prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Serenoa repens (serenoa plazivá, též Sabal serulata nebo Saw palmetto)

26.05.2008

Serenoa repens je malá palma s tmavými, červeno-černými plody v podobě bobulí rostoucí na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky. Má široké vějířovité listy a její tmavě červené plody jsou chráněny tlustým lupenem na malém stonku, připevněném ke kmenu. Kvete od prosince do března a plodí nachově červené plody od dubna do října. Palma je velmi odolná proti ohni.

Z plodů, kterých je na jedné rostlině 100 - 400, vzniká šťáva. Pro výrobu extraktu se používají sušené plody, bobule. Jsou zamrazeny a jemně rozemlety tak, aby aktivní složky byly uchráněny před horkem, které vzniká při mletí těchto plodů. Bobule obsahují olej s rozmanitými mastnými kyselinami a fytosteroly.



V historii právě Indiáni Severní Ameriky používali bobule ze Serenoa repens jako léčebný prostředek. Nyní je užívání Serenoy repens doporučováno jako doplněk při léčbě v oblasti močopohlavního ústrojí, především, jak již bylo zmíněno na benigní hyperplazii prostaty, záněty prostaty. Výtažek obsahuje zejména volné i esterifikované mastné kyseliny a steroly s příznivým účinkem na zvětšenou prostatu.  Hlavními kyselinami jsou: kys. kaprylová, lauriková, palmitová, olejová a jejich estery. Hlavním fytosterolem je: ß-sitosterol.



Pomáhá omezovat další zvětšování objemu prostaty a zhoršování obtíží při vyprazdňování močového měchýře. Svým účinkem prokazuje inhibici (překážku) přeměny hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, v důsledku čehož je zamezováno dalšímu zvětšování prostatické tkáně, benigní hyperplazii prostaty (se zvyšujícím se věkem účinkem pohlavního hormonu testosteronu prostata neustále roste a ve vyšším věku začíná utlačovat močovou trubici a zhoršovat močení - první příznaky se objevují okolo 50. roku života, u starších mužů se tento problém zhoršuje).



Dále je podávána pro mírně močopudné účinky a jako antiseptikum (proti zánětům). Serenoa repens je nejčastěji používaným fytoterapeutikem při doplnění celkové léčby benigní hyperplazie prostaty. Jednotlivé rostlinné výtažky se v přípravcích vyskytují buď samostatně, nebo v kombinacích. Výhodou těchto přípravků je, že nemají prakticky žádné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout při nasazení účinnějších léčiv lékařem. Serenoa repens můžete najít ve formě výtažku v přípravcích Prostamax - Fin Prostis nebo Indonal Man.

 


Celková nabídka přípravků obsahujících Serenoa repens.


Související články:
Rakovina prostaty a její příznaky


26.05.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Bioženy ohrožují zemi
Vyvážená strava - pomoc při překyselení
Vitamín B3 – Niacin
Dýně Hokaido
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Mládež, alkohol a oparový virus
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS