Šestinedělí

Šestinedělí je doba po ukončeném těhotenství a porodu. V tomto období se anatomické a fyziologické změny, které nastaly v těhotenství postupně mění a organismus se navrací do stavu jako před otěhotněním. Lze jej rozdělit na rané a pozdní. Rané šestinedělí trvá 10 dní po porodu, v tomto období se hojí rány po porodu a stabilizuje se tvorba mateřského mléka.V této době je matka v nejužším spojení se svým děťátkem. Pozdní šestinedělí končí zhruba po 6 – 7 týdnech. Matka si zavádí stálý denní režim s miminkem a v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Po porodu je děložní hrdlo ochablé s drobnými trhlinkami na okrajích. Postupně se ale uzavírá a na konci 1 dne je otevřeno jenom na 1 centimetr. Po vaginálním porodu je pochva méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy. To se ale do konce šestinedělí vrátí téměř do původního stavu. Dále se pomalu snižuje prokrvení zevních rodidel, mizí různé pigmentace, potíže s křečovými žilami se zmenší u někoho úplně vymizí a svaly pánevního dna postupně získávají napětí a vrací se do normálu. Obnoví se i když už ne úplně elasticita břišní stěny a tonus břišních svalů. Pro zpevnění této oblasti je nutné pravidelné cvičení. Napětí břišní stěny v těhotenství způsobuje u většiny žen drobné trhlinky elastických vláken pokožky – strie. Ty se obvykle po porodu změní na stříbro-šedé, ale už nezmizí.

Během šestinedělí probíhají největší změny v děloze, která se během celého těhotenství téměř 11krát zvětšila a po porodu mívá hmotnost okolo 1000g. Už po 1 týdnu se rychle zavinuje a na konci šestinedělí váží zase asi jen 80g. Tudíž její velikost se vrací k normálu po 6 – 7 týdnech. Dobrému zavinování dělohy přispívá kojení. Když miminko saje mléko, žena cítí bolesti v podbříšku, to se děloha zmenšuje. U žen, které již mají za sebou více těhotenství jsou tyto bolesti mnohem silnější. Ihned po porodu placenty se místo, kde byla přirostlá k děložní stěně zmenší asi na polovinu a způsobí stah a uzavření cév. Toto odloučení způsobuje krvácení, které během 6 – 7 týdnů postupně slábne na intenzitě až zmizí.

Způsoby ošetření ran po porodu:
Drobná poranění měkkých porodních cest se po porodu obvykle rychle zhojí. U většiny trhlin pochvy, vulvy a hráze je nutná pravidelná hygiena, tedy sprchování či sedací koupele.
K omývání porodních ran jsou dobré sedací koupele s éterickými oleji z levandule, citronu, neroli, heřmánku či řebříčku. Ředění je následující: do 4 lžic mandlového oleje, medu, mořské soli, mléka nakapeme 4 kapky éterického oleje, smícháme a nalijeme do koupele. Nikdy nepoužíváme neředěné éterické oleje, protože se nerozpouštějí, plavou na hladině a můžou se dostat do očí, úst či genitálií a způsobit podráždění. Proto je nutné je smíchat s jedním z výše uvedených emulgátorů. V některých porodnicích není možnost si připravit koupel, ale pouze sprchu. K sprchování můžeme použít olej, který si namícháme takto: do 4 lžic mandlového, olivového nebo sezamového oleje nakapeme 4 kapky éterického oleje, zamícháme a používáme jako sprchový gel.

První dny po porodu, tedy v raném šestinedělí by se žena i dítě měly pomalu zotavovat po namáhavém porodu. Žena by si měla odpočinout, tedy co nejvíce ležet, aby se dobře zacelily porodní rány a začalo se tvořit mateřské mléko. Tyto dny by si žena měla užít, protože následující týdny a měsíce si již mnoho klidu neužije. Přijdou bezesné noci a spousta starostí a shonu. Potom se právě na tento čas dobře vzpomíná. Žena po porodu by měla mít přísun kvalitní stravy, aby se jí tvořilo mléko.

Šestinedělí je také prvních 6 týdnů, kdy děťátko potřebuje úplně maximální péči. Zvyká si na nové prostředí, které je pro něho neznámé a je více náchylné k nemocem. Pro matku a dítě je to doba, kdy se spolu seznamují v tváří v tvář a učí se vzájemné komunikaci.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.