Slivoň africká (Pygeum africanum)

prostata e1584361537205

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slivoň africká (Pygeum africanum) je v současnosti respektované fytofarmakum používané jako doplněk celkové léčby benigní hyperplazie prostaty.

Na začátek ale několik informací o této léčivé “rostlině”. V tomto případě by se dalo spíše hovořit o léčivém stromu, protože slivoň africká je stálezelená lesní dřevina, která může vyrůst až do výšky 30 metrů. jejím domovem je střední a jižní Afrika a také ostrov Madagaskar. Historici zaznamenali, že slivoň byla používaná již lékaři v dávné Mezopotámii (zhruba v období 2116 – 2003 př. n. l.). Léčivé účinky slivoně africké byly zaznamenány v Evropě v 18. století. První klinická evidence je známa z let 1968-69.

Kůra z extraktu slivoně obsahuje významné steroly (beta-sitosterol, kampesterol, brassikasterol), triterpeny a estery s dlouhým řetězcem. Hlavní účinnou složkou je beta-sitosterol.

Ze slivoně se zpracovává kůra, ze které se připravuje lihová tinktura, která se právě používá pro zmírnění potíží spojených s benigní hyperplazií prostaty. Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení prostaty, zapříčinění zmnožením buněk. Je to nejčastější benigní nádor mužů a jeho prevalence (počet mužů s touto nemocí v populaci) stoupá s věkem. Slivoň africká může u této nemoci působit pozitivně.

Obsažené látky vyvolávají v cílové tkáni, tedy v prostatě, to, že dochází k omezení růstu jejich buněk a tím pádem se snižuje možnost, že dojde k jejímu zvětšení. Působí blokádu enzymu 5-lipooxygenázy, který se podílí na tvorbě prozánětlivých prostaglandinů, zamezují indukci fibroblastických růstových faktorů, které vedou k buněčné proliferaci především stromálních (označení pro jeden z druhů tkáně v našem těle) žláz, které zapříčiňují nezhoubný růst prostaty. Odborně to lékaři označují, že dochází k inhibici proliferace prostatických fibroblastů, které jsou zpočátku aktivovány růstovými faktory. Důležité je, že pozitivně ovlivňuje i to, že nedochází k fibriotickému zmnožení hladké svaloviny močového měchýře (detruzoru) a tím nedojde k tak výrazným problémům při močení. K dalším pozitivním účinkem extraktu ze slivoně africké náleží to, že zvyšuje elasticitu krevních cév, podněcuje tvorbu sekretu v předstojné žláze neboli prostatě a přispívá k zmenšení jejího objemu.

Hlavní obsažená látka, sitosterol (také označovaný jako beta sitosterol) je rostlinný sterol odvozený od steroidního uhlovodíku sitostanu.

Největší význam má jako inhibitor enzymu 5-alfa reduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami.

Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří právě zvětšení prostaty. Má také protizánětlivý účinek. Je třeba zdůraznit, že i samotný koncentrovaný beta sitosterol se s úspěchem používá při léčení zmíněné BHP. Molekula tohoto sterolu je podobná estrogenům, což by mohlo naznačovat jeho mechanismus účinku.

Pacienti, kteří užívají extrakt z Pygeum africanum uvedli významné zlepšení při zahájení močení, samotném močení. Dále je neobtěžuje nepříjemný pocit nedostatečného vyprázdnění po ukončení močení.  Tyto příznaky lékaři označují jako syndrom dolních močových cest (LUTS = lower urinary tract syndrome), který je typickým doprovodným příznakem při benigní hyperplazii prostaty.

Kromě již zmíněného působení u benigní hyperplazie prostaty slivoň africká také působí antiedematózně, což znamená že zabraňuje zadržování vody v těle, a tedy i působí proti vzniku otoků (edémů).

Pozitivní je rovněž to, že užívání extraktu z Pygeum africanum nemá na rozdíl od léků na předpis při léčbě BHP (alfa 1blokátory, inhibitory 5 alfa-reduktázy) téměř žádné nežádoucí účinky.

 

Související články:

 

Serenoa repens (serenoa plazivá, též Sabal serulata nebo Saw palmetto)

Prostata v rovnováze

Potíže s prostatou