Šišák zlepší kondici mozku

Šišák bajkalský je rostlina po staletí hojně využívaná tradiční čínskou medicínou a v posledních letech prožívá velký návrat na výsluní. Nejnovější výzkumy totiž prokázaly, že některé látky obsažené v šišáku mají epigenetické účinky, a jsou tedy schopny ovlivňovat aktivitu řady genů. Pojďme se nyní podívat na to, jak nám šišák může pomoci nejen udržet mozek v dobré kondici, ale i zmírnit některé psychické potíže.

Šišák bajkalský obsahuje účinné látky, jako jsou bajkalein (baicalein), bajkalin (baicalin) či wogonin, které mají jednu důležitou vlastnost: jsou schopné překonávat bariéru mezi krevním oběhem a mozkem, a proto mohou působit přímo na určité mozkové struktury. Jejich vliv na kondici mozku, jeho ochranu před různými nepříznivými vlivy i na různé psychické potíže je proto výraznější než u jiných přírodních substancí.

Sníží úzkost, zlepší pozornost

Wogonin a bajkalein obsažené v šišáku se dokážou v mozku vázat na GABA receptory. Jde o místa, kam se za normálních okolností váže kyselina gama-aminomáselná, což je neurotransmiter (látka zprostředkující přenos nervových vzruchů) s tlumivými účinky. Wogonin se přitom váže přímo na benzodiazepinové vazebné místo, tedy tam, kam jinak míří léky ze skupiny benzodiazepinů, které se používají proti úzkosti. Bajkalein i wogonin jsou navíc velice účinné i proti křečím.

Šišák, zvláště v něm obsažený bajkalein, má navíc proti anxiolytikům jednu velkou výhodu: na rozdíl od nich se totiž váže pouze na některé podjednotky GABA receptorů, takže sice dokáže účinně tlumit úzkost, ale přitom nemá vyloženě sedativní účinky, nezpůsobuje nadměrnou ospalost či útlum pozornosti, a proto je možné jej užívat například při řízení či jiných činnostech náročných na pozornost.

Naopak platí, že šišák schopnost udržet pozornost poměrně účinně zvyšuje, což ocení lidé s poruchami pozornosti, zvláště s těmi spojenými s hyperaktivitou. Podle vědců to pravděpodobně souvisí se schopností blokovat dopaminové přenašeče.

Pro lepší paměť i schopnost učení

Pozitivní účinky na paměť jsou nejlépe prozkoumány především v souvislosti s vážnými poruchami paměti, které provázejí Alzheimerovu chorobu. Velmi nadějně vypadají zejména ty studie, které zkoumají působení šišáku proti paměť narušující kyselině ibotenové, která v mozku způsobuje podobné změny jako Alzheimerova choroba. Oroxylin A, látka obsažená v šišáku, dokáže navíc zmírňovat přímo i poruchy paměti vyvolané beta‑amyloidními plaky, které se vyskytují v mozku nemocných osob.

Šišák ovšem prokazatelně funguje i proti úbytku paměťových schopností, který souvisí se stárnutím, a při pokusech na myších byl potvrzen i příznivý vliv nejen na paměť, ale i obecně na schopnost učení a další kognitivní schopnosti v případě mladých jedinců.

Jedním z důvodů pozitivních účinků na paměť je pravděpodobně fakt, že obsažený oroxylin A podporuje tvorbu nových nervových buněk, zvláště pak v oblasti hippokampu, což je oblast mozku zodpovědná mj. za paměť. U Alzheimerovy choroby je navíc hippokampus jednou z prvních oblastí mozku, která utrpí závažné poškození.

Ochrání mozkové buňky

Látky obsažené v šišáku také dokážou efektivně chránit buňky proti různým destruktivním vlivům. Bajkalein například velmi účinně ochraňuje buňky před ischemickým poškozením, které vzniká v důsledku nedostatku kyslíku třeba při mozkové mrtvici.

Zajímavým účinkem, který může přispět k prevenci a léčbě Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, je pak snížení aktivace mikroglií, podpůrných nervových buněk, které jsou zapojeny do imunitního systému. Pokud jsou nadměrně aktivovány, dochází k produkci zánětlivých cytokinů, které přispívají k úbytku kognitivních schopností při zmíněných chorobách. Wogonin i oroxylin A obsažené v šišáku přitom dokážou aktivaci mikroglií účinně potlačovat.

Pomůže při stresu i depresích

Bajkalein obsažený v šišáku má navíc ještě další dva významné účinky na psychiku: za-prvé zlepšuje odolnost vůči stresu a za-druhé má antidepresivní efekt, a to bez vedlejších účinků typických pro antidepresiva.

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.