Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Sezamové semínko - zdroj zdraví nejen pro vegany a vegetariány

27.05.2014
Sezamová semínka V řadě nových potravin, které se objevují na našem trhu – tedy spíše jsou nyní objevovány, protože tu byly odjakživa, patří i drobná sezamová semínka. Jsou to semínka pocházející z rostliny sezam indický (Sesamum indicum). Tato rostlina pochází z tropické oblasti, ale v současnosti je v podstatě pěstována na celém světě. Zmíněná semena se nacházejí v luscích této rostliny.

Sezamové semínko - účinky

Tato semínka představují zásobárnu důležitých látek pro náš organismus. Obsahují kvalitní bílkoviny i základní esenciální mastné kyseliny. I proto jsou oblíbenou částí jídelníčku veganů a vegetariánů a nejen jich. Rovněž obsahují řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků – z nichž můžeme uvést vitamin E, vitamíny ze skupiny B (thiamin, riboflavin a niacin), beta karoten, z minerálních prvků vápník, železo zinek, draslík či fosfor. Důležité je, stejně jako u některých jiných potravin, konzumovat semínka neloupaná, protože tím se připravujeme o řadu těchto užitečných látek.

 

Sezamové semínko má ze zmiňovaných látek právě vysoký obsah železa, proto mezi skupiny, kterým pomáhá jeho zvýšená konzumace, patří ženy a pacienti s anémií (chudokrevností). Ženám se doporučuje rovněž jeho konzumace v období menopauzy, kdy zmírňuje pocity návalů a pocení. Dále, díky jeho složení, sezamové semínko prospívá srdci a cévám a rovněž podporuje lepší obranyschopnost organismu. Prospívá rovněž i vlasům, nehtům a kůži pro obsah látek, jako jsou například zinek, beta karoten či vápník. Konzumace semínka pomáhá zvlhčovat střevní sliznici, což pomáhá při zácpě. Všeobecně je doporučován pro jeho všestranné působení sportovcům či pacientům při rekonvalescenci po nemoci a dalším.

 

Sezamové semínko - recepty

Z čerstvě opražených a rozemletých semínek se připravuje tradiční sezamový krém Tahini. Tento krém je v oblasti Středozemního moře součástí tradiční pomazánky – humusu a také nahrazuje máslo. Ze sezamové pasty se také připravují oblíbené cukrovinky baklava a chalva. Baklava je tučný, sladký zákusek, který je rozšířen v oblastech bývalé Osmanské říše. Je plněná sekanými ořechy a slazena cukrem nebo medem. Chalva je další z orientálních cukrovinek. Vzhledem připomíná turecký med. Ostatně s tureckým medem byla prodávána i u nás na poutích mezi světovými válkami, ale pak vymizela. Dnes se vyrábí z pražených olejnatých semen a kandidové hmoty, což je cukerná hmota o nízkém obsahu hmoty.

 

Vzhledem k velkému obsahu rostlinných olejů v semínku (až 50 %), představuje semínko zdroj velmi oblíbeného sezamového oleje. Konzumace tohoto oleje zvyšuje imunitu a pomáhá při stavech těžkého fyzického i psychického vyčerpání. Olej má rovněž i antioxidační účinky díky obsahu látky sezamol, která se řadí mezi antioxidanty. Rovněž, díky obsahu nenasycených mastných kyselin se podílí na snižování hladiny cholesterolu. Obecně platí, že konzumace, jak semínek, tak oleje příznivě působí na trávení.

 

Tento olej se neužívá jen vnitřně, ale je také součástí řady přípravků z oblasti přírodní kosmetiky. Je vhodný při péči o suchou pokožku, dále pomáhá při péči o vlasy (dochází k přirozenému ztmavnutí) a pokud ho zahřejeme, je vhodný i k masážím.

 

Nežádoucí účinky nebyly při konzumaci semínek zjištěny, spíše z nedostatku informací by měli jeho konzumaci omezit těhotné a kojící ženy a pacienti s onemocněním jater a ledvin. Jistou obezřetnost by měli projevit pacienti citliví na arašídy.


Související články:
Nové rostlinné oleje
Železo - Fe
Volné radikály a antioxidanty
Mandle
Sezam indický


27.05.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS