Snížená teplota a funkce štítné žlázy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nedostatek hormonů

Pokud je hormonů málo, nemohou buňky tvořit potřebné množství energie. Základní životní funkce se snižují, srdeční tep také, klesá krevní tlak, dostavuje se zimomřivost, zpomalený krevní oběh způsobuje pocit chladu v rukou a nohou. Vytrvalost a chuť k činnostem upadá, zažívání se stává méně účinným, třepí se nehty, rány se hojí pomalu, sexuální výkonnost je slabá, myšlení se vysiluje a paměť má výpadky, „okna“. Pacienti, a to mnohem častěji ženy, chodí s těmito problémy ke svým lékařům, ale léčba je zaměřena častěji jen na příznaky, než na pravou příčinu.

Barnesův test bazální teploty

Broda O. Barnes, Ph.D. napsal před 70 lety památnou větu:  „Zdraví začíná a končí v nalezení vhodné rovnováhy endokrinního systému.“ To platí i dnes, zvláště, když část endokrinního systému, jež se týká  také sexuálních hormonů, je u žen uměle ovládána hormonální antikoncepcí.

Barnes zkoumal zvláště poruchy snížené funkce štítné žlázy a již ve své době publikoval, že sníženou funkcí štítné žlázy trpí až 40 % populace. Je také propagátorem domácího diagnostického testu, známého pod názvem „Barnesův test bazální teploty“. Je velmi jednoduchý, rychlý a může upozornit na sníženou funkci vaší štítné žlázy.

V popisu metody se píše:

  1. Před spaním, než si večer lehnete do postele, položte si vedle sebe na noční stolek teploměr na měření tělesné teploty. Pokud používáte starý typ teploměru, sklepněte ho na 35 °C.
  2. Ráno nevstávejte z postele, ale hned si dejte teploměr pod paži. Podržte ho tam 10 minut. Pokud máte novější typ teploměru, podržíte ho až do pípnutí.
  3. Naměříte tzv. „ranní bazální teplotu“. Normální hodnota by měla být mezi 36,6 až 36,8 °C.

Pozn.: Je však nutné myslet i na to, že jsou infekční choroby, artritida atd., kdy teplota může být také vyšší. Obecně se za podezřelé považují předovulační teploty pod 36,4 °C – štítná žláza této ženy pracuje méně.

Výsledek testu

  1. Vaše štítná žláza funguje normálně, pokud se teplota pohybuje mezi 36,6 až 36,8 °C.
  2. Pokud zjistíte, že máte teplotu pod 36,6, znamená to, že vaše štítná žláza pracuje slaběji, než by měla, a jde tedy o hypotyreózu.
  3. Jestliže máte teplotu vyšší než 36,8 °C, potom může vaše štítná žláza pracovat příliš rychle (hypertyreóza), případně máte někde v těle zánět.

Wilsonův syndrom

Podobné téma probíral lékař E. Denis Wilson a popsané projevy řadil do tzv. Wilsonova syndromu, jenž zahrnoval únavu, bolesti hlavy, premenstruační syndrom, vypadávání vlasů, podrážděnost, zadržování tekutin, deprese, sníženou paměť, nízký sexuální apetit, nezdravé nehty, snadné přibývání na váze a několik dalších příznaků.

Wilson navíc dodává: Pokud máte laboratorně normální hodnoty, které svědčí o normální funkci štítné žlázy (TSH, T4), nejsou popsané projevy a měření nízké teploty důsledkem snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy). Uvádí, že klíčovou roli zde sehrává stres.

Poznámka: Medicína založená na důkazech nepovažuje uvedené úvahy o diagnostice snížené funkce za ověřené, a proto nejsou zařazeny mezi oficiální metody.

Praxe

Při rozboru zdravotních potíží narážím velmi často na popsané projevy, a to navzdory normálním laboratorním výsledkům. A tehdy nízká bazální teplota může „jazýček vah“ vychýlit blíže k pravdě. A je třeba předpokládat, že se v budoucnu nedostatečná funkce štítné žlázy projeví a bude potvrzena i laboratorně. Zvláště rychle tehdy, pokud žena s popsanými projevy vstoupí do těhotenství; tehdy je žláza zatěžována mnohem více a po porodu nemoc propukne plnou silou.

Měření bazální teploty je dobrá orientační pomůcka. Nízké teploty poskytují varovný signál, že něco v těle zřejmě není v pořádku, a vybízí ke změně životního rytmu.