Shiitake

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Patří houby k vašim oblíbeným pokrmům? Pak by u vás v kuchyni neměly chybět voňavé shiitake, které potěší nejen chuťové smysly, ale i ostatní buňky v těle. Řadí se totiž mezi adaptogenní medicinální houby s mnoha příznivými účinky na organismus. A kdo houby nerad, může sáhnout po praktickém extraktu v kapsli.

Houževnatec jedlý (Lentinula edodes, anglicky black forest mushroom, čínsky xiangu, japonsky shiitake) pochází z Číny a Japonska, kde je po tisíce let oblíbenou ingrediencí asijské gastronomie. Ceněný je pro detoxikační účinky a schopnost celkově zvýšit energii organismu.

Historie

Dnes již víme, že ve vařených a sušených plodnicích houževnatce se vytvářejí látky blokující tvorbu kancerogenních látek. Tradičně se používaly pro podporu činnosti jater a ledvin, imunity, odčervení, při artróze, nádorech, vysokém krevním tlaku, dně a problémech s metabolismem tuků. Po výbuchu v Hirošimě se ukázaly jako nejúčinnější přírodní prostředek k obnově imunity u lidí postižených ozářením.

Houževnatec prokazatelně odbourává cholesterol a má antitrombotické účinky. Tím efektivně odstraňuje příčiny impotence, které souvisí s viskozitou krve a stavem cév. Zároveň působí na zvýšení libida.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: neutrální
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: plíce, slezina, žaludek
  • Účinky: posiluje funkce sleziny a žaludku, podporuje tvorbu čchi a krve; přeměňuje vlhkost a hleny; zvlhčuje suchost

Používá se při únavě, závratích, svalové slabosti, průjmu, nechutenství, chronickém kašli, slabé imunitě, onemocněních jater, bolestech a otocích kloubů, zubních kazech a jako prevence v zátěžovém období.

Kontraindikace

  • při užívání léků na ředění krve je nutná konzultace s lékařem
  • imunosupresiva ruší příznivé účinky houby

Nežádoucí účinky

Shiitake je bezpečným doplňkem stravy, ojediněle byly zaznamenány vyrážky, které časem vymizely, nebo slabé zažívací potíže. V rámci pokrmů je optimální konzumovat 10 g sušené nebo 90 g čerstvé plodnice denně. U extraktů dbejte pokynů výrobce nebo celostního terapeuta. Nadměrnému užívání houby je nutné se vyvarovat.

Pěstování a kvalita

Tradičně se houba pěstovala na dřevěných klátech listnatých stromů. Dnes se kvůli efektivitě výroby a možnosti kontroly čistoty prostředí jako substrát využívají dřevěné piliny obohacené obilnými přídavky.

U doplňků stravy je vhodné zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality.