené. Naše srdce rozvádí krev do celého těla – pokud není v pořádku, pumpuje krev přednostně do životně důležitých orgánů a tím dochází k menšímu prokrvení svalů. Následně se cítíme malátní a slabí.
  • Bušení srdce. Pokud se nám často rozbuší srdce „jen tak“, může to také znamenat, že je naše srdce přetížené a zrychleně pumpuje krev, která se v těle nahromadila.
  • Rychlé přibírání na váze. Pokud srdce začíná selhávat, hromadí se v těla krev i voda. Díky nim může ve velmi krátkém čase dojít i k výraznému zvýšení váhy.

„Abychom předešli onemocnění srdce, měli bychom znát hladinu lipidů a cukru v krvi stejně jako výšku krevního tlaku. Pokud má člověk obavu, že s jeho srdcem není všechno v pořádku, měl by navštívit svého lékaře. Ten má možnost jej poslat na celkové kardiologické vyšetření včetně zátěžového ekg. Brzké odborné vyšetření může předejít rozsáhlému poškození srdce.  Často potíže svádíme na bolesti způsobené páteři, které každý z nás občas mívá a lékaře navštívíme pozdě, kdy už došlo k poškození srdečního svalu. Je proto žádoucí, abychom při potížích v krajině srdeční navštívili odborného lékaře.“

Zdravé srdce ovlivňuje také náš smutek, melancholii a strachy. Na detoxikaci okruhu srdce se doporučují doplňky stravy pro podporu normální činnosti srdce. 

Zde najdete nejlepší doplňky stravy na srdce, které jsme pro vás vybrali společně s odborníky z funkční medicíny a farmacie. Pokud hledáte přírodní cestu, jak si udržet své srdce a kardiovaskulární zdraví v kondici, vyberte si z těchto doporučených a osvědčených produktů:

  • Omega 3 mastné kyseliny bohaté na EPA a DHA, které hrají roli pro udržení správné hladiny krevního tlaku.
  • Vitamín K přispívá k normální srážlivosti krve.
  • Vápník přispívá k normální srážlivosti krve a je důležitý pro srdeční tkáně a krevní tlak.
  • Sulforafan, bioaktivní látka nacházející se zejména v brokolici.
  • Koenzym Q10 je enzym, který pomáhá v procesu tvorby energie v mitochondriích, což jsou hlavní továrny pro produkci energie v těle. Mitochondrie se nacházejí také v buňkách srdce a jsou klíčové pro jeho funkci.
  • Quercetin patří mezi flavonoidy, žlutá barviva dávající rostlinám zářivou barvu, která se vyznačují především svými antioxidační schopnostmi.

Byliny na srdce:

  • Oregano jako divoká bylina přispívá ke správné činnosti kardiovaskulárního systému a podporuje správné hladiny krevního tlaku.
  • Šalvěj červenokořenná podporuje normální činnost cévní soustavy.