Sezamové semínko – zdroj zdraví nejen pro vegany a vegetariány

cm sezamova seminka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V řadě nových potravin, které se objevují na našem trhu – tedy spíše jsou nyní objevovány, protože tu byly odjakživa, patří i drobná sezamová semínka. Jsou to semínka pocházející z rostliny sezam indický (Sesamum indicum). Tato rostlina pochází z tropické oblasti, ale v současnosti je v podstatě pěstována na celém světě. Zmíněná semena se nacházejí v luscích této rostliny.

Sezamové semínko – účinky

Tato semínka představují zásobárnu důležitých látek pro náš organismus. Obsahují kvalitní bílkoviny i základní esenciální mastné kyseliny. I proto jsou oblíbenou částí jídelníčku veganů a vegetariánů a nejen jich. Rovněž obsahují řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků – z nichž můžeme uvést vitamin E, vitamíny ze skupiny B (thiamin, riboflavin a niacin), beta karoten, z minerálních prvků vápník, železo zinek, draslík či fosfor. Důležité je, stejně jako u některých jiných potravin, konzumovat semínka neloupaná, protože tím se připravujeme o řadu těchto užitečných látek.

Sezamové semínko má ze zmiňovaných látek právě vysoký obsah železa, proto mezi skupiny, kterým pomáhá jeho zvýšená konzumace, patří ženy a pacienti s anémií (chudokrevností). Ženám se doporučuje rovněž jeho konzumace v období menopauzy, kdy zmírňuje pocity návalů a pocení. Dále, díky jeho složení, sezamové semínko prospívá srdci a cévám a rovněž podporuje lepší obranyschopnost organismu. Prospívá rovněž i vlasům, nehtům a kůži pro obsah látek, jako jsou například zinek, beta karoten či vápník. Konzumace semínka pomáhá zvlhčovat střevní sliznici, což pomáhá při zácpě. Všeobecně je doporučován pro jeho všestranné působení sportovcům či pacientům při rekonvalescenci po nemoci a dalším.

Sezamové semínko – recepty

Z čerstvě opražených a rozemletých semínek se připravuje tradiční sezamový krém Tahini. Tento krém je v oblasti Středozemního moře součástí tradiční pomazánky – humusu a také nahrazuje máslo. Ze sezamové pasty se také připravují oblíbené cukrovinky baklava a chalva. Baklava je tučný, sladký zákusek, který je rozšířen v oblastech bývalé Osmanské říše. Je plněná sekanými ořechy a slazena cukrem nebo medem. Chalva je další z orientálních cukrovinek. Vzhledem připomíná turecký med. Ostatně s tureckým medem byla prodávána i u nás na poutích mezi světovými válkami, ale pak vymizela. Dnes se vyrábí z pražených olejnatých semen a kandidové hmoty, což je cukerná hmota o nízkém obsahu hmoty.

Vzhledem k velkému obsahu rostlinných olejů v semínku (až 50 %), představuje semínko zdroj velmi oblíbeného sezamového oleje. Konzumace tohoto oleje zvyšuje imunitu a pomáhá při stavech těžkého fyzického i psychického vyčerpání. Olej má rovněž i antioxidační účinky díky obsahu látky sezamol, která se řadí mezi antioxidanty. Rovněž, díky obsahu nenasycených mastných kyselin se podílí na snižování hladiny cholesterolu. Obecně platí, že konzumace, jak semínek, tak oleje příznivě působí na trávení.

Tento olej se neužívá jen vnitřně, ale je také součástí řady přípravků z oblasti přírodní kosmetiky. Je vhodný při péči o suchou pokožku, dále pomáhá při péči o vlasy (dochází k přirozenému ztmavnutí) a pokud ho zahřejeme, je vhodný i k masážím.

Nežádoucí účinky nebyly při konzumaci semínek zjištěny, spíše z nedostatku informací by měli jeho konzumaci omezit těhotné a kojící ženy a pacienti s onemocněním jater a ledvin. Jistou obezřetnost by měli projevit pacienti citliví na arašídy.