Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Šestinedělí

06.02.2008

Šestinedělí je doba po ukončeném těhotenství a porodu. V tomto období se anatomické a fyziologické změny, které nastaly v těhotenství postupně mění a organismus se navrací do stavu jako před otěhotněním. Lze jej rozdělit na rané a pozdní. Rané šestinedělí trvá 10 dní po porodu, v tomto období se hojí rány po porodu a stabilizuje se tvorba mateřského mléka.V této době je matka v nejužším spojení se svým děťátkem. Pozdní šestinedělí končí zhruba po 6 – 7 týdnech. Matka si zavádí stálý denní režim s miminkem a v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Po porodu je děložní hrdlo ochablé s drobnými trhlinkami na okrajích. Postupně se ale uzavírá a na konci 1 dne je otevřeno jenom na 1 centimetr. Po vaginálním porodu je pochva méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy. To se ale do konce šestinedělí vrátí téměř do původního stavu. Dále se pomalu snižuje prokrvení zevních rodidel, mizí různé pigmentace, potíže s křečovými žilami se zmenší u něhoko úplně vymizí a svaly pánevního dna postupně získávají napětí a vrací se do normálu. Obnoví se ikdyž už ne úplně elasticita břišní stěny a tonus břišních svalů. Pro zpevnění této oblasti je nutné pravidelné cvičení. Napětí břišní stěny v těhotenství způsobuje u většiny žen drobné trhlinky elastických vláken pokožky – strie. Ty se obvykle po porodu změní na stříbrno šedé, ale už nezmizí.

 

Během šestinedělí probíhají největší změny v děloze, která se během celého těhotenství téměř 11krát zvětšila a po porodu mívá hmotnost okolo 1000g. Už po 1 týdnu se rychle zavinuje a na konci šestinedělí váží zase asi jen 80g. Tudíž její velikost se vrací k normálu po 6 – 7 týdnech. Dobrému zavinování dělohy přispívá kojení. Když miminko saje mléko, žena cítí bolesti v podbříšku, to se děloha zmenšuje. U žen, které již mají za sebou více těhotenství jsou tyto bolesti mnohem silnější. Ihned po porodu placenty se místo, kde byla přirostlá k děložní stěně zmenší asi na polovinu a způsobí stah a uzavření cév. Toto odloučení způsobuje krvácení, které během 6 – 7 týdnů postupně slábne na intenzitě až zmizí.

 

Způsoby ošetření ran po porodu:
Drobná poranění měkkých porodních cest se po porodu obvykle rychle zhojí. U většiny trhlin pochvy, vulvy a hráze je nutná pravidelná hygiena, tedy sprchování či sedací koupele.
K omývání porodních ran jsou dobré sedací koupele s éterickými oleji z levandule, citronu, neroli, heřmánku či řebříčku. Ředění je následující: do 4 lžic mandlového oleje, medu, mořské soli, mléka nakapeme 4 kapky éterického oleje, smícháme a nalijeme do koupele. Nikdy nepoužíváme neředěné éterické oleje, protože se nerozpouštějí, plavou na hladině a můžou se dostat do očí, úst či genitálií a způsobit podráždění. Proto je nutné je smíchat s jedním z výše uvedených emulgátorů. V některých porodnicích není možnost si připravit koupel, ale pouze sprchu. K sprchování můžeme použít olej, který si namícháme takto: do 4 lžic mandlového, olivového nebo sezamového oleje nakapeme 4 kapky éterického oleje, zamícháme a používáme jako sprchový gel.

 

První dny po porodu, tedy v ranném šestinedělí by se žena i dítě měly pomalu zotavovat po namáhavém porodu. Žena by si měla odpočinout, tedy co nejvíce ležet, aby se dobře zacelily porodní rány a začalo se tvořit mateřské mléko. Tyto dny by si žena měla užít, protože následující týdny a měsíce si již mnoho klidu neužije. Přijdou bezesné noci a spousta starostí a shonu. Potom se právě na tyento čas dobře vzpomíná. Žena po porodu by měla mít přísun kvalitní stravy, aby se jí tvořilo mléko.

 

Šestinedělí je také prvních 6 týdnů, kdy děťátko potřebuje úplně maximální péči. Zvyká si na nové prostředí, které je pro něho neznámé a je více náchylné k nemocem. Pro matku a dítě je to doba, kdy se spolu seznamují v tváří v tvář a učí se vzájemné komunikaci.


Související články:
Období šestinedělí je možná nejzranitelnějším obdobím ženy


06.02.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

109,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS