Senioři a výživa – jak zůstat zdravý a vitální

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Měli by se starší lidé stravovat jinak?
Jsou fyziologické důvody, proč by starší lidé měli dávat velký důraz na svou stravu. Měla by být taková, aby přispívala k celkové dobré zdravotní kondici a vitalitě a současně byla chutná a přispívala k jejich dobré životní úrovni.

Stárnutí probíhá v etapách
Ve vývoji stáří jsou určité etapy, které sebou nesou menší či větší fyziologické změny. Lidé od 60 – 75 let jsou ve fázi “mladého stáří“, lidé od 76 – 89 jsou ve fázi zralého stáří a u lidí nad 90 let hovoříme o dlouhověkosti. Vedle fyziologických změn podle stáří musíme také přihlédnout k individuálnímu životnímu stylu, ovlivněnému kouřením, stresem, nadváhou, nevhodnými stravovacími zvyklostmi a nemocemi.

Ve věku přes 80 let všechny změny provázející proces stárnutí jsou intenzivnější. Dochází k úbytku svalové hmoty, chuť na jídlo klesá, jelikož degenerují chuťové a čichové buňky. Také potíže s kousáním a polykáním stravy mohou způsobit úbytek na příjmu stravy. I v zažívacím traktu dochází ke změnám, které mohou vyvolat potíže při trávení jako pálení žáhy, zácpu, snížený příjem vitamínů. Úbytek a spotřeba vitamínů je také daleko větší u lidí nemocných. Proto je velmi důležité dbát, aby vše co je na talíři i v malé porci obsahovalo velké množství živin. Starší lidé by se neměli v jídle odbývat, právě přesně naopak, protože na množství živin v přijaté stravě závisí jejich zdravotní stav a kondice.

Příjem tekutin
Ve starším věku je velmi důležitý pravidelný pitný režim. Právě tekutiny zodpovídají za transport živin k orgánům. Přispívají ke kvalitnímu krevnímu oběhu, činnosti mozku a kvalitnímu trávení. Příjem tekutin za den by se měl pohybovat v rozmezí 1,5 až 2 litrů. Vhodné nápoje jsou čistá voda, horká voda, voda s citronem nebo plátkem zázvoru, detoxikační a bylinkové čaje (lapacho, kopřivový čaj, zelený čaj, meduňkový čaj, rooibos).

Vysoce kvalitní bílkoviny
Pravidelný přísun bílkovin v malých porcích několikrát za den zabraňuje rychlému odbourávání svalové hmoty a udržuje imunitní systém v dobré kondici. Jak vypadá zdravý příjem bílkovin v průběhu týdně? Ryba by se měla konzumovat nejlépe 2x týdně, bílé drůbeží maso 2 – 3x týdně, kvalitní mléčné výrobky s mléčnými bakteriemi 3x týdně a vejce 3x týdně. Živočišné bílkoviny musí doplňovat také zdroje bílkovin rostlinných. Tedy 2 – 3x luštěniny, 2x týdně tofu a sojové mléko a denně ořechy a semena (možné i v namleté formě. Častá konzumace červeného masa a uzenin je u starších lidí nežádoucí a zvyšuje riziko nádorových onemocnění.

Pravidelná konzumace správných tuků
Vysoce kvalitní oleje lisované za studena jako řepkový olej, sezamový, dyňový, lněný, ořechový jsou zdroje omega – 3 kyselin, které jsou zodpovědné za dravé srdce, celý cévní aparát, zdravý nervový systém. Kromě toho mají i proti-nádorový účinek a jsou výborným lékem pro artritidu. Konzumace semen a ořechů může příjem omega – 3 kyselin v těle zvýšit a samozřejmě tučné ryby jako makrela, tuňák, losos, sardinky jsou základním zdrojem omega – 3 kyselin. Starší člověk by se měl vyvarovat konzumaci tučných věcí jako je sádlo, škvarky, uzeniny a tučné maso. Největší riziko pro zdraví představují tuky ztužené, obsažené v margarínech, ve sladkostech, listovém těstě, sladkých pekárenských výrobcích a masoxech. Vysoká konzumace živočišných a ztužených tuků přispívá k cévním, kloubním chorobám, k zánětům v těle, které v případě chronického zánětu mohou přecházet v nádorové onemocnění.

Dostatečná konzumace pomalých uhlohydrátů a vlákniny
Starší lidé by měli razantně omezit konzumaci produktů z bílé mouky a bílého cukru, které přispívají k silnému okyselování organismu – řídnutí kostí a osteoporóze, snižují hladinu vitamínů a minerálů a zatěžují slinivku břišní. Jsou také potravou pro nádorové buňky. Nejdůležitějšími uhlohydráty jsou celozrnné pečivo, obilniny jako pohanka, oves, jáhly, quinoa, z pšenice kuskus a bulgur a neloupaná rýže. Ty všechny jsou zdrojem vysokého množství živin tolik v pozdějším věku potřebných, jako antistresové vitamíny sk. B1 -B6, minerály a vláknina. Z obilnin je možné připravit velmi chutné pokrmy v podobě rizot, kaší nebo je možné je přidávat do polévek.

Zelenina tepelně upravená (dušená, krátce restovaná) je velmi lehce stravitelná a vysoký obsah živin zůstává zachován. Také ovoce je možné konzumovat v podobě šetrně připravených kompotů např. s ovesnými vločkami.

Teplé pokrmy lehce stravitelné obsahující trávící bylinky a koření jsou lékem pro oslabený zažívací trak ve vyšším věku. Výživné zeleninové polévky s luštěninami a obilninami, teplé ovocné kompoty, dušená zelenina v obilném rizotu a k tomu zdravou lehce stravitelnou bílkovinu. To jsou zaručené léky, které udrží vitalitu a zdraví vašeho těla do pozdního věku.

Kvalitní zdroje vápníku
Pozor nejsou to jen všude doporučované mléčné výrobky. Ty naopak ve vyšším věku je vhodné konzumovat střídmě. Zatěžují ledviny a vysoká konzumace přispívá k osteoporóze. Mléko by starší lidé neměli konzumovat vůbec, protože je těžce stravitelné. Důležité zdroje vápníku jsou například listová zelenina obsahující kyselinu folátovou, která chrání proti Alzheimerově chorobě a kornatění cév. Dále sezamové semínko – 3 lžičky denně pokrývají spotřebu vápníku pro jeden den, dále tofu, ořechy, brokolice, celozrnné obilniny, luštěniny, sušené ovoce.

Potravinové doplňky
Zdravá a vyvážená strava společně s potravinovými doplňky dělá divy. Je to ta nejlepší a zaručeně správná cesta k dlouhověkosti, vitalitě a zdraví. Z kvalitních potravinových doplňků určitě nepřehlédněte sladkovodní řasy (chlorella), životní elixír aloe vera , ženšenové preparáty, vilcacoru, kustovnici čínskou, ostropestřec, hlívu ústřičnou nebo shitake, omega – 3 tablety,lactobacilly a další přírodní preparáty, podporující kvalitní imunitní systém.

Vidíte, i stáří může být krásné, když se o to sami přičiníte. Pravidlo, že v životě není nic zadarmo, je v tomto případě velmi pravdivé. Čím více pro vaše tělo uděláte, tím více od něho dostanete. A to je přece FÉR!!!