Slunce prospívá i škodí

cm opalovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sluníčko potřebujeme k životu, je nezbytné k syntéze vitaminu D, potřebného především k dobrému stavu naší kostry. Příznivě ovlivňuje i naši náladu. Ale jak si tak dialektika života s námi lidmi pohrává, co v malém množství prospívá, ve velkém škodí. Bezpečná doba pobytu na slunci a doba pro vytvoření dostatečného množství vitaminu D činí řádově několik minut denně. Pro lidi se světlou a citlivou pokožkou je samozřejmě přemíra slunění rizikovější.

To, že není dobré chodit v létě kolem poledne na sluníčko, že si máme chránit oči slunečními brýlemi a pokožku oděvem a ochranným „opalovacím“ krémem, ví dnes každý, stejně jako každý slyšel o ozonových dírách.

Méně známá je možnost ochrany před nežádoucími účinky sluníčka tzv. zevnitř. Jde především o užívání beta-karotenu, který napomáhá krásnému zhnědnutí kůže a působí proti jejímu stárnutí. Současně snižuje riziko rakoviny kůže, které nadměrné slunění může vyprovokovat. Z hlediska proti-nádorové imunity je důležitý prvek Selen.

Další látka, která Vás chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením a také před škodlivými účinky smogu a cigaretového kouře, je PABA (patří do skupiny B vitaminů). Pomáhá také udržovat zdravou pleť, vlasy a jejich pigmentaci. Na kvalitu kůže i z hlediska její ochrany působí příznivě také  ANTIOXIDANTY.

Kůže má paměť jako slon, prohřešky z minulosti se projeví někdy až po letech, proto důsledně chraňte ochrannými krémy dětskou pokožku a v létě se nevystavujte slunečním paprskům cca mezi 10. a 14. hod. Zvláště těm, kdo mají světlou pokožku a těm, kteří chtějí dlouho vypadat mladě, doporučuji v jarním a letním období a zvláště na horách a u moře užívat ochranné krémy s vysokým  ochranným faktorem (SPF 30-50).

Šťastnou cestu za sluncem!