Škornice šípovitá (Epimedium sagittatum)

japonsko e1582547026733

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Škornice šípovitá, latinsky Epimedium sagittatum, je stále zelená rostlina z čeledi dřišťálovitých (Berberidacea). Nejvíce se nachází ve vyšších nadmořských výškách v Číně a Japonsku. Jako rostlinná droga se používá celá drcená rostlina.

Škornice šípovitá je proslulá v tradiční čínské medicíně zejména jako afrodiziakum. Je v ní známá pod názvem Yin Yang Hou nebo také bylina prostopášného kozla. Druhý půvabný název získala podle pověsti údajně proto, že zemědělci pozorovali, že kozlové, kteří na pastvě ve větším množství zkonzumovali škornici šípovitou, měli pak podstatně intenzivnější, diskrétně řekněme, milostný život. Hlavní látkou, odpovědnou za tento efekt, je zmiňován ikarin.

Z dalších látek jsou uváděny steroly, taniny, kyselina palmitová, linolová, vitamin E a polysacharidy. Při laboratorních testech po podání extraktu ze škornice pokusným zvířatům bylo zpozorováno výrazné zvýšení hladiny noradrenalinu, adrenalinu, serotoninu a dopaminu. To jen potvrzuje stimulační působení této léčivé rostliny, jak uvádí stará čínská medicína. Důležité pro její působení na podporu sexuálního života by mělo být to, že způsobuje rozšíření krevních kapilár, což umožňuje zvýšený přítok krve do pohlavních orgánů. Její působení jako afrodisiaka by podle některých pramenů mělo také posilovat zvýšení citlivosti nervových zakončení v kůži.

Tím její působení na organismus nekončí – dále je zmiňováno, že podporuje zvýšenou produkci červených krvinek (vliv obsažených polysacharidů), zvýšené prokrvení mozku (zlepšení paměti a koncentrace), podporuje imunitu, pomáhá jako prevence proti osteoporóze, podporují tvorbu testosteronu a dalších hormonů a je rovněž v tradiční medicíně doporučována při nemocech jater a ledvin. Je doporučována při mužské i ženské neplodnosti.

Extrakty z nati škornice regulují imunitu. Tak zvyšují aktivitu buněk vytvářejících imunitu a rovněž aktivitu lymfatických buněk.  Obsažené přírodní látky mohou způsobovat vazodilataci (rozšíření cév) s největší pravděpodobností blokádou vápníkového kanálu. Zdá se, že hypotenzní efekt (snížení krevního tlaku rozšířením cév) je způsoben blokádou katecholaminů. To jsou hormony produkované buňkami dřeně nadledviny.

Mají význam, kromě toho jako neurotransmitery (přenašeče nervového vzruchu) v nervovém systému vegetativním, ale i v mozku a jako léky v akutní medicíně. Rovněž obsažené flavonoidní glykosidy mohou mít hormonální efekt, někteří odborníci zmiňují, že by mohly zvyšovat produkci testosteronu (další posílení role škornice šípovité jako afrodiziaka). Snižují také trombocytární agregaci a působí antimikrobiálně. Extrakty ze škornice šípovité jsou některými zdroji doporučovány jako tonikum (prostředek pro celkové posílení organismu), při onemocnění prostaty, menopauze, chronické bronchitidě a dalších zdravotních problémech.

 

 

Související články:

Přírodní afrodisiaka

Léčivé rostliny a krevní tlak

Menopauza a přírodní prostředky

 

 

 

PharmDr.Tomáš Arndt

PharmDr.Tomáš Arndt

Jako farmaceut jsem již během studia a potom v praxi získal vědomosti o chemických léčivech, jejich účincích, dobrých i špatných.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!