Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Srdce a jak ho chránit

09.12.2008
Srdce nemusí být nemocné jen neopětovanou láskou. Stačí se řádně stresovat, přejídat se, kouřit, dopřávat si alkoholu a nijak moc se nehýbat. A k tomu žít v některých omylech. Pak budete velmi brzy patřit k 58 procentům těch, kteří každoročně odejdou z tohoto světa. Právě srdečně-cévní onemocnění jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Mají na svědomí více než 58 procent všech mrtvých. Ve vyspělých státech Evropy a USA na tom nejsou o mnoho lépe. Tady je to také více než 50 procent.

 

Příčinou srdečně-cévních onemocnění je  většinou ateroskleróza, neboli kornatění cév. Postihuje bez rozdílu muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku. Je o to nebezpečnější, že zasahuje tělo v raných fázích bez zjevných příznaků. Jednoduše řečeno, dlouho nás nic nebolí. O to je nebezpečnější. Příčinou aterosklerózy je narušení cévy a následné ukládání tukových látek do její stěny. Cévy postupně tvrdnou, průtok krve cévou je omezen a následkem toho jsou některé části těla nedostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Jestliže dojde k náhlému uzávěru některé hlavní tepny, mohou být následky velmi dramatické: akutní infarkt myokardu, centrální mozková příhoda, uzávěr tepen dolních končetin. Na to, jak si chránit nejdražší pumpu světa a odehnat srdečně-cévní onemocnění jsme se zeptali primáře MUDr. Jiřího Leissera z Lázní Teplice nad Bečvou, jediných moravských lázní na srdce. Jaké jsou nejčastější příčiny onemocnění srdce? „Na vzniku onemocnění srdce se podílejí především takzvané rizikové faktory. Mezi ty hlavní patří kouření, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků, cukrovka, nadváha, nedostatek pohybu a především stres.“Jak se tedy chorobám srdce a cév nejjednodušeji bránit?
„Je to relativně jednoduché, ale obtížně realizovatelné. Chce to totiž aktivní přístup každého z nás. Pokud kouříte, tak musíte přestat a vyhýbat se zakouřenému prostředí. Celkově také musíte upravit životosprávu. To znamená změnit stravovací návyky, omezit cukry a živočišné tuky a eventuelně je nahradit rostlinnými. Snažit se konzumovat dostatek vlákniny, omezit celkově množství jídla, jíst častěji a menší množství jídla, snížit svoji hmotnost. A to jde především pravidelnou fyzickou zátěží. Optimální je sportování v délce 30 až 40 minut denně. V podstatě to všichni známe, ale nedodržujeme.“Jaké jsou nové trendy v této obraně a ve zdravé výživě?
„Určitě pohyb, především chůzi nebo dokonce moderní nordic walking, tedy chůze s hůlkami, trénink  na ortopedech či nejrůznějších běhátcích. Přitom je lépe se věnovat spíše vytrvalosti, než síle. To jen tak ve stručnosti.“Často se hovoří o kladném vlivu alkoholu na lidské zdraví. Je to pravda? Víno? Panáček po ránu?
„Bohužel si většinou vybíráme z toho, co může omezit naše rizika, jen to,co je pro nás příjemné. Takže bych to ani s alkoholem nepřeháněl. Všeobecně se uznává, že malá množství alkoholu, tedy zhruba dvě deci bílého či červeného vína nebo půl litru  piva pro muže (pro ženy  platí jen 1,5 deci červeného či bílého vína, a tři deci piva poněvadž pomaleji metabolizují alkohol) by mohla mít vliv na zvýšení takzvaného „hodného“ cholesterolu. Takže by neměl škodit.“Mají rostlinné tuky skutečně takový vliv na naše zdraví?
„Rostlinné tuky podobně jako rybí maso obsahují nenasycené masné kyseliny, které snižují hladinu triglyceridů. Podle některých autorů snižují krevní srážlivost a proto snižují pravděpodobnost trombu a následně infarktu srdečnímu či mozkové příhodě.“A není prospěšnější návrat ke klasickým tukům? Máslo? Nebo snad dokonce sádlo?
„Malý paradox. Před několika lety byla propagována dieta bez omezení živočišných tuků až do doby, kdy propagátor této „diety“ zemřel na opakované cévní mozkové příhody. Statistiky jednoznačně ukazují na závislost vzniku infarktu srdečního svalu a cévních mozkových příhod na výšce hladiny cholesterolu. Takže i tady bych byl velmi opatrný v závěrech.“Jak se tedy chovat, pokud máme podezření, že s naším srdcem není něco v pořádku?
„Abychom předešli onemocnění srdce, měli bychom znát hladinu lipidů a cukru v krvi stejně jako výšku krevního tlaku. Pokud má člověk obavu, že s jeho srdcem není všechno v pořádku, měl by navštívit svého lékaře. Ten má možnost jej poslat na celkové kardiologické vyšetření včetně zátěžového ekg. Brzké odborné vyšetření může předejít rozsáhlému poškození srdce.  Často potíže svádíme na bolesti způsobené páteři, které každý z nás občas mívá a lékaře navštívíme pozdě, kdy už došlo k poškození srdečního svalu. Je proto žádoucí, abychom při potížích v krajině srdeční navštívili odborného lékaře.“

 


Celková nabídka přípravků pro zdravé srdce a cévy.

 


Související články:
Chraňte si srdce, máte jen jedno
Angina pectoris
Koenzym Q10 a jeho využití v lékařské praxi
Infarkt myokardu
Jak vyzrát na cholesterol
Ženy po padesátce více ohrožují nemoci srdce a cév
Meditace snižuje nebezpečí úmrtí u srdečních onemocnění
Kardiolog doporučuje plavání
Zvonec čtyřlistý (Adenophora triohylla, syn. Adenophora tetraphylla)
Okruh srdce podle TČM
Detoxikace srdečního okruhu
Pumpa našeho života - srdce


09.12.2008
autor: Jaromír Pohan
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

119,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS