Snídaňový krém Dr. Johanny Budwig – jak přesně ho připravit a používat

budwig e1598964404774

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je plný zdraví prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin. Úžasně zasytí a dobije energií. Používá se buď jako prevence, nebo bývá doporučován pacientům s onkologickým onemocněním. Bohužel se v souvislosti s tímto léčivým krémem lze často setkat se zjednodušenými a nepřesnými informacemi, díky nimž pak krém doktorky Budwig „nefunguje“. Pozval jsem si proto dnes k rozhovoru paní Helenu Cmurovou, která studovala u Lothara Hirneiseho, jediného spolupracovníka Dr. Budwig, aby nám jeho přípravu a použití ozřejmila.

Paní Cmurová, vím o Vás, že Vy snídaňový krém podle doktorky Budwig snídáte každý den. V čem tkví jeho přednosti?

Krém paní Dr. Budwig je opravdu ideální snídaně. Obsahuje vše, co je třeba k bezchybnému fungování našeho organizmu. Správný poměr kvalitních omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin lněného oleje, velké množství energie (elektronový mrak v molekulovém řetězci omega 3), vitaminy, minerály, stopové prvky (čerstvé ovoce) i bílkoviny (tvaroh).

Správně připravená snídaně z kvalitních a čerstvých surovin člověka na dlouhou dobu zásobí nejen mnoha důležitými látkami, ale hlavně: člověk není unavený, má mnoho energie, dlouho vydrží sytý, nemá chuť na sladké… 
Krém působí i na psychiku: člověk se cítí výborně, dobře mu to myslí. To proto, že i mozek je dobře zásobován tím, co kromě jiného potřebuje – správnými tuky.

Po delší době konzumace krému Dr. Budwig a dodržování několika málo pravidel olejovo-bílkovinové stravy je člověk svěží, má krásnou zdravou broskvovou pleť, celkově vypadá a cítí se mladší, má dostatek energie, při běžném provozu není nikdy unavený.

Na internetu kolují občas nepřesné informace. Co má tedy krém správně obsahovat?

Nesprávných informací je bohužel na internetu mnoho. Přitom jestliže nemáme správné ingredience, krém „nefunguje“. Musíme si uvědomit, že paní Dr. Budwig promovala v oboru fyziky a chemie, byla světově známá odbornice na tuky. Její snídaňový krém je vytvořen přísně vědecky tak, aby dodával tělu přesně to, co potřebuje. Čistě fyzicky vzato jsme geniální chemická továrna, ve které každou sekundu probíhají při zpracování potravy složité chemické reakce, kromě toho každou sekundu umírají staré buňky, nové se tvoří. K tomu je třeba velké množství energie, správných tuků a vhodných stavebních látek. To všechno najdeme v olejovo-bílkovinové stravě Dr. Budwig.

Správné ingredience pro snídaňový krém jsou: 3 polévkové lžíce kvalitního lněného oleje lisovaného za studena, 2-3 polévkové lžíce čerstvého plnotučného mléka, 100-125 g netučného tvarohu, 2 kávové lžičky medu, 6 lžiček lněného semínka, 100 – 150 g čerstvého sezónního ovoce. Přičemž z jedné lžičky medu a 6 lžiček lněného semínka vyrobíme tzv. linomel tím, že semínka rozšrotujeme a ihned smícháme s medem.

Jaké jsou nejčastější chyby při jeho přípravě?

Každá, i malá odchylka při přípravě snídaně týkající se jak kvality surovin, tak postupu výroby krému, může vést k tomu, že krém nebude mít potřebné vlastnosti. Velice důležitý je i typ tyčového mixéru.

Co se týče oleje: lidé často v dobré víře koupí v běžném obchodě se zdravou výživou lněný olej, argumentují tím, že tam přece musí být olej kvalitní. To tak bohužel většinou není. Vhodný lněný olej musí splňovat 6 kritérií podle IOPDF (Mezinárodní nadace olejovo-bílkovinové stravy Dr. Budwig), přičemž první dvě kritéria jsou nejdůležitější.

Zde jsou:

  1. permanentní chladící řetězec, tzn. nejenom lisování za studena, ale olej musí být neustále v chladu lednice,
  2.  správná odrůda lokálního (EU) lněného semínka
  3. obsah omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin: cca 60% omega 3 a 15% omega 6. Odchylka může být cca 2%. Tento konkrétní údaj by měl být přímo na etiketě lahve, nebo by ho měl mít k dispozici váš výrobce oleje.
  4. skleněná lahev
  5. neustálá ochrana před světlem: tmavá skleněná lahev, skladování v temnu lednice
  6. bio kvalita

Měli bychom vždy kupovat olej, který splňuje alespoň 5 prvních bodů a má záruční dobu 2-3 měsíce od data výroby.

Co se týče tvarohu: je třeba používat netučný tvaroh, (ideálně bio) s obsahem tuku max 1%

Co se týče mléka: nejraději přímo od farmáře, nebo alespoň pouze pasterované, nehomogenizované, neošetřené vysokou teplotou, kupované a uchovávané ve skleněné lahvi

Co se týče medu: vždy od lokálního poctivého včelaře

Co se týče ovoce: pouze čerstvé, nikdy mražené, lokální, ideálně to, co právě dozrává

Co se týče lněných semínek: z evropského bio zemědělství

Postup a použité suroviny jsou přesně dané, důležitý je ovšem i tyčový mixér. Bez něj krém nevyrobíme. Do krému můžeme přidat na ochucení např. skořici, citronovou šťávu, nebo zamixovat kousek ovoce.

Snídaně pak vypadá takto: na dno mističky dáme linomel, na něj poklademe kousky ovoce, pak uděláme krém a ten dáme na ovoce. Konzumujeme odshora, nemícháme. Jíme vždy čerstvé, neděláme do zásoby.

Jaké další potraviny jsou pro naše zdraví dobré a co nám naopak vyloženě škodí?

Na toto téma bylo popsáno již mnoho papíru. Všichni, kteří se zajímají o své zdraví a správnou výživu, se již určitě setkali s tím, že názory na to, co je zdravé a co ne, si často protiřečí. Myslím, že zdravý člověk by se měl řídit zdravým selským rozumem a třemi zásadními pravidly:
1) nikdy netankuj svoji energii tam, kde ji tankuje tvoje auto, 2) vař a jez to, co znaly, vařily a jedly tvoje babičky či prababičky, hlavně používej jako ony k vaření pouze nasycené tuky (sádlo a máslo, ghí) a hlavně: 3) širokým obloukem se vyhýbej všem margarinům a všem průmyslově zpracovaným rostlinným olejům, ať již o nich reklama říká cokoliv a také všem průmyslově vyrobeným potravinám, které tyto znehodnocené rostlinné tuky obsahují. V praxi to znamená, že člověk nejenom, že udělá mnoho pro svoje tělo, ale ušetří i hromady peněz, protože zjistí, že lze kupovat pouze základní potraviny a z nich vařit. Je to trochu časově náročnější, ale stojí to za to.

V čem spočívá olejovo-bílkovinová strava, kterou dr. Budwig doporučovala?

Olejovo-bílkovinová strava Dr. Budwig není pouze snídaně. Její součástí je ranní hygiena ústní dutiny pomocí sání slunečnicového oleje, pití šťávy z mléčně kvašené zeleniny, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy vylisované šnekovým odšťavňovačem, pohanka, jáhly, celozrnná rýže, brambory a další uhlovodany, oleolux (směs lněného oleje a kokosového tuku připravená podle návodu Dr. Budwig), ovoce; zelenina jak čerstvá, tak tepelně upravená; ELDI oleje, kvalitní sekt, zásadité koupele …

Je to ucelený systém, program na celý den, zahrnuje nejenom stravu, ale také práci s vědomím. Stav našeho vědomí, jak jsem psala minule, má na naše zdraví velký vliv.

Při praktikování olejovo-bílkovinové stravy je třeba rozlišovat, zda je člověk zdravý a vnímá jí jako prevenci, nebo má větší či menší zdravotní problém a chce ho řešit tímto způsobem.

Jestliže jde o prevenci, stačí do běžného denního programu zařadit pití šťávy z mléčně kvašené zeleniny, snídani Dr. Budwig a dodržování zásady: na vaření používat pouze nasycené tuky a co nejvíce omezit konzumaci průmyslově vyrobených potravin a nápojů.

Jestliže má člověk onkologický nález a rozhodne se pro olejovo-bílkovinovou stravu, je třeba velice dlouhou dobu dodržovat celý systém. Jen tak se negativní procesy v těle dají přirozeným způsobem bez drastických terapií způsobujících mnoho těžkých vedlejších účinků (já je spíše považuji za hlavní účinky) změnit.

Ideální je, když člověk nevnímá tento způsob stravování jako nějakou „nemastnou neslanou dietu“, kterou musí dodržovat. Olejovo-bílkovinová strava ani žádná dieta není, je to plnohodnotná, pestrá, chutná, svěží, dobře okořeněná a omaštěná strava.

Celkově lze říci, že nejen to, čemu říkáme rakovina, ale veškeré zdravotní problémy jsou vlastně problémy nedostatku energie a správných tuků. Bez toho buňky nemohou správně fungovat, tudíž nemohou správně fungovat jednotlivé orgány. Člověk je unavený, nemocný.

Proč jsou tuky tak důležité?

Musíme si uvědomit, že každá naše buňka má membránu složenou z tuků a fosfátů. Je to vlastně taková „kůže“ buňky, bez ní buňka ihned umírá. Uvnitř každé buňky se nachází mitochondrie (buněčné elektrárničky vyrábějící energii), ty mají také tukovou membránu. Tyto membrány propouštějí do buňky, respektive do mitochondrií to, co je třeba a zamezují, aby do buněk či mitochondrií nevniklo to, co tam nepatří. Je to dosti složitý proces a jeho hladký průběh je závislý (opět kromě jiného) na kvalitě buněčné či mitochondriální membrány, tedy i na kvalitě a vhodnosti tuků, které jsme zkonzumovali. Protože mnoho našich buněk každý den umírá a mnoho nových vzniká, potřebujeme každý den porci kvalitních tuků, aby se mohly tvořit nové kvalitní tukové membrány plnící správně svoje funkci. Kromě toho: správné tuky potřebuje i mozek. Kvalita jeho fungování také závisí na tom, jaké tuky konzumujeme.

Proto jsou základem olejovo-bílkovinové stravy paní Dr. Budwig správné tuky, v tom spočívá její genialita. Kdo vyzkoušel, moje slova potvrdí.

Paní Cmurová, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji vše dobré!

Webová stránka paní Heleny Cmurové: https://www.rakovina-komplexni-poradenstvi.cz/