Sluneční spáleniny

cm more

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sluníčko naší kůži prospívá, ale i velmi škodí. Při pobytu na slunci se zlepšuje odolnost kůže na zevní dráždidla zesílením rohové vrstvy, zmírňuje se mikrobiální osídlení kožního povrchu, zlepšuje se hojivost poranění, zvyšuje se prokrvení pokožky a stoupá hladina vitaminu D. Avšak přehnaný pobyt na slunci může vyvolat spáleniny, degenerativní pochody ve vazivu kůže, změny elasticity a zvyšuje se možnost vzniku kožních nádorů. Přílišné slunění pokožku velmi vysušuje. Nesmíme zapomenout, že stejně škodlivé jako přímé záření je sluneční světlo odrážené od sněhu nebo vodní hladiny či záření pronikající řídkými oblaky.

Příznaky slunečního spálení:

  • červená, oteklá, horká a velmi bolestivá kůže,
  • nevolnost, zvracení,
  • pupínky, svědivé otoky,
  • výsev drobných svědících a praskajících pupínků,
  • ve vážnějších případech silné bolesti hlavy, závratě, horečka.

Sluneční spálenina je silné zarudnutí a zánětlivá reakce povrchových vrstev pokožky, která vzniká příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži. Lehká spálenina se vyznačuje mírným zarudnutím. Střední spálenina již tvoří malé puchýřky, které jsou bolestivé. Těžká spálenina je charakterizovaná purpurově rudou pokožkou, zimnicí, horečkou a velkou citlivostí na dotyk. Příznaky se objevují postupně během pár hodin.

Délka slunění vyvolávajících tyto obtíže se mění v závislosti na individuální kožní pigmentaci, ročním období, zeměpisné poloze a denní době. Přirozenou ochranou těla proti slunečnímu záření je melanin – kožní pigment, jenž pohlcuje UV paprsky. Lidé se světlými vlasy a pletí mají melaninu méně než lidé s tmavými vlasy a kůží.

Jak se chránit
Působením slunečních paprsků se uvolňují volné radikály, nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou poškodit kůži. Antioxidanty, například vitaminy C, A, E tyto radikály zneškodňují. Tyto vitaminy je však nutné užívat dlouhodobě. Všechny a mnoho dalších cenných látek obsahuje rakytník řešetlákový, dá se koupit ve formě čaje, sirupu či šťávy. Vnitřně můžete také užívat lněný a mandlový olej, protože jsou to přírodní zdroje omega-3 a omega-9 mastných kyselin, které zevnitř ošetřují celé tělo i kůži, zmírňují zánětlivé reakce a podporují hojení.

Používejte krémy s ochranným faktorem alespoň 15. Dnes je již na trhu celá škála organických opalovacích krémů a olejů, tedy bez syntetických látek.

Nezůstávejte na sluníčku od 10 do 15 hodin. V tuto dobu je ultrafialové záření nejsilnější. Chraňte se vzdušným oděvem a pokrývkou hlavy.

Jak si pomoci při spálení
Při spáleninách si natřete postižená místa studenou zakysanou smetanou a nechejte 10 minut působit. Potom jemně setřete a postižené místo namažte 100% přírodním neředěným levandulovým olejem (ten se může používat neředěný). Olej nanášejte 3 x denně.

Také hustý průzračný gel obsažený v listech aloe vera je chladivý a hojivý balzám na sluncem spálenou kůži. Zkuste si doma pěstovat vlastní aloe a budete mít vždy po ruce přípravek na spáleniny, kožní neduhy a rány.

K urychlení hojení si otevřete tobolku s vitaminem E a naneste na spáleniny.

Spáleniny pomáhá dobře hojit panthenol, který je běžně v prodeji v lékárnách.

Hojivému procesu spálenin pomáhá niacin – vitamin B3, kyselina listová a zinek. Niacin je obsažen v pivovarském droždí, sóje, zeleném hrášku, fazolích, houbách, zelí, bramborách, kapustě a broskvích. Kyselina listová je v pivovarském droždí, řepě, špenátu, listovém salátu, chřestu, růžičkové kapustě, banánech a pomerančích. A zinek v dýňových semenech (dýňový olej), v pšeničných klíčcích, ořeších.

Slunečním spáleninám je lépe se vyhnout, protože kromě poškození kůže urychlují její stárnutí a zvyšují riziko kožní rakoviny ve vyšším věku. Zvláště opatrní by měli být rodiče u svých dětí!