Sladká moruše, poklad staročeských zahrad

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zhruba před deseti lety jsem poprvé ochutnala slaďounké moruše, vypadající jako malé barevné šišky. Lidé kolem nich procházeli, aniž by si povšimli. Já sama bych učinila zrovna tak, kdyby mne na ně neupozornil jeden z mých přátel, který, společně s kosy, na ně rád chodíval. Dnes již moruši bezpečně poznám a tak, přiblíží-li se léto, vím, kam si jít zamlsat. Moruše však neplatí pouze za sladkou dobrotu, kterou lze lačně trhat z bohatého stromu, případně, užít si ji sušenou, moruše to je také léčivý plod, který lze nazvat super-potravinou.

Jejímu kouzlu propadl již Karel Veliký, který nechal moruše dovézt z daleké Asie, aby jimi zkulturnil evropské farmy. Dnes rostou všude tam, kde je teplejší klima, osamoceně, neboť jejich kořenový systém vyžaduje prostor. V přírodě, případně na zahradách, pěstujeme-li, si můžeme pochutnat na moruši černé, červené a bílé. Květy moruše málokdy promrznou, kvetou totiž o něco později, nežli třešeň, jabloň, švestka a další. Bohaté úrodě je tedy přáno.

Moruše, jako chutné ovoce, ale také sladidlo

Moruše po utržení velmi rychle zavadá, ztrácí svou chuť, z tohoto důvodu je nelze dlouhodobě vystavovat na pultech obchodů. Velmi často se však nabízejí sušené, což jim propůjčuje pečeť hutné sladkosti. Nasušenou moruši lze pak pomlít na prášek a využít, stejně jako staročeskou hruškovou prachandu, k doslazení ranních sní-daňových kaší, ovocných salátů, posypat jí dezert. Případně, užít si ji vcelku, společně s ořechy, v doprovodu dalších, lákavých nasušených ovocných druhů.

Jaké jsou účinky na naše zdraví?

  • podpora imunity díky vitamínu C,
  • zajímavé množství železa,
  • výborný zdroj rozpustné vlákniny,
  • významný zdroj protirakovinného resveratrolu, stejně jako arašídy, červené víno,
  • snížení hladiny LDL cholesterolu, krevního tlaku,
  • jemný antibakteriální účinek,
  • pozitivní vliv na hladinu krevního cukru, díky látce zvané moranolin,
  • močopudný, projímavý efekt,
  • jemné snížení horečky,
  • výtečné při hnisavé angíně.

Máte rádi bylinný čaj? Natrhejte si taktéž i list

Jako velký milovník bylin se ráda vydávám na listy moruše. Ty pak rozestřu pěkně vedle sebe a suším ve stínu. Listy přidávám k lipovému či bezovému čaji, společně s šípkem, meduňkou a měsíčkem lékařským. Stejně jako plod, taktéž i listy vykazují pozitivní vliv na hladinu vysokého LDL cholesterolu, podporují jaterní funkce, mírní projevy revmatismu.

Čaj z listů moruše však můžete směle popíjet i samotný. Na jeden šálek je třeba zhruba 1 ČL sušeného listu, který zalijeme vroucí vodou, 3 minuty vylouhujeme. Čaj překvapí svou příjemnou vůní, nasládlou chutí, jemnou zelenou barvou. Odvar z listí moruše lze využít taktéž k oplachu dlouho mokvajících, nehojících se ran, při hemeroidech, bércových vředech, při akné či lupénce. Trápí-li vás revmatismus, obklad lze přikládat do zmírnění bolesti. Použít lze taktéž i kůru, která se dříve s oblibou vařívala, zvláště, trápila-li pacienta zácpa.

Jak s moruší pracovat?

Máte-li v blízkosti morušový strom, snažte se využít čerstvých plodů, případně, něco z moruše také nasušte. V mnohých starých herbářích se dočteme o morušovém džemu, šťávě, vínu či želé. Taktéž je lze umixovat, v lahodný dortový krém, kdy je doplníme o namočené kešu oříšky, mango a banán. Chybí-li maliny či ostružiny, směle je nahraďte čerstvou moruší. Moruši můžeme přidávat také do smoothies, zvláště po ránu, trápí-li nás anémie. Ráno, má-li naše tělo železa dostatek, dokáže jej využít efektivněji, nežli pak v odpoledních hodinách či na večer. Z moruše lze uchystat taktéž i šťávu, nicméně, nejvíce si tělo vezme z plodu čerstvého.

Léto budiž pochváleno, užívejme a čerpejme sílu. Krásné dny všem.