Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Slávka jedlá – zdroj zdraví z Nového Zélandu

28.05.2019
slavka

Slávka jedlá je mušle původem z Nového Zélandu. Patří mezi největší druhy mušlí. Patří do čeledi slávkovitých. Má specifické tmavě hnědo-zelené zbarvení skořápky a zelený lem kolem okrajů, který připomíná ústa. Z přírodních látek obsahuje minerální soli, vitamíny, lyprinol, glykosaminoglykany, železo a další složky.


Vyskytuje se snad ve všech mořích. Slávky dávají přednost poloslané vodě na mělčinách v blízkosti ústí řek. Ještě ve stádiu larvy se přichytí ke kamenům, kůlům, pilířům, skalám nebo skořápkám větších mušlí vlasovým vláknem z proteinu a železa. Jejich přizpůsobivost okolnímu prostředí (neublíží jim, ani když se při odlivu na čas ocitnou na suchu) a snadné rozmnožování způsobilo, že jsou pěstovány na farmách. Nejvíce se pěstují v Číně, dalšími producenty jsou země Severní Ameriky, v Evropě zejména Španělsko, Itálie, Francie, Nizozemsko, Irsko, Německo a Dánsko.


Nyní se zmíním o jedné z obsažených přírodních látek, lyprinolu, který je bohatý na obsah glykosaminoglykanů. Je obsažen v zeleném lemu mušle. Glykosaminoglykany (GAG) se obecně vyskytují v pojivové tkáni, kloubní chrupavce a synoviální tekutině (v kloubním mazu).


Jsou též známé pod starším názvem mukopolysacharidy. Chemicky jde o látky odvozené od sacharidů, které obsahují takzvané uronové kyseliny. Glykosaminoglykany tvoří důležitou součást mezibuněčné hmoty - pojiva a některé z nich mají i další speciální funkce.

K důležitým mukopolysacharidům patří kyselina hyaluronová (základní složka synoviální tekutiny a ve sklivci), různé chondroitin sulfáty (ve chrupavce), dermatansulfát (v pokožce), keratansulfát, heparin (obsažený v žírných buňkách a zastavující srážení krve) či heparansulfát. Tyto látky, včetně lyprinolu, příznivě prospívají lidem s kloubními problémy způsobené stářím, cvičením nebo nadváhou. Napomáhá udržet klouby pohyblivé a volné při revmatické artritidě, osteoartritidě, osteoartróze.

 

Lyrinol je dobře snášen na žaludek a podle informací výrobců doplňků stravy s lyprinolem ho mohou užívat i osoby, které jsou alergické na měkkýše a mořské plody. Nicméně i tito lidé by se pro jistotu měli poradit s ošetřujícím lékařem, než začnou lyprinol užívat. Lyprinol dále obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny a další lipidy, které jsou vhodným doplňkem celkové léčby u některých druhů zánětlivých onemocnění, zejména těch chronických. Odborníci nyní experimentálně zkoumají v rámci odborných studií jeho protizánětlivý účinek, například u psů s artritidou. Uvažuje se také o tom, že může mírně příznivě působit u alergických stavů.

 


Související články:
Chondroitin sulfát
Artróza a artritida
MSM


28.05.2019
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

299,- Kč

299,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS