Solární čakra (Manipura) – síla a seberealizace

Bývá také označována jako třetí nebo solární čakra, protože je umístěna dva až tři prsty nad pupkem v místě solar plexu. Je spojena s osobní vnitřní silou, pevnou vůlí a seberealizací. Živel Ohně, který této čakře náleží, proměňuje hmotu ve světlo a teplo, v duchovní rovině znamená také očištění. Proto čakra filtruje a čistí tendence dvou spodních čaker, vědomě využívá jejich tvořivé energie s cílem dosáhnout co největšího naplnění v životě.

Její barva je žlutá, hřejivá barva spokojenosti, nezávislosti a osobní síly. Na fyzické úrovni má čakra vztah k trávicím orgánům. Energeticky odpovídá dráze žaludku, slinivky břišní a sleziny, má vztah i k játrům, žlučníku a svalové soustavě. Ze smyslů sem řadíme zrak, žlázy reprezentuje slinivka břišní.

Archetyp bojovník a sluha

Pozitivním archetypem je Bojovník. Je symbolem odvahy, silné vůle a cílevědomosti. Jeho vnitřní síla mu pomáhá uskutečňovat své sny. S jinými lidmi jedná jako se sobě rovnými. Oproti tomu negativní archetyp Sluha nemá dostatečnou sebeúctu. Působí ustrašeně a podceňuje se. Hledá potvrzení sebe sama u druhých lidí. Velkou část své síly věnuje snaze zavděčit se a získat uznání od ostatních, protože je neumí dát sám sobě.

Disharmonie čakry

Pokud čakra funguje harmonicky, cítíme se svěže, radostně a vnitřně naplněni. Máme pocit souladu se sebou, s životem a se svým postavením v něm. Zároveň dovedeme respektovat pocity a jedinečnost ostatních lidí. Světlo, které z čakry vyzařuje, nás chrání před negativními vibracemi druhých lidí. Při nevyvážené funkci čakry chceme prosazovat svou moc, vše musí být podle našeho názoru. Hnací silou toho všeho je nespokojenost a vnitřní neklid. Nemůžeme se uvolnit, snadno vybuchneme, protože v sobě dusíme mnoho spolykaného hněvu. Tato vnitřní nespokojenost pravděpodobně pochází už z dětství a dospívání, kdy se nám nedostávalo uznání. V dospělosti si pak zakládáme na společenském postavení a kariéře. Hlodavý pocit vlastní nedostatečnosti se snažíme umlčet vyčerpávající aktivitou. Oslabená čakra se projevuje chybějící energií, podceňováním se a nedostatkem odvahy. Všude vidíme překážky a máme pocit, že na boj se životem nemáme dost síly. Možná jsme v dětství hodně potlačovali své pocity kvůli strachu, abychom nepřišli o přízeň rodičů a učitelů. Dusíme v sobě ohnivou sílu solární čakry, což bere energii a spontánnost našemu chování i našim přáním. Ještě dnes se pokoušíme získat uznání přizpůsobením se a potlačujeme své skutečné emoce.

Nemoci a řeč těla

Nedostatečná funkce čakry se může projevovat cukrovkou, nemocemi jater, žlučníkovými kameny, žaludečními a dvanáctníkovými vředy, celiakií, alergií a chronickou únavou. Prostřednictvím třetí čakry vnímáme vibrace lidí kolem nás. Příjemné teplo kolem žaludku nám napoví, že je nám dotyčný člověk sympatický. Jsme-li konfrontováni s negativními vibracemi druhého člověka, cítíme v místě solar plexu mravenčení nebo tlak. Instinktivně si oblast žaludku chráníme i rukama.

Možnosti čištění a aktivace

Čakru je dobré čistit a posilovat pravidelným přijímáním sluneční energie. Můžeme například pozorovat sluncem zalité pole zralého obilí nebo kvetoucí řepky. Objevme nádheru přírodní mandaly skryté v květu slunečnice nebo kopretiny. K aktivaci čakry se výborně hodí latinskoamerické ohnivé rytmy. K harmonizaci je vhodná uvolňující orchestrální hudba. Z drahokamů je to tygří oko, jantar a citrín. Z aromaterapie můžeme vyzkoušet levanduli, rozmarýn a bergamot. Třetí čakru reprezentuje mantra RAM.

 

Zdroj: www.energy.cz

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.