Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Snížená teplota a funkce štítné žlázy

23.05.2017
Štítná žláza
Jodid pro tvorbu hormonů: Každou hodinu proteče štítnou žlázou asi 5 litrů krve. Ta jí přináší jodid, látku potřebnou k tomu, aby z něj mohla vyrobit hormony, jež jsou k činnosti všech buněk a mozku veledůležité: podporují metabolizmus.

Nedostatek hormonů

Pokud je hormonů málo, nemohou buňky tvořit potřebné množství energie. Základní životní funkce se snižují, srdeční tep také, klesá krevní tlak, dostavuje se zimomřivost, zpomalený krevní oběh způsobuje pocit chladu v rukou a nohou. Vytrvalost a chuť k činnostem upadá, zažívání se stává méně účinným, třepí se nehty, rány se hojí pomalu, sexuální výkonnost je slabá, myšlení se vysiluje a paměť má výpadky, „okna“. Pacienti, a to mnohem častěji ženy, chodí s těmito problémy ke svým lékařům, ale léčba je zaměřena častěji jen na příznaky, než na pravou příčinu.

 

Barnesův test bazální teploty

Broda O. Barnes, Ph.D. napsal před 70 lety památnou větu:  „Zdraví začíná a končí v nalezení vhodné rovnováhy endokrinního systému.“ To platí i dnes, zvláště, když část endokrinního systému, jež se týká  také sexuálních hormonů, je u žen uměle ovládána hormonální antikoncepcí.

 

Barnes zkoumal zvláště poruchy snížené funkce štítné žlázy a již ve své době publikoval, že sníženou funkcí štítné žlázy trpí až 40 % populace. Je také propagátorem domácího diagnostického testu, známého pod názvem „Barnesův test bazální teploty“. Je velmi jednoduchý, rychlý a může upozornit na sníženou funkci vaší štítné žlázy.

 

V popisu metody se píše:

  1. Před spaním, než si večer lehnete do postele, položte si vedle sebe na noční stolek teploměr na měření tělesné teploty. Pokud používáte starý typ teploměru, sklepněte ho na 35 °C.
  2. Ráno nevstávejte z postele, ale hned si dejte teploměr pod paži. Podržte ho tam 10 minut. Pokud máte novější typ teploměru, podržíte ho až do pípnutí.
  3. Naměříte tzv. „ranní bazální teplotu". Normální hodnota by měla být mezi 36,6 až 36,8 °C.

 

Pozn.: Je však nutné myslet i na to, že jsou infekční choroby, artritida atd., kdy teplota může být také vyšší. Obecně se za podezřelé považují předovulační teploty pod 36,4 °C - štítná žláza této ženy pracuje méně.

 

Výsledek testu

  1. Vaše štítná žláza funguje normálně, pokud se teplota pohybuje mezi 36,6 až 36,8 °C.
  2. Pokud zjistíte, že máte teplotu pod 36,6, znamená to, že vaše štítná žláza pracuje slaběji, než by měla, a jde tedy o hypotyreózu.
  3. Jestliže máte teplotu vyšší než 36,8 °C, potom může vaše štítná žláza pracovat příliš rychle (hypertyreóza), případně máte někde v těle zánět.

 

Wilsonův syndrom

Podobné téma probíral lékař E. Denis Wilson a popsané projevy řadil do tzv. Wilsonova syndromu, jenž zahrnoval únavu, bolesti hlavy, premenstruační syndrom, vypadávání vlasů, podrážděnost, zadržování tekutin, deprese, sníženou paměť, nízký sexuální apetit, nezdravé nehty, snadné přibývání na váze a několik dalších příznaků.

 

Wilson navíc dodává: Pokud máte laboratorně normální hodnoty, které svědčí o normální funkci štítné žlázy (TSH, T4), nejsou popsané projevy a měření nízké teploty důsledkem snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy). Uvádí, že klíčovou roli zde sehrává stres.

 

Poznámka: Medicína založená na důkazech nepovažuje uvedené úvahy o diagnostice snížené funkce za ověřené, a proto nejsou zařazeny mezi oficiální metody.

 

Praxe

Při rozboru zdravotních potíží narážím velmi často na popsané projevy, a to navzdory normálním laboratorním výsledkům. A tehdy nízká bazální teplota může „jazýček vah“ vychýlit blíže k pravdě. A je třeba předpokládat, že se v budoucnu nedostatečná funkce štítné žlázy projeví a bude potvrzena i laboratorně. Zvláště rychle tehdy, pokud žena s popsanými projevy vstoupí do těhotenství; tehdy je žláza zatěžována mnohem více a po porodu nemoc propukne plnou silou.

 

Měření bazální teploty je dobrá orientační pomůcka. Nízké teploty poskytují varovný signál, že něco v těle zřejmě není v pořádku, a vybízí ke změně životního rytmu.

 

Celková nabídka přípravků na štítnou žlázu.


Související články:
Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy
Byla mi zjištěna porucha štítné žlázy
Jak se stravovat při autoimunitním zánětu štítné žlázy
Jemný regulační systém štítné žlázy


23.05.2017
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS