Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Selen

07.12.2014
Balónky
Selen patří v přírodě mezi poměrně vzácné prvky (byl objeven roku 1819) a existuje v několika krystalických formách. Selen je v potravě nejvíce obsažen v ořeších, vnitřnostech a mořských rybách. Z ořechů jsou to hlavně para ořechy. Je ovšem důležité si uvědomit, že u tohoto druhu ořechů v několika oříšcích může být až 120 µg selenu – je to ovlivněno jejich pěstováním, čerstvosti a skladováním. Proto nadměrná konzumace para ořechů může vyvolat předávkování selenem, jak popisuji níže. Dále se vyskytuje v zrnech, kvalitním celozrnném pečivu, vejcích, ovesných vločkách, brokolici nebo fazolích.

Jaký je význam selenu pro naše zdraví?

Selen zejména patří mezi antioxidanty, které působí proti volným radikálům z okolního prostředí a tím snižují možnost vzniku rakoviny.

 

Jaká jsou rizika nedostatku selenu?

Jeho nedostatek může způsobit kardiovaskulární problémy, zejména negativně může ovlivnit riziko vzniku infarktu myokardu a cévních onemocnění. Dále nízké množství selenu v organismu zvyšuje náchylnost k srdečním a plicním chorobám, ke vzniku nádorových buněk (je to antioxidant) a způsobuje rychlejší stárnutí pokožky a předčasnou tvorbu vrásek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 60–200 mikrogramů selenu celkem denně (průměrně kolem těch 60 mikrogramů). Je ovšem velmi důležité si uvědomit, že ve vyšších dávkách již může být nebezpečný pro zdraví. Dávky nad 900 mikrogramů celkem denně jsou již toxické, mohou vyvolat poruchy trávení, vypadávání vlasů, změny nehtů a deprese.

 

U onkologických pacientů by měl denní dávku určit ošetřující lékař.

Selen je doporučeno užívat současně s vitamínem E, protože v této kombinaci navzájem potencují své působení. Společně zvyšují elasticitu buněčných tkání. Z dalších přiznivých působení selenu lze uvést, že dále zvyšuje imunitu, podle některých zdrojů může pomáhat i u chronických nemocí, jako je lupénka. Také se zúčastní syntézy prostaglandinů či zlepšuje využití kyslíku srdečním svalem. Rovněž pomáhá chránit játra a podporuje jejich detoxikaci.

 

Používá se i v kosmetice, podporuje odstraňování poruch způsobených stářím nebo pomáhá zmírňovat vrásky a vyhlazovat pleť. Rovněž pomáhá zabraňovat tvorbě lupů a celkově pomáhá zlepšovat elastičnost pleti. V kombinaci se zinkem pozitivně působí proti nadměrné lámavosti vlasů. V těhotenství podporuje zdravý růst a vývoj plodu.

 

Odborníci se domnívají, že anorganické formy selenu jsou více toxické než organické (chelát methioninu a selen vázaný na kvasnice). Tyto anorganické formy jsou také méně účinné.

 

Celková nabídka přípravků obsahující selen.


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Vitamin E (tocoferolum aceticum, tokoferol)
Selen - důležitý prvek
Dezintegrovaná chlorella - nová a silnější


07.12.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

79,- Kč

440,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS