Spalujeme kalorie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jak opravdu zhubnout? Nad tímto určitě přemýšlel každý, kdo přibral pár kilogramů na víc. Je to záležitost, která je v dnešním světě většině lidí velmi dobře známa. Tloustne „celý svět“ a obezita nabyla tragických rozměrů. Současná medicína dokonce hovoří o chorobě. A není jednoduché se jí zbavit. Kdo si vypěstoval tukové buňky již v dětství, těžko se jich zbavuje v dospělosti. Jsou nenasytné a žravé, stejně jako „oběť“, která podlehla lákavým a průhledným trikům reklamy dvacátého století. Příčinou obezity je zejména psychický stav člověka, který je narušen prostředím v kterém žije. Člověk si jídlem řeší a kompenzuje určité stresové situace a dostává se do nezadržitelné spirály. Dalo by se říct, čím více stresu, tím více jíme a tím více se propadáme. Aneb s jídlem roste chuť a s chutí přibýváme na váze.

Přitom obezita je příčinou mnoha vážných onemocnění, jako diabetes, mrtvice, infarkt myokardu, kloubní potíže a celá řada dalších nemocí, které se dají připsat do seznamu s názvem současné civilizační choroby, které ohrožují svět. Patříme mezi nejtlustší národy na světě. Díky moderní technice a zejména autům přestává být pro nás pohyb hlavním způsobem, jak se zbavit nadbytečných kilogramů. Lenost a slabá vůle pak udělají své.

Otesánkův syndrom
Nejdůležitější v takovém okamžiku je změnit vůli! Posílit ji! Je to moc těžké. Ten kdo při dietě vydržel celý den nejíst přijde večer domu a zachová se stejně jako otesánek. Nezadržitelný hlad ho donutí otevřít lednici a v jeho útrobách zmizí možné a nemožné kombinace potravin. Prostě ji „vyluxuje“. Ve střevech mu vše zkvasí a přidruží se další potíže k obezitě. Těžko se obrátíte na svoji blízkou kamarádku, která je hubená, s tím že byste potřebovali pomoci zhubnout. Jelikož není obézní, neví jaké trable tloušťka v životě přináší. Člověk se díky stresu uzavírá sám do sebe a deprese se prohlubuje. Bludný kruh se zesiluje. Vaše pevné rozhodnutí „zhubnout za každou cenu!“ narušuje okolí tím že vám naopak nabízí další a další jídlo. Někdy to může vypadat i tak, že okolí má z vaší obezity radost. Mají ve vás zdroj, o kterém se mohou bavit. V takovém případě je důležité opravdu zesílit svoji vůli natolik, že dokážete říct ostatním rozhodné ne a nevezmete si onu přebytečnou porci jídla, když už máte svůj systém v dietě. Nejhorší je, když se vše děje v rodinném prostředí. Nabyli jste přesvědčení, že zhubnete, ale i rodina vám vaše předsevzetí maří.

Příčinou obezity může být kromě genů i virus, nebo alergie!
Sedět vedle obézního člověka může mít podle amerických vědců z Waynské státní univerzity v Detroitu horší následky než jen pouhé omezení vlastního pohodlí. Jak totiž zjistili během svých pokusů, virus Ad-36 dokázal změnit hubená kuřata v baculaté brojlery. Znepokojivá je však především skutečnost, že se nákaza neomezuje pouze na výměnu tělních tekutin injekční stříkačkou. Mnohým opeřencům totiž stačilo pobývat se svými nakaženými příbuznými ve stejné kleci a do dvanácti hodin měli virus v krvi. Proto nelze vyloučit možnost, že se vstřebává prostřednictvím dýchacích cest, prohlásil šéf výzkumné skupiny Nikhil V. Dhurandhar.

O Ad-36 vědci donedávna věděli pouze to, že u lidí způsobuje plicní a kožní infekce. „V minulosti se již několikrát podařilo rozpoznat vztah mezi obezitou a virem. Poprvé však byl označen společný původce,“ uvedl Dhurandhar. Kontroverzní teorii podporuje podle odborníků také fakt, že až 30 procent z testovaných osob s nadváhou má v krvi vyšší hladinu protilátek právě proti Ad-36. Znamená to, že se jejich organismus musel s touto infekcí setkat již dříve. Je zajímavé, že jen u 5% z testovaných štíhlých jedinců byl nález pozitivní.

Alergie neznamená, že musí mít člověk nějakou vyrážku na pokožce, ale alergie se může projevovat i dysfunkcí některého orgánu a tím může být i příčinou přibírání na váze. Alergie může mít mnoho příčin. Hořké látky napomáhají tělu vypořádat se s alergií.

Grapefruit odbourává tuk!
Víte, že se před několika lety mezi dietami objevila grapefruitová dieta? Nebyla tak populární jako jiné diety a její princip spočíval v tom, že grapefruity nahradily jiné složky stravy, takže došlo k celkové redukci kalorií. Nyní však jsou k dispozici nové vědecké poznatky o grapefruitech, které poněkud mění pohled na tuto dietu a ukazují, jak grapefruity mohou ovlivnit ztrátu tuků. Bylo zjištěno, že vztah mezi hubnutím a grapefruitem není žádná chiméra. Snad i proto tato dieta stále funguje, i když celá řada dalších zatím zanikla.

