Serenoa repens (serenoa plazivá, též Sabal serulata nebo Saw palmetto)

Serenoa repens je malá palma s tmavými, červeno-černými plody v podobě bobulí rostoucí na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky. Má široké vějířovité listy a její tmavě červené plody jsou chráněny tlustým lupenem na malém stonku, připevněném ke kmenu. Kvete od prosince do března a plodí nachově červené plody od dubna do října. Palma je velmi odolná proti ohni.

Z plodů, kterých je na jedné rostlině 100 – 400, vzniká šťáva. Pro výrobu extraktu se používají sušené plody, bobule. Jsou zamrazeny a jemně rozemlety tak, aby aktivní složky byly uchráněny před horkem, které vzniká při mletí těchto plodů. Bobule obsahují olej s rozmanitými mastnými kyselinami a fytosteroly.

V historii právě Indiáni Severní Ameriky používali bobule ze Serenoa repens jako léčebný prostředek. Nyní je užívání Serenoy repens doporučováno jako doplněk při léčbě v oblasti močo-pohlavního ústrojí, především, jak již bylo zmíněno na benigní hyperplazii prostaty, záněty prostaty. Výtažek obsahuje zejména volné i esterifikované mastné kyseliny a steroly s příznivým účinkem na zvětšenou prostatu.  Hlavními kyselinami jsou: kys. kaprylová, lauriková, palmitová, olejová a jejich estery. Hlavním fytosterolem je: ß-sitosterol.

Pomáhá omezovat další zvětšování objemu prostaty a zhoršování obtíží při vyprazdňování močového měchýře. Svým účinkem prokazuje inhibici (překážku) přeměny hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, v důsledku čehož je zamezováno dalšímu zvětšování prostatické tkáně, benigní hyperplazii prostaty (se zvyšujícím se věkem účinkem pohlavního hormonu testosteronu prostata neustále roste a ve vyšším věku začíná utlačovat močovou trubici a zhoršovat močení – první příznaky se objevují okolo 50. roku života, u starších mužů se tento problém zhoršuje).

Dále je podávána pro mírně močopudné účinky a jako antiseptikum (proti zánětům). Serenoa repens je nejčastěji používaným fytoterapeutikem při doplnění celkové léčby benigní hyperplazie prostaty. Jednotlivé rostlinné výtažky se v přípravcích vyskytují buď samostatně, nebo v kombinacích. Výhodou těchto přípravků je, že nemají prakticky žádné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout při nasazení účinnějších léčiv lékařem.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.