Šišák bajkalský (Scutellaria Baicalensis L.)

cm sisak bajkalsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je vytrvalá bylina se vzpřímeným stonkem, vysokým až 50 cm, s modrofialovými dvoupyskými květy, které jsou uspořádány do hroznovitého květenství. Listy má přisedlé, vstřícné a kopinaté, jasně zelené barvy. Kořen je vřetenovitý, masitý se žlutým vnitřkem. Vyskytuje se zejména ve východní oblasti Ruska v Zabajkalí. Dále je rozšířen v Číně a Severní Americe. Roste na sušších propustných, štěrkovitých a kamenitých svazích. Má rád mnoho slunce, ale nevadí mu ani polostín.

Je významnou medonosnou rostlinou s vynikajícími léčivými vlastnostmi. Kořen obsahuje vysoké množství flavonoidů – až 35 % (baikalin, baikalein a wogonin), 1,75 mikrogramu melatoninu v jednom gramu rostliny. Dále pak betasitosterol, kampesterol, steroly, betasitosterol a kampesterol, organické kyseliny, kyselinu benzoovou a přes čtyřicet flavonových glykosidů.

Je zmiňován v čínských spisech z let 25 – 220 po Kristu. Od té doby je součástí medicínských přípravků. Příznivě ovlivňuje hepatitidu, hypertenzi, záněty, záškrt a omezuje množení viru HIV (pubmed – Flavonoid baicalin inhibits HIV-1 at the level of viral entry – Laboratory of antiviral Drug Mechanism, National Cancer Institute-Fred Cancer Center Development Center, Maryland 21702, USA ). Posiluje imunitu a eliminuje vysoké horečky. V Americe ho například používali indiáni Čerokíjové k vyvolání menstruace. Obsažené flavonoidy mají prokazatelně protizánětlivou aktivitu. Proto se droga uplatňuje při léčbě celé řady zánětů, zejména jater. Jeho antioxidační účinky jsou také značné a několikanásobně předčí nám známé vitaminy A, C, E. Vědci zjistili, že obsažený baikalin dokonce zabraňuje proliferaci již vzniklých nádorů. Účinný je zejména proti nádorům prostaty, kůže a rakovině prsu, méně už proti nádorům tlustého střeva, kde jeho schopnost je značně závislá na typu buňky, ze které nádor vznikl.

Droga snižuje vysoký tlak a může být využita pro prevenci vzniku hypertenze. Používá se při vysokých teplotách k jejich snížení a jako diuretikum. Má též sedativní účinek a tišící účinky na dělohu. Snižuje hladinu cholesterolu a tlumí srdeční arytmie a fibrilace. Mírní bolest hlavy a nervovou podrážděnost. Odstraňuje zarudlé oči, když je v pozadí alergická reakce. Flavonoidy pomáhají při onemocnění jater. Rostlina zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a osvědčila se jako detoxikační prostředek při průjmech a zánětech hltanu. Zklidňuje nervy, a proto také slouží k léčení úzkostných stavů, depresí a nespavosti. Zevně zchlazuje rozpálený obličej.

Antibakteriální a antivirová aktivita byla výzkumem též potvrzena a má poměrně široké antimikrobiální spektrum. In vitro má inhibiční účinek proti mnoha patogenním bakteriím, včetně Staphylococcus aureus, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniaea Neisseria meningitidis a léčí bacilární úplavici. Podle jedné zprávy Staphylococcus aureus, který se stal rezistentním vůči penicilinu, zůstal citlivý na tuto bylinu. Extrakt ze Šišáku má také imunomodulační aktivitu. Pomáhá normalizovat počet T obranných lymfocytů u pacientů s rakovinou plic, kteří prošli chemoterapií. Současně zvyšuje počet imunoglobulinu A, podporuje tvorbu krve především v produkci erytrocytů a granulocytů v kostní dřeni a zvyšuje množství prekurzorů (erytroidy, granulomonocytární prekurzory). Fytolátky tak pomáhají obnovovat imunitní systém po velkém zatížení, jakým je například chemoterapie.

Příprava čaje: Na 3/4 litru dáme 2-3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme je 5 minut. Odvar ihned slijeme anebo necháme vyluhovat dalších 5 – 15 minut podle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu a silnější na detoxikaci.