Vědci ze Scrips Clinic (San Diego, USA) studovali 100 mužů a žen během dvanáctitýdenního období. Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin. První skupiny jedla s každým jídlem půlku grapefruitu, druhá pila 230 ml grapefruitové šťávy třikrát denně a třetí skupina byla kontrolní. Všechny osoby se chovaly v průběhu dvanácti týdnů podle svých běžných stravovacích návyků. I když žádná z pokusných osob nedržela dietu, průměrný úbytek váhy u prvních dvou skupin byl asi 2 kg. Někteří jedinci však zhubli až o 5 kg.

Vědci zcela ještě přesně nevědí, jak grapefruity úbytek váhy stimulují, ale domnívají se, že toto ovoce má chemické vlastnosti, které redukují uvolňování insulinu. Grapefruit obsahuje látku naringin ze skupiny flavanolů, která prodlužuje termogenní efekt kofeinů, a další složky, které vidíte níže.

Půlka grapefruitu obsahuje:
Vitamín C – 44 mg, vitamín A – 12m.j, draslík – 177 mg Vápník – 18 mg, hořčík – 11 mg, Fosfor – 8 mg, sacharidy -10 g, energie 44 kcal, bílkoviny 1g.

Fytolátky z grapefruitu reagují s některými histaminy, léky na uklidnění, s blokátory kalciového kanálu, léky na snížení cholesterolu a tzv. imunopresanty. U některých léků zesilují jejich účinek a u některých mění jejich účinky. A to i grepový džus. Vše je předmětem současného výzkumu. Dříve než nasadíte pravidelnou konzumaci grapefruitů nebo šťávy, poraďte se s vaším lékařem. Jedno je však již jisté. Grapefruit výrazně napomáhá hubnutí.

Dieta s dělenou stravou
Další dobrá dieta, která stojí za to, aby jsme ji vyzkoušeli. Jezte zvlášť maso a nebo chléb. Nikdy je nemíchejte dohromady! Maso jsou bílkoviny, chléb sacharidy. Když je smícháte dohromady, tloustnete. Stejně je to i s rýží, těstovinami, brambory a masem. Vždy je jezte odděleně. Když je opět smícháte, zase tloustnete. Nové výzkumy zjistili, že například polárníci nepřibrali pokud se živili výhradně tulením masem, které je pořádně tučné. To potvrzuje že dieta s dělením stravy je účinná.

Přístroj proti obezitě
Bylo by to velmi jednoduché, zapnout přístroj, otočit knoflíkem a zhubnout. Tak rychle ale věda nejde. Přesto nejnovější novinkou v této oblasti asi bude nový přístroj od Americké firmy Transneuronix. Skládá se z generátoru a dvou tenkých kabelů., které se připojí k žaludku. Po zapojení jimi prochází elektrické impulsy, které roztahují vrchní části žaludku a vyvolávají pocit sytosti. Zkoušky právě probíhají, ale řekněme si upřímně, kdo by chtěl být napojen na nějaký přístroj? Stále je jednodušší a přirozenější začít se pohybovat a upravit svoje stravovací návyky.

Mandle a nadváha
Nekonečné jsou debaty o tom, které tuky jsou zdravé a které nikoliv. Zdá se, že poslední studie z Loma LindaUniversity v Kalifornii publikovaná v Journal of Obesity přinesla důležitý objev, pokud jde o tzv. zdravé tuky. Vědci srovnávali dvě diety, které měly přibližně stejnou kalorickou hodnotu (cca 1015 kcal) i obsah bílkovin (asi 30 %), ale lišily se obsahem tuků a sacharidů. Dieta s vyšším obsahem tuku obsahovala 39 % tuků, z nichž většina pocházela z mandlí (84 g) a 32 % sacharidů. Dieta s vyšším obsahem sacharidů se skládala z 18 % tuků a 53 % sacharidů pocházejících hlavně z komplexních zdrojů. Pokusné osoby, které jedli dietu s mandlemi, ztratily o 62 % více hmotnosti, o 56 % více tuku a o 50% více snížily objem pasu než osoby, které jedli dietu s komplexními sacharidy. Když tedy dojde na dietu, nebojte se zdravých tuků z mandlí, resp. ořechů, semen, oliv a tučných druhů ryb. Pouze si musíte spočítat, abyste nahradili těmito tuky odpovídající množství sacharidů ze stravy.

Jak rozetnout bludný kruh?

  1. Rozhodně si musíte uvědomit, že chcete opravdu zhubnout a že je to ve váš prospěch.
  2. Nenechte si narušovat dietu podstrkáváním jídel a tím, že o vás ostatní lidé říkají:,,Takhle ona,on hubne každý rok.“
  3. Jezte málo ale často, třeba i pětkrát denně.
  4. Zkuste dietu s dělenou stravou.
  5. Přidejte ke každému hlavnímu jídlu jeden grapefruit, nebo grapefruitový džus. U džusu si zjistěte si, zda je stoprocentní a není slazen cukrem. Jinak si raději dejte čerstvou grapefruitovou šťávu.
  6. Začněte se více pohybovat.
  7. Vyzkoušejte doplňky stravy, které kromě harmonizace hormonálního systému obsahují třísloviny, které zabraňují přestupu tukových částic ze střev do krevního oběhu. A nejen tím napomáhá hubnutí. Třísloviny mají stahující účinek na žaludek a tak u velkých jedlíků zabraňuje k neustálému roztahování žaludku. Užívejte ho po jídle jako digestivum.
  8. Jezte naposledy v šest hodin.
  9. Vydržte!