Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi)

02.08.2016
Slzovka obecná

Slzovka obecná, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy (Coix lacryma-jobi), je jednoletá tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. Je tradičně používaná v tradiční čínské medicíně, kdy byl z rostliny používán stonek a kořeny jako rostlinné drogy.

Jedná se o rozvětvenou tropickou travinu s rozvětveným stonkem s výraznými kolínky, která připomínají kolínka bambusů. Může dorůst výšky dvou až výjimečně tří metrů. Má tmavozelené lesklé listy s mírně vlnitými okraji. Květy jsou nevýrazné, ale jejich semeník o velikosti hrachu se v průběhu dozrávání mění v lesklé bílé až modrošedé tvrdé vejčité kuličky o průměru 6 až 12 mm, čímž vznikají charakteristické, takzvané Jobovy slzy. Tyto semena se používali dříve, zejména v Indii jako zdroj pro výrobu mouky, ale nyní ji již nahradila kukuřice. V Číně ji naopak používali do polévek, podobně jako například u nás kroupy. Rovněž se dá pražit s cukrem a konzumovat jako sladkost.

 

V Asii je také v zemědělství pěstována jako pícnina. Z pražených loupaných semen se rovněž připravuje kávová náhražka. Semena obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin a 7 % tuku. Obsahují také menší množství vitamínů skupiny B a vlákninu. Jinak bohužel není zatím známo více podrobností o obsažených látkách. V Čině se objevily injekce s názvem Kanglaite, které se podle dostupných údajů používají jako podpůrný prostředek při onkologických onemocněních. Ze semen je extrahován, jak se popisuje, blíže neurčený “neutrální lipid” pomocí organického rozpouštědla, který se zkombinuje s glycerolem a lecitinem získaným ze sóji či vajec a injekce se aplikují nitrožilně (mělo by se jednat o emulzi tuku ve vodě).

 

Jak by měla ale působit?

Vědci z Tchajwanu předkládají teorii, že semena slzovky obsahují fenolické sloučeniny, které by měly mít silné, ale různé antioxidační aktivity. Antioxidanty neutralizují reaktivní formy kyslíku (označované zkratkou ROS) a chrání buněčné membrány. Reaktivní formy kyslíku (ROS, Reactive Oxygen Species) a reaktivní formy dusíku (RNS, Reactive Nitrogen Species), souhrnně označované RONS (Reactive Oxygen and Nitrogen Species), zahrnují jak volné radikály, tak i látky, které volnými radikály nejsou (proto je termín reaktivní formy kyslíku přesnější a správnější než označení kyslíkové radikály).

 

Pro zajímavost uvádím, že jako volný radikál označujeme jakoukoliv chemickou entitu, atom, molekulu nebo ion, která má ve vnější sféře svého elektronového obalu alespoň jeden nespárovaný elektron (což znamená, že je hodně reaktivní) a je přitom schopna samostatné existence. Za běžných fyziologických podmínek reaguje s běžnými látkami, jako jsou mastné kyseliny, lipidy, proteiny a s dalšími.

 

Jsou významnými prostředníky přenosu energie, ovšem za patologických podmínek většinou působí toxicky. Což znamená, jak odborníci uvádějí, že přebytek ROS se podílí na onemocnění, jako je zánět, stárnutí, aterosklerózy (kornatění tepen), rakoviny, revmatoidní artritidy, a jaterní toxicity.

 

Jako zajímavost lze uvést, že semena se používají i k výrobě ozdobných předmětů, náramků a řetízků a zejména v křesťanských oblastech k výrobě růženců. Vzhledem ke značné tvorbě biomasy se o ní uvažuje též jako o energetické rostlině.

 

Celková nabídka přípravků obsahující slzovku obecnou.

Slzovku naleznete v přípravku Elixír čínských mistrů.


Související články:
Bedrník obecný
Glukomannan - jediná přírodní látka na podporu hubnutí uznávaná i EU
Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)
Elixír čínských mistrů


02.08.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS