Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Sportovní běh - marná snaha o útěk před psychickými problémy (příběh z ordinace MUDr. Jana Hnízdila)

11.05.2011
Bylo horké červnové odpoledne a já se těšil na konec pracovní doby, když se ozvalo bušení na dveře. Do místnosti vtrhnul vysoký štíhlý muž. Zarážející byl nejen jeho neklid, ale také jeho sportovní oděv včetně čelenky s nápisem „Pražský maraton“. V ruce držel jakýsi list a vypadal trochu jako nešťastný běžec, který nesl zprávu o výsledku řecko-perské války. Místo ní mi přinášel „Poukaz na vyšetření/ošetření“.

Ortoped z nedaleké kliniky v něm žádal poskytnutí blíže neurčené fyzikální léčby levé paty. Ten člověk zrovna nevypadal jako pacient s bolavou patou. Dvaačtyřicetiletý Karel Červený byl v očividném napětí, jako by každým okamžikem čekal výstřel startéra. S velkým úsilím se mi podařilo jej přimět, aby si sednul a pověděl mi o svých zdravotních obtížích. Zájem jej překvapil, z předchozích návštěv lékařů na něj nebyl zvyklý. Ukázalo se, že potíže s patou se táhnou téměř deset let. Absolvoval vyšetření na rentgenu i ultrazvuku a s ujištěním, že se jedná o bolest úponu lýtkového svalu, svědomitě docházel na rehabilitaci, polykal analgetika a absolvoval sérii obstřiků. Vše jen s krátkodobým efektem. Potíží jej nezbavila sádrová fixace ani operace, postupně se naopak začala přidávat bolest druhé achilovky. Tu mu léčili stejným způsobem a stejně neúspěšně. Kromě toho jej před pěti lety začalo bolet koleno, artroskopický zákrok na chrupavce mu také neulevil. Neúspěšné bylo i ozařování radioaktivním cesiem. Podivný chorobopis. A ještě podivnější život.

Při rozhovoru se dozvídám, že pan Červený se posledních deset let živí jako zámečník a svářeč a těžce fyzicky pracuje, od rána do večera je na nohou. Je to velmi citlivý a uzavřený člověk. Několikrát se sice snažil navázat partnerský vztah, ale neuspěl, a dosud žije u rodičů. Poslední rozchod před dvěma lety jej natolik poznamenal, že na další pokusy rezignoval. Melancholický výraz ale vystřídá nadšení, když začne vyprávět, že je „naprosto vášnivý běžec“. Běhá celý život, denně i dvacet kilometrů, měsíčně v průměru tři sta padesát. Běh je smyslem jeho života, na nic jiného mu nezbývá čas. Poslední dobou už mu ale nepřináší takovou radost jako dřív. Sice bez běhu nemůže být, v duši jako by ale cítil sílící neklid. Začíná si uvědomovat, že nejde o to kam, ale před čím vlastně utíká. Jeho tělo navíc vysílá stále bolestivější varovné signály, zákroky lékařů problém nejen že neřeší, ale ještě více prohlubují.

Pamatujete na ten slavný film o muži, který běžel, aby uniknul zklamání, úzkosti a beznaději? Běžel tři roky, než se zastavil, aby našel sílu k pokračování svého životního příběhu, který byl o nešťastné lásce. Jaký smysl mělo úsilí biologické medicíny zaměřené na potlačení tělesných příznaků u pana Červeného, je otázkou. S kolegou Jiřím Šavlíkem jsme maratonského běžce dál léčili pod pracovní diagnózou „syndrom Forresta Gumpa“. Úspěšně. Maratonský běh, který se pro něj stal zničující drogou, se podařilo nahradit „substitucí“ v podobě rekreační cyklistiky. Díky soustavné psychoterapii v sobě dokázal najít sílu k navázání nového partnerského vztahu. Z jeho chorobopisu se stal opět životopis.

(Jméno pacienta bylo autorem změněno.)


Knihy MUDr. Jana Hnízdila Mým marodům, Bolesti zad: mýty a realita a Jak léčit nemoc šílené medicíny naleznete v naší nabídce.

---

Shlédněte pořady s MUDr. Janem Hnízdilem - lékařem a odborníkem na komplexní medicínu: Hyde park s MUDr. Janem Hnízdilem, MUDr. Jan Hnízdil v ČT1 - 1. částMUDr. Jan Hnízdil v ČT1 - 2. část.


Související články a videa:
Žena, která nebyla blázen (příběh z ordinace MUDr. Jana Hnízdila)
Únava není nemoc, ale informace
Nadměrná lékařská péče škodí zdraví
Lék na nemoci a krize
Manažer dojel - aneb všechno se nám vrátí (krátký příběh z ordinace MUDr. Jana Hnízdila)
VIDEO: Videointerview s MUDr. Janem Hnízdilem - první část
MUDr. Jan Hnízdil: Co je důležitější než růst HDP
ChiRunning: Revoluce v běhání
Petr Gogolín: „Esence běhu? Člověk je sám se sebou, odpočine si, vyčistí hlavu. Běh je zážitek sám o sobě,“ – 2. část tipů pro zdravé běhání


11.05.2011
autor: MUDr. Jan Hnízdil
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

339,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS