Smrk ztepilý (Picea abies)

Smrk ztepilý (Picea abies) je strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.

V nižších polohách ho můžeme nalézt jako součást porostů mokřin a rašelinišť. Jedná se o jeden z nejběžnějších a ekonomicky nejdůležitějších dřevin v severní a střední Evropě. Smrk ztepilý je statný stále-zelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Dorůstá výšky až 50 m.

Jeho jehlice jsou až 25 milimetrů dlouhé.  Květenství jsou šišticovitá. Šišky smrku ztepilého jsou podlouhlé a nerozpadavé. Smrk je původním domovem téměř v celé Evropě, v současnosti je pěstován pro dřevo téměř po celé severní polokouli.

V lidovém léčitelství se jako rostlinné drogy ze smrku ztepilého využívají zejména mladé výhonky a pryskyřice. Ty obsahují terpentýnovou silici, která pomáhá rozpouštět hleny. Léčitelé ji proto tradičně používali na projevy nachlazení, jaké je rým nebo kašel. Terpentýnová silice našla uplatnění i při zevním použití, na potírání při revmatických bolestech či při jiných potížích pohybového aparátu.

Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C. V minulosti se v přírodní medicíně používaly výhonky. Ty nesměly být delší než 5 cm, které bylo potřeba nejpozději je nasbírat v období do půlky, maximálně do konce měsíce května.

V aroma-terapii se také využívají silice ze smrkového jehličí. Podle zkušeností aromaterapeutů by měly pomáhat při strachu, psychickém astmatu, depresích, nízké koncentraci, nervozitě a stabilizovat vnitřní rovnováhu. I proto je používají někteří cvičitelé jógy (a podobných technik) při cvičeních a meditacích.

Pokud jsou silice z jehličí smrku ztepilého součástí přírodních přípravků, jsou v nich proto, že posilují obranyschopnost, uvolňují dech, prokrvují a pomáhají i tišit kašel. Rovněž mají antiseptické účinky, detoxikuje, ničí mikroby, uvolňuje hleny, jsou potopudné (diaforetické) a močopudné (diuretické). Pokud je najdeme v mastech či gelech, tak zde jsou proto, že pomáhají mírnit bolest svalů.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.