Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Specifické poruchy učení

09.02.2009
I když to na první pohled z názvu může tak vyznívat, tyto poruchy učení nemají nic společné s inteligencí. Mnoho rodičů, kterých děti se potýkají s těmito specifickými poruchami učení, mají inteligenci v pásmu průměru, nebo jsou dokonce nadprůměrné. Mnoho úspěšných lidí jako např. Walt Disney, Alexander Graham Bell či Winston Churchill měli potíže s učením, nebo-li tzv. specifické poruchy učení. Co to teda je?

 

Specifické poruchy učení představují potíže při učení, které se spojují se schopností mozku přijímat, zpracovávat, analyzovat či uchovávat informace. To znamená, že inteligence v tom vůbec nehraje nebo nemusí hrát roli. Jde spíše o oblast paměti a učení než-li inteligenci. Existuje několik druhů poruch učení. Jde především o potíže v oblasti čtení, psaní, počítání. Spojují se taky s poruchami koncentrace. Převážná většina dětí či studentů s těmito potížemi se potýká s více než pouze jedním typem a většinou se kombinují, prolínají dva či více druhů (např. potíže v psaní a čtení atd.). Většinou se potíže v učení prvníkrát objeví právě tehdy, když má dítě prvně ony dovednosti ukázat na světlo světa - tedy ve škole.  Specifické poruchy učení se tedy diagnostikují často právě v prvních ročnících základních škol, kdy rodič nebo učitel zpozoruje, že dítě obtížně zvládá či přímo bojuje se čtením, psaním nebo počítáním. Dva základní typy poruch učení bychom mohli rozdělit na verbální a neverbální.DYSLEXIE, DYSGRAFIE A DYSORTOGRAFIE
Lidé s poruchami učení na úrovni verbální mají potíže se čteným nebo mluveným slovem. Tomuto typu se říká dyslexie, kdy má dítě potíže se čtením. Dysgrafie znamená potíže se psaním. Lidé, žáci, studenty s dyslexii mají potíže rozpoznávat a zpracovávat písmena a zvuky s nimi spojované. Proto mají třeba potíže při čtení nebo psaní diktátu, protože si k danému znaku (písmenu či slovu) nepřiradí ten správný ekvivalent. Například dítě může být schopné správně a perfektně vyslovit, přečíst větu či odstavec. Avšak dítě vůbec nerozumí obsahu toho, co čte. Soustředí se na samotné čtení, nicméně mu uniká obsah. Druhým typem je, když má dítě potíže se samotným procesem psaní - od samotného pohybu rukou až po tvar písmene, slova či gramatické struktury. Dítě si pak zaměňuje m a n nebo - d p b - a neumí je správně napsat (protože jsou velice podobné). Potíže se správnou gramatickou strukturou a pravopisem se označuje jako dysortografie.Mezi neverbální specifické poruchy učení zařazujeme především prací s čísly - DYSKALKULIE. Dítě s tímto typem poruchy učení má potíže se zpracováváním čísel, jejich významem, plete si například znaménka pro sčítání a dělení, či má potíže se zlomky apod.S poruchami učení se často spojuje taky porucha pozornosti, označující se jako ADHD, čili porucha pozornosti a hyperaktivity. Je to proto, protože děti či jedince s ADHD mají potíže s udržením pozorností, což zapříčiňuje to, že se u nich objeví i poruchy učení ve smyslu dyslexie či dysgrafie apod. Děti s ADHD se často nechají unést, jejich pozornost je těkavá, jsou roztržití a mají potíže svoji pozornost zaměřit a udržet. Jsou výrazně živé a aktivní nebo mají potíže během hodiny pozornost držet, být ticho, sedět, poslouchat a nevyrušovat. Pro některé učitele se tak stávají zlobivým žákem a předmětem potíží.Příčiny vzniku specifických poruch učení u jedince zahrnují jak vlivy genetické (dědičnost), tak i charakteristiky nervové soustavy (vývoj mozkových struktur před i po narození), tak i vlivy prostředí. Dnes se však již stírají rozdíly mezi dětmi bez těchto poruch a dětmi se specifickými poruchami učení a tyto děti se tedy integrují do běžných tříd. Vyžadují však individuální přístup jak učitele, školy, tak i rodiče. Když máte indicie, že by Vaše dítě mohlo mít potíže se čtením, psaním či počítáním a tedy by se u něj mohla rozvinout některá ze zmiňovaných poruch učení, klidně navštivte místní či okresní pedagogicko-psychologickou poradnu, která se specializuje kromě jiného taky na práci s dětmi s těmito potížemi.

 

 

Celková nabídka přípravků určených pro děti.


Související články:
Záškoláctví, co s ním?
První den ve škole
Hola hola, začala škola
Dítě a mladší školní věk
Je vaše dítě přetížené?
Když má dítě strach ze zkoušky
Jak reagovat na špatné vysvědčení?
Magické schopnosti dětí
Co je lehká mozková dysfunkce?
Děti s autismem potřebují více rybího tuku
Využíváme svůj mozek naplno?
Dyslexie a její projevy


09.02.2009
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS