Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smetanka lékařská, známější pod lidovým názvem pampeliška je žlutě kvetoucí rostlina, známá kromě charakteristického květenství i svými velkými laločnatými listy. Je velmi odolná a díky tomu i značně rozšířená. Můžeme ji najít po celé České republice, Evropě, ale i Asii. Roste v zahradách, loukách, polích, ale i prostě podél cest. Z hlediska obsahu účinných látek je zajímavý její kořen obsahující hořčiny, třísloviny, inulin (na podzim to může být až 40%, na jaře jen kolem 2%), triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk (až 25%), fytoncidy, minerální látky (hlavně měď, draslík a mangan) a další.

V mladých listech je možné nalézt značné množství vitaminu C a kyseliny křemičité. V květech jsou obsaženy flavonoidy, karotenoidy, silice atd. To vše ukazuje, jak je taková naprosto obyčejná a běžně přehlížená rostlina velmi bohatá na účinné látky. Ze Smetanky se sbírá hlavně kořen, někdy list nebo nať s kořenem. Většinou se používá ve formě odvarů z rozdrceného kořene. Smetanka lékařská působí příznivě na tvorbu žluči a vylučování slin. Má rovněž diuretický účinek. Pro tyto zmíněné účinky je součástí čajových směsí, které se pijí při chorobách žlučníku a cukrovce (napomáhá snižovat hladinu krevního cukru). Pozitivně působí také při podpoře trávení.

Její léčebné použití se objevuje již velmi dlouho v historii. V antice byla šťáva z pampelišek užívána jako prostředek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, jejím mlékem se léčily záněty očí. Avicenna léčil čerstvou šťávou vodnatelnost a překrvení jater. V lidovém léčitelství se dále Smetanka používá mimo jiné při jaterních potížích, revmatismu. Rovněž se v léčitelství doporučuje při chronické únavě či proti degradaci kostí a chrupavek. Bylinkáři také uváděli, že pomáhá vyvolat menstruaci či lze ji použít při léčbě močových kamenů.

Tím ovšem možnosti, které nabízí Smetanka, nekončí. V ní obsažený inulin je důležitý sacharid pro diabetiky. Proto se z mladých listů, které ho obsahují (a ještě neobsahují mléko) připravuje jarní salát s vysokým obsahem vitaminu C. Pražené kořeny se uvádějí jako náhražka kávy, stejně jako kořeny čekanky. Z květů se také připravuje pampeliškové víno nebo med. Mladé rostliny jsou i dobrým krmivem pro domácí hlodavce. Je také zajímavé, že kůže, když je potřísněna mlékem z pampelišky, zhnědne. Všechny uvedené možnosti jen dokazují všestranné využití smetanky lékařské od dávných časů do dneška.