Šípková růže, to je čaj, sirup, ale také olej

pková růže e1591873046910

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokaždé, když keře šípkové růže od shora dolů zrůžoví, potřebuji ven, sbírat růžové lístky, užít si tuto voňavou záležitost, kterou pak proměním ve spoustu lákadel. Ať už pro potěchu těla či duše. Šípková růže, to totiž není pouze lék, ale také radost, dar, který lze uschovat na dlouhou, studenou zimu. Šípek, to je také téměř celoroční zábava, kdy na jaře rozkvete a na podzim pak odevzdá své plody. Kromě nich se tu a tam na větvích mihne šípková hálka, kterou lze sbírat, zpracovat do tinktury a díky ní pak pozvednout oslabený imunitní systém.

Šípková růže je statný keř, vysoký až 3,5 metru. Může se objevovat rovněž jako liána, pak dorůstá délky do 10 metrů. Keř je bohatě větvený prutovitými, ostnitými větvemi, květonosné větvičky jsou však bez ostnů. Jednotlivé lístky jsou pilovité, na líci lysé, naspodu trnité drobnými trny. Velké pětičetné květy vyrůstají jednotlivě, bývají po 1 až 5 na jedné větvičce. Pravidelná koruna může měřit v průměru až 6 cm, okvětní plátky jsou v poupěti sytě růžové, při dokvétání postupně vybledávají do téměř bílé. Šípková růže kvete od května do července, plodem jsou nažky ukryté v souplodí, takzvaného šípku, který má oranžově červenou až tmavě rudou barvu.

Výskyt růže šípkové

Druh je rozšířený téměř po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí. Výskyt zasahuje do severozápadní Afriky, Malé a Střední Asie a na Kanárské ostrovy. U nás jej najdeme hojně v nížinách, vzácněji na horách. Jako plevel se rozrůstá v okolí lidských sídel, roste na suchých a slunných stanovištích, na svazích, skalách, mezích, při okraji polí a lesů, podél cest.

Latinsk nzev pro pkyre pkovjeFructus cynosbati. Maj vysokou hodnotuvitamnuCaA, obsahuj i vitamnyK,B1,B2aB3.

Co sbíráme?

Většina z nás upřednostní sběr šípku, nicméně, zkuste si letos nasbírat taktéž i voňavý květ. Na okvětní lístky se vydáváme za slunného dne, kdy je ukládáme do plátěné síťky či proutěného košíku. Doma je pak rozložíme na sušící pláty, sušíme ve stínu, při pokojové teplotě. Chceme-li proces sušení urychlit, umístíme je do sušičky, kde nastavíme teplotu maximálně 40 °C. Jakmile je hotovo, nasušenou bylinku ukládáme do skleněné nádoby, kterou uchováváme v temnu, při pokojové teplotě. Bylinky nikdy nevystavujme přímému slunečnímu záření, léčivý účinek se velmi rychle vytrácí.

Sirup z šípkové růže

Ač se v naší domácnosti rafinovaný cukr nevyskytuje, na jaře, jakmile začnou kvést první bylinky, ze kterých lze uchystat léčivý sirup, ať už violka vonná, popenec břečťanolistý, kopřiva dvoudomá, černý bez, neodolám a taktéž já se pouštím do výroby sirupů. U sirupů je třeba přidat cukr, bez něj to nejde, sirup by se zkazil a také, pozbyl své hutné struktury. Nicméně, chcete-li si sirupy přisladit o něco zdravěji, využijte kouzla přírodního cukru, oproti tomu rafinovanému obsahuje o něco víc minerálních látek a taktéž, není podroben procesu bělení. Chystám-li sirup, využívám tohoto poměru cukru a vody, který se mi osvědčil, takto pak můžete zpracovat nejenom šípkový květ, ale také mátu, šalvěj, lípu či akát.

  • 5 plných hrstí květu šípkové růže
  • 500 ml vody
  • 650 g přírodního cukru
  • 5 PL citrónové šťávy

Květy růže namočíme do vlažné vody, chceme-li, aby byl sirup silnější chuti, zalijeme vroucí vodou a necháme 24 hodin odpočinout. Následně přecedíme, budoucí sirup zahřejeme na 60 °C, rozmícháme v něm přírodní cukr a taktéž citrónovou šťávu. Jakmile je cukr důkladně rozpuštěn, plníme do čistých, vyvařených sklenic, které jsme pro jistotu vypláchli alkoholem. Zavíčkujeme, necháme vychladnout, uchováváme při pokojové teplotě.

Použití: růže svou jemnou silou dezinfikuje a celkově zklidňuje zanícenou sliznici dýchacích cest, trávicího traktu. Posiluje srdce, nastoluje harmonii a rovnováhu.

Tinktura z šípkové růže

  • 1 hrst květů šípkové růže
  • 200 ml 40% alkoholu

Květ zalijeme alkoholem a necháme zhruba 6 týdnů macerovat. Následně přecedíme uchováváme ve skleněné lahvi, v temnu, pokojové teplotě.

Olej z šípkové růže

  • 5 hrstí květu šípkové růže
  • 250 ml mandlového oleje
  • 50 ml olivového oleje

Květy necháme jemně zavadnout, čímž docílíme, aby se olej později nekazil. Následně je umístíme do sklenice, zalijeme olejem, lze vložit vyvařený kámen, který květy celkově zatíží. Macerujeme zhruba 6 týdnů, na slunci. Sluníčko z květů vytáhne léčivou sílu. Každý den protřepeme. Po šesti týdnech olej přecedíme, uchováváme v lahvičkách. Lze využít jako výživný pěstící olej na obličej.

Růžová pleťová voda

2 hrsti růžových květů

500 ml destilované vody

2 kapky růžového oleje

Destilovanou vodu zahřejeme, vložíme do ní květy růže. Necháme vychladnout. Následně květy vyjmeme, dobře je vymačkáme, abychom získali co nejvíce růžové tekutiny. Přidáme olej. Uchováváme v lednici, celková doba použití je zhruba 2 týdny.

Růžový čaj na celkové zklidnění

  • 1 ČL sušených květů růže
  • 1 PL sušené meduňky
  • 1 KL kořene kozlíku lékařského

Čajovou směs zalijeme vroucí vodou, louhujeme zhruba 10 minut, přecedíme, popíjíme 3 x denně. Kozlík užíváme vždy jen krátkodobě, velké dávky působí zažívací potíže, nevolnost, bolest hlavy a srdeční arytmii.

Nechť je jaro požehnáno, nechť je hojné a léčivé, stejně jako i léto, které za moment již převezme žezlo.

Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.

V článku jsou použity informace z knihy:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.