Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Slzovka obecná (Coix lacryma-jobi)

02.08.2016
Slzovka obecná

Slzovka obecná, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy (Coix lacryma-jobi), je jednoletá tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. Je tradičně používaná v tradiční čínské medicíně, kdy byl z rostliny používán stonek a kořeny jako rostlinné drogy.

Jedná se o rozvětvenou tropickou travinu s rozvětveným stonkem s výraznými kolínky, která připomínají kolínka bambusů. Může dorůst výšky dvou až výjimečně tří metrů. Má tmavozelené lesklé listy s mírně vlnitými okraji. Květy jsou nevýrazné, ale jejich semeník o velikosti hrachu se v průběhu dozrávání mění v lesklé bílé až modrošedé tvrdé vejčité kuličky o průměru 6 až 12 mm, čímž vznikají charakteristické, takzvané Jobovy slzy. Tyto semena se používali dříve, zejména v Indii jako zdroj pro výrobu mouky, ale nyní ji již nahradila kukuřice. V Číně ji naopak používali do polévek, podobně jako například u nás kroupy. Rovněž se dá pražit s cukrem a konzumovat jako sladkost.

 

V Asii je také v zemědělství pěstována jako pícnina. Z pražených loupaných semen se rovněž připravuje kávová náhražka. Semena obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin a 7 % tuku. Obsahují také menší množství vitamínů skupiny B a vlákninu. Jinak bohužel není zatím známo více podrobností o obsažených látkách. V Čině se objevily injekce s názvem Kanglaite, které se podle dostupných údajů používají jako podpůrný prostředek při onkologických onemocněních. Ze semen je extrahován, jak se popisuje, blíže neurčený “neutrální lipid” pomocí organického rozpouštědla, který se zkombinuje s glycerolem a lecitinem získaným ze sóji či vajec a injekce se aplikují nitrožilně (mělo by se jednat o emulzi tuku ve vodě).

 

Jak by měla ale působit?

Vědci z Tchajwanu předkládají teorii, že semena slzovky obsahují fenolické sloučeniny, které by měly mít silné, ale různé antioxidační aktivity. Antioxidanty neutralizují reaktivní formy kyslíku (označované zkratkou ROS) a chrání buněčné membrány. Reaktivní formy kyslíku (ROS, Reactive Oxygen Species) a reaktivní formy dusíku (RNS, Reactive Nitrogen Species), souhrnně označované RONS (Reactive Oxygen and Nitrogen Species), zahrnují jak volné radikály, tak i látky, které volnými radikály nejsou (proto je termín reaktivní formy kyslíku přesnější a správnější než označení kyslíkové radikály).

 

Pro zajímavost uvádím, že jako volný radikál označujeme jakoukoliv chemickou entitu, atom, molekulu nebo ion, která má ve vnější sféře svého elektronového obalu alespoň jeden nespárovaný elektron (což znamená, že je hodně reaktivní) a je přitom schopna samostatné existence. Za běžných fyziologických podmínek reaguje s běžnými látkami, jako jsou mastné kyseliny, lipidy, proteiny a s dalšími.

 

Jsou významnými prostředníky přenosu energie, ovšem za patologických podmínek většinou působí toxicky. Což znamená, jak odborníci uvádějí, že přebytek ROS se podílí na onemocnění, jako je zánět, stárnutí, aterosklerózy (kornatění tepen), rakoviny, revmatoidní artritidy, a jaterní toxicity.

 

Jako zajímavost lze uvést, že semena se používají i k výrobě ozdobných předmětů, náramků a řetízků a zejména v křesťanských oblastech k výrobě růženců. Vzhledem ke značné tvorbě biomasy se o ní uvažuje též jako o energetické rostlině.

 

Celková nabídka přípravků obsahující slzovku obecnou.

Slzovku naleznete v přípravku Elixír čínských mistrů.


Související články:
Bedrník obecný
Glukomannan - jediná přírodní látka na podporu hubnutí uznávaná i EU
Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)
Elixír čínských mistrů


02.08.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS