Spáleniny od slunce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V létě při pobytu na slunci či během celého roku při opalování v soláriích hrozí riziko spálenin. Často je považujeme, někdy lehkomyslně, za nutné, ale neškodné zlo, které provází celý proces opalování. Důležité je odhadnout závažnost spáleniny. Nejčastěji spálenina vzniká na okrajových částech těla, které se nedostatečně natřou ochranným prostředkem – například nos, ramena či u žen dekolt.

Typy spálenin

Spáleniny se dělí do třech skupin. První skupina jsou mírné spáleniny. V tomto případě je kůže růžová až začervenalá, na dotyk horká a bolestivá. Je citlivá a může svědit. Po několika dnech přirozeně zhnědne, což je dáno tím, že kůže produkuje větší množství pigmentu melaninu.

Při druhé skupině dochází ke tvorbě malých, praskajících a svědících puchýřků a kůže je rudá. Po odeznění dochází ke slupnutí kůže. Nejhorší je skupina těžkých spálenin, kdy kůže má tmavočervenou až purpurovou barvu. Puchýřky se mohou, ale nemusí objevovat. Tyto těžké spáleniny jsou doprovázeny zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou.

Přípravky po opalování

Je ovšem důležité nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a plně se rozvinout až za 24 hodin. Nejprve je nutné postižené místo ochladit. Obvykle přikládáme obklady namočené v čisté vodě. Můžeme také použít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje. Lze také použít různé prostředky na zmírnění spálenin ve formě mastí, krémů, gelů či pěn (nejšetrnější způsob aplikace), obvykle obsahující panthenol (kyselinu panthetonovou, která podporuje hojení a obnovení kůže) či výtažek z aloe vera. Panthenol je obsažen v přípravích Swiss Panthenol pěna nebo Swiss panthenol gel. Výtažek z Aloe vera můžete najít v přípravku Finclub Gel spravy aloe vera + olivový olej.

Aplikace u krémů či mastí může být někdy bolestivá, neboť mast je zapotřebí obvykle pořádně vetřít. Vhodnější je tedy použít pěnu či gel, jejich použití je šetrnější ke spáleným místům.

Někdy je třeba při vážnějších komplikacích vyhledat pomoc odborného lékaře. To platí v případě, že postižený má současně zimnici, bolesti hlavy, závratě, horečku nebo v případě, kdy se na kůži objeví velké puchýře.

Alergie na slunce

Dalším negativním jevem doprovázejícím opalování je výskyt sluneční alergie též označované jako solární dermatitida. Jedná se o nepříjemnou kožní reakci, která obvykle postihuje kůži hned při prvním pobytu na slunci vystavenou slunečnímu záření. Objevují se nejprve svědící červené plochy, které postupně přecházejí v pupínky či puchýře. Nejčastěji se vyskytují ve výstřihu nebo na ramenou, pažích nebo nohách. Nejde ovšem o alergii v pravém slova smyslu. Při klasické alergii se tvoří neobyčejné množství zvláštních protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolávají u alergiků přehnanou imunitní reakci. U sluneční alergie se objevují látky, které již samotným působením slunečního záření u citlivějších lidí vyvolávají změny na pokožce podobné alergické reakci.

Jako prevenci lze doporučit včasné natírání opalovacím krémem. Ovšem je třeba si uvědomit, že tyto krémy nepůsobí okamžitě, proto je ideální aplikovat je přibližně půl hodiny před tím, než se začneme opalovat.

Přípravky na opalování

Při samotném opalování je třeba používat opalovací prostředek s UV faktorem – nejlepší ochranu vám dodá ten nejvyšší, tedy SPF 50+. Hodnota SPF uváděná na obalech však znamená pouze ochranu před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky. Neméně důležité je, aby opalovací přípravek chránil také proti UVA záření, které způsobuje poškození kožních buněk a předčasné stárnutí pokožky.

Vyšší SPF je třeba použít nejen při pobytu u moře, ale také v horách (intenzita UV záření s nadmořskou výškou stoupá) či na poušti nebo při lyžování (písek a sníh sluneční paprsky silně odrážejí).

Důležité je také, do jaké tzv. fototypu patříme, jedná se o odstín pleti a barvu vlasů. Častá otázka také je, zda vybrat olej, mléko, krém či sprej. Jednoznačná odpověď neexistuje. Rozdíl je pouze ve způsobu nanášení přípravku a každému může vyhovovat přípravek na opalování jiné substance. Pomoci ale mohou následující charakteristiky.

