Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Skořicovník čínský

07.11.2015
Skořice

Skořice patří mezi nejoblíbenější koření v Čechách. Je přísadou do perníku, nebo se může sypat na kynuté knedlíky. Hospodyňky by jistě vyjmenovaly celou řadu příkladů, jak ji využít v kuchyni. Pokud ovšem položíme otázku, co to vlastně je a jak nám může pomoci v péči o zdraví, málokdo už odpoví. Maximálně si někdo vzpomene, že je považována za afrodisiakum.

Skořice je zpracovaná a rozemletá aromatická kůra skořicovníku čínského (Cinnamomum cassia). Má kořeněnou nasládlou chuť a příjemnou vůni (za tou stojí cinnamaldehyd, jedna ze složek obsažené silice). Vyrábí se z ní tinktury nebo oleje. Kromě něj se zpracovává i kůra skořicovníku cejlonského (Cinnamomum zeylanicum).

 

Skořicovník čínský je statný tropický strom, patřící do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Dorůstá výšky až 10 metrů. Může být pěstován i jako keř. Vonné listy mají světlezelenou barvu. Žlutavé květy jsou drobné a vytvářejí vrcholičnaté svazečky. Jeho nezralé dužnaté plody vydávají příjemnou vůni. Sbírají se těsně po odkvětu, suší se a na trhu se objevují pod názvem kassiový květ.

 

Nicméně základní rostlinnou drogou ze skořicovníku je kůra. Obsahuje celou řadu užitečných přírodních látek. Nejvýznamnější z nich je silice, která obsahuje cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol). Dále obsahuje třísloviny, pryskyřice, slizy a další složky.

 

A jak nám může pomoci?

V mnoha ohledech - pomáhá při žaludečních potížích (podporuje trávení, ulevuje při nadýmání, zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá při průjmu), působí jako tonikum (celkově osvěžuje) a je také součástí řady mastí, které se používají na uvolnění svalů a při revmatických bolestech. Co ale může překvapit, je to, že skořice patří mezi nejstarší a nejužívanější složky tradičních medicín a lidového léčitelství. Můžeme na ni narazit ve staroindické tradiční medicíně, ajurvédě.

 

Rovněž na ni nezapomíná ani tradiční čínská medicína - pro ni představovala vyrovnávací prvek mezi elementy jin a jang. Z Dálné Asie doputovala na Blízký východ, můžeme se o ní dočíst i ve Starém Zákonu. Do Evropy se dostala na přelomu 15. a 16. století. Můžeme se o ní dočíst i ve známém Mattioliho herbáři. Ještě donedávna se v lékárnách připravovala Tinktura chinae composita, která se užívala jako digestivum na podporu trávení. Spolu se skořicí obsahovala i tinkturu z chininovníku, hořcovou a pomerančovou. V homeopatii se připravuje ze skořice základ léčiva jako tzv. matečná tinktura. V tradičním léčitelství se ze skořice připravoval nálev, který se užíval proti průjmu. Neměla se používat dlouhodobě vzhledem k silné silici, rovněž by ji neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy.

 

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že jako vykuřovadlo se používala skořice i v magii. Staří mágové byli přesvědčeni, že vyvolává vysoké duchovní vibrace a obnovuje duševní a fyzické zdraví. A promiňte, abych nezapomněl - bylinkáři o ní tvrdí, že je to dobré afrodisiakum!

 

Celková nabídka přípravků obsahující Skořicovník čínský.


Související články:
Skořice – přírodní bojovník s nadváhou i s cukrovkou
Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum)
Skořice, protiplísňový a zahřívající silák


07.11.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

111,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS