Shii-take elixír věčného života

Hojivé účinky hub už znala tradiční čínská medicína před 2 000 lety. U nás v Evropě až poslední desetiletí přeje těmto přírodním produktům a postupně vědci i široká veřejnost poznávají dosud nepoznané přednosti a možnosti jejich plného využití. Česká firma  kráčí evropsky ve šlépějích tradiční medicíny, z níž čerpá poznatky prověřené časem. Zároveň však při výrobě potravinových doplňků z hub s hojivými účinky se obrací zásadně na domácí evropské luhy a háje. I proto její zdroje hub jsou naprosto čerstvé a nemohou díky své cestě, která není z dálného východu, ke zpracování žádným způsobem utrpět jakoukoli vadu na svém složení.

Při výrobě dnes už velmi známých kapslí z hlívy ústřičné (včetně houbové vlákniny) výrobci začali přemýšlet, jak by mohli svůj sortiment rozšířit a zároveň jak by mohli využít ještě lépe látky, které se různou úpravou z hub vytrácejí. Přišli s nápadem, že by se při přípravě houbových kapslí dala využít lyofilizace. A víte, že tak zvané lyofiláty jsou nenahraditelným jídlem kosmonautů? I na tomto příkladu si můžete uvědomit, jak čistý musí lyofilát být.

O co při lyofilizaci vlastně jde? Je to proces sušení, při kterém se ve vakuovém prostředí čerstvé houby nejdříve zmrazí a pak se cestou tak zvané sublimace, což je přímá změna pevného skupenství v plynné, získává houbový prášek. Tento 100% čistý přírodní produkt je tedy maximálně čistý, maximálně nezávadný a zachovává v sobě maximální množství všech důležitých látek, které jsou pro lidské zdraví neocenitelné.


Na našem trhu se nyní objevily přípravky tohoto druhu: shii-take a houbové kvarteto. Oba výrobky se prodávají v přírodních kapslích, které jsou vhodné i pro vegetariány. A co se týká jejich účinku, ten je přímo bombastický i díky tomu, že dostáváte do svého těla koncentrovaný přípravek. Jíst houby každý den, byť by to bylo pro zdraví, asi nepatří k labužnickým zážitkům. Takže pokud máte takto vyrobené kapsličky, není problém si každý den dvakrát denně před jídlem jednu spolknout. A máte vystaráno!

Shii-take byla pro své pozitivní účinky na zdraví člověka vysoce ceněna a dokonce ji jeden čínský lékař nazval elixírem věčného života. Shii-take je zdrojem proteinů, draslíku a zinku. Obsahuje vitaminy B1 a B2 a vysoké množství vitamínu D. Pro krytí denní dávky vitamínu D pro dospělého člověka (důležité pro vegetariány) postačí 20 až 25 gramů sušené houby. Kromě těchto látek jsou v ní i látky, které z laického hlediska skutečně nejsou podstatné, ale z lékařského právě tyto látky jsou nejcennější. Díky tomu je například v Japonsku zavedena shii-take jako standardní součást terapie některých nádorů. Jednou z těchto účinných prospěšných látek je LENTINAN – glukan. Tato houba velmi významně posiluje imunitu a působí proti infekcím všeho druhu (virové, bakteriální, plísňové i parazitární infekční onemocnění).

A komu je určena?

 • preventivně si ji mohou brát mladí lidé, na které jsou kladeny vysoké nároky při studiu, praxi i v rodině.
 • starším lidem, kteří mají svůj organismus přirozeně oslabený, po ní také mohou sáhnout
 • nejvíce se doporučuje lidem, kteří jsou nemocní a přijímají syntetické léky, jako jsou antibiotika a chemoterapeutika.
 • všem lidem, kteří pracují v prostředí s ozařováním (rentgenové pracoviště, jaderné elektrárny)
 • pacientům, kteří se často podrobují rentgenovým vyšetřením, mamografii a ozařování

SHII-TAKE pomáhá:

 • posilovat ochranný systém a potenci
 • snižovat hladinu cholesterolu v krvi
 • snižovat možnost vzniku migrény, alergie a chronické únavy
 • zmírňovat kloubní potíže a chránit klouby
 • příznivě působit při nachlazení, na bolesti hlavy
 • ochraňovat pokožku a snižovat možnost vzniku akné
 • chránit před zubním kazem

Při hledání nových proti-nádorových léků jsou výzkumy zaměřeny na hledání BRM látek (Biological Response Modifiers – modifikátory biologické reakce), které v lidském organizmu posilují a znásobují pozitivní faktory a negativní eliminují. Takové jsou například: interferon, interleukin – 2, lentinan a jiné.

Tyto obsahují takové houby jako je shii-take (Lentinula edodes) a reishi (Ganoderma lucidum). Po chirurgii, chemoterapii a ozařování se staly látky BRM čtvrtým důležitým nástrojem při terapii rakoviny.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.