Sléz lesní (Malva sylvestris)

Tato bylina patří mezi slézovité (Malvaceae). Mezi jeho lidové názvy patří zaječí sléz, slíz, chlebíčky, Boží koláčky, homolky, koláčky, knoflíčky a další. Sléz lesní je dvouletá až vytrvalá bylina dorůstající výšky 30 až 120 cm, s lodyhou větvenou, obvykle však chlupatou. Listy jsou dlouze řapíkaté, pěti- až sedmilaločné, na okrajích až pilovité, na rubu jemně chlupaté. Květy mají fialově růžovou, tmavě nachovou až temně červenofialovou nebo svítivě růžovou s temnými žilkami, velmi vzácně bílou barvu.

Můžeme ho najít na vlhkých půdách, spíše v teplých polohách. Původně pochází z východního Středomoří, v současnosti roste téměř v celé Evropě a byl zavlečen prakticky i na všechny ostatní kontinenty. Objevíme ho na mezích, rumištích, v křovinách a podél cest. Daří se mu na půdách bohatých na dusík. Rostlina je využívána už od starověku hlavně pro obsah slizu v květech. Sbírají se jak listy, tak květy. List obsahuje z účinných látek slizy, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny. Květ obsahuje slizy, anthokyany (malvin, malvidin). Dále tato bylina obsahuje i vitamin C a karoteny.

V lidovém léčitelství se drogy vnitřně používají při léčbě onemocnění dýchacího (především při bolestivém, suchém a dráždivém kašli) i trávicího traktu – slizy  chrání sliznice. Působí protizánětlivě a rozpouští hleny. Působí i mírně projímavě. Zevně se používá k léčbě drobných poranění. Anthokyany se využívají k barvení vína, nápojů, vlny. Protože její působení je mírné, je vhodná pro léčení dětí a starých lidí. Obdobně lze používat i sléz přehlížený (Malva neglecta). U variety slézu lesního (Malva sylvestris, var. mauritiana) se využívá květ stejným způsobem  – květ je větší než u slézu lesního i přehlíženého, a proto bývá často pěstován buď jako léčivá rostlina, nebo jako okrasná rostlina.

Z květu i listu se připravuje nálev. Prozatím u slézu lesního nebyly popsány žádné interakce, kontraindikace ani nežádoucí účinky. Bývá součástí čajových směsí i sirupů.Co do účinku má sléz podobné vlastnosti jako proskurník (ibišek). Bývá pěstován i jako okrasná rostlina.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.