Krémy mají nejhutnější složení, po nanesení může zůstat na pokožce mastný film a aplikace na celé tělo zabere více času. Mléka jsou lehčí (řidší) než krém, snadněji se roztírají a rychleji se vstřebávají. Oleje jsou čiré nebo lehce zbarvené. Nanášejí se snadno jako mléka a příjemně zvlhčují pokožku. Mezi zákazníky nejsou příliš oblíbené, už kvůli nižší hodnotě SPF faktoru. Mezi nejoblíbenější naopak patří spreje, které se snadno aplikují. Také je vhodné používat přípravky pro vnitřní ochranu před slunečním zářením, mezi které patří např. FitMe Slim & Sun.

Přírodní kosmetika

Kromě klasické opalovací kosmetiky existují i přírodní opalovací krémy, které nejsou u nás zatím tak rozšířeny. Jedná se o nejrůznější opalovací mléka, fluidy, krémy, gely, spreje a ochranné tyčinky s různými ochrannými faktory. Vybírat lze z prostředků určených pro dospělé, stejně tak jako pro citlivou dětskou pleť. Patří se sem i samoopalovací krémy. Je možno vybrat z rostlinných olejů lisovaných za studena nebo chladivých, osvěžujících nebo regeneračních sprejů, mlék, gelů a pěn obsahujících nejrůznější přírodní ingredience.

Důležité je také dodržet pitný režim během opalování, ať už u dětí nebo u dospělých. Vypít bychom měli alespoň tři litry tekutin denně. Nemusíme pít jen vodu či minerálky, mezi tekutiny pak odborníci řadí také ovoce, nebo řídké, lehké polévky. U dítěte do 10 kg váhy platí, že na každý kg váhy by mělo dítě vypít 100 ml tekutin. U dítěte, které váží mezi 10 a 20 kg, by za každé jedno kilo nad 10 kg váhy by mělo dítě vypít dalších 50 ml tekutin. U dítěte mezi 20 a 30 kg, platí, že za každé jedno kilo nad 20 kg váhy by mělo dítě vypít navíc dalších 20 ml tekutin.

Rakovina kůže

Velkým rizikem při opalování je to, že může zvýšit nebezpečí vzniku rakoviny kůže. I při dodržování zásad bezpečného opalování je však dobré si pravidelně prohlížet a kontrolovat kůži a znaménka, protože ne všechny pihy či znaménka jsou neškodná. Především melanom patří k nejrychlejším a nejzhoubnějším rakovinným nádorům. Jedná se o nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk (melanocytů), jež se zhoubně zvrhnou a začnou se v kůži nekontrolovaně množit. Tvoří asi 5-7 % všech kožních nádorů. Je tedy poměrně vzácný, o to více však nebezpečný. Může se podobat pize, mateřskému nebo pigmentovému znaménku a má tendenci zakládat dceřiná ložiska neboli metastázy.

Pigmentová znaménka (neboli pigmentové névy) jsou častými ohraničenými změnami na kůži. Mohou být přítomny již při narození, ale také se mohou objevit až v průběhu života. Zakládají se většinou při vývoji plodu, ale obvykle nejsou dědičná. Jedná se o různě velké hrbolky vyklenuté nad kůží, nebo ploché, s různou intenzitou pigmentace. Mohou být světlé, barvy kůže nebo až tmavohnědé i černé. Často z nich mohou vyrůstat chloupky.

Pihou (ephelides) se rozumí hnědé skvrny na obličeji nebo dekoltu u typicky disponované kůže (světlá a bledá pleť, ryšavé nebo blond vlasy). Vytváří se hlavně po slunění. Pihy se mohou na odborných pracovištích odstranit pomocí laseru.

Rovněž se znaménka odstraňují preventivně. Odstranění mateřských znamének provádí lékař ambulantně vyříznutím, což umožňuje i následné histologické vyšetření odebraného materiálu.

Spálení sluncem zvyšuje riziko, protože melanom může vznikat na kůži po celý život, a to spíše na základě akutních slunečních spálenin až do puchýřů, Jedno až dvě spálení na slunci zvyšují riziko vzniku melanomu u žen 1,5x, u mužů pak 2,8x. V 60 % pak melanom vzniká na zdravé kůži, ve 40 % se vyvíjí na podkladě mateřského znaménka.

Jak můžeme poznat, že hrozí riziko melanomu?

Buď podle růstu – pokud mají více než 5 mm v průměru. Nebo podle nerovnoměrné barevnosti – mění se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové až černé. Důležité je sledovat změny povrchu – může se objevit mokvání a krvácení nebo erozí. Vše se špatně hojí. Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Nebezpečné jsou také jakékoli příznaky zánětu.

Melanom se může nacházet kdekoliv na těle. Existují však části pokožky, kde se objevuje častěji. Nejvyššímu riziku jsou vystaveny zejména u mužů záda, která vystavují slunečnímu záření, když chodí přes den bez trička. Ženy mají často nádory na rukou a lýtkách, pokud jsou zvyklé nosit krátké sukně a tílka bez rukávů.

Celková nabídka produktů sluneční ochrany.