Selen – co se stane, když chybí

cm sklenenky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je třeba doplňovat našemu organismu nějaké prvky? Přidávat vitaminy, minerály, antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny? Co se vlastně stane, když chybí?

Některých důležitých látek se nám skutečně nedostává, za což vděčíme hlavně naší nevyvážené stravě. Ale nejen jí, také život ve smogem zamořených oblastech, neustálý stres a honička za něčím lepším, to vše určitou měrou přispívá k tomu, že naše přirozená imunita a tělesná výkonnost klesají. Naopak psychická labilita stoupá a množství toxických látek (nejen kolem nás, ale i v nás) neustále roste. Pochopitelně nelze toto téma doplňování vitaminů a stopových prvků zjednodušit a tvrdit, že např. pacient trpící schizofrenií se přidáním zinku, manganu, jodu a vitaminu B6 okamžitě uzdraví. Ale jelikož je pravdou, že mnohé nemoci se odvíjejí od nedostatku určitých prvků potřebných pro správný chod našeho organismu, jejich doplněním se nám pak podaří proces léčby uspíšit nebo alespoň projevy nemoci zmírnit.

Selen – prvek jeden z nejcennějších
Selen, antioxidant, který k životním pochodům neodmyslitelně patří, přijímáme potravou. Nachází se v mléce, ořechách, vnitřnostech, také v droždí či kukuřici. Ale jelikož je ve většině evropských zemí obsah selenu v půdě velmi nízký, je nízký i jeho obsah v rostlinách, krmivech a následně v potravinách. Z těchto důvodů je hladina selenu u současného člověka nedostatečná a je třeba ji uměle zvyšovat.

Jak to provedli Finové
Ve Finsku se takovéto zvýšení realizovalo přidáním anorganického selenu do hnojiv: rostliny a zvířata jej proměnily na organickou formu, která se pak nacházela i v potravinách. Výsledkem bylo, že se v tomto severském státě za několik let výrazně snížil počet nemocí srdce i cév, svalových poruch, dokonce i nádorů.

Co se může stát, když chybí selen
Vraťme se tedy k úvodní otázce. Co všechno může spolu vyvolat nedostatek selenu:

  • nemoci srdce (jeho nižší hladina pravidelně doprovází anginu pectoris)
  • otoky kloubů (revmatické bolesti, poškození chrupavek)
  • neplodnost (snižuje se pohyblivost a vitalita spermií)
  • šedý zákal (dochází k degeneraci žluté oční skvrny, která je centrem ostrého vidění)

A spoustu dalších více či méně závažných onemocnění, které člověka přemohou, když na něj nadměrně útočí volné radikály a přitom on sám se nechrání dostatečně.

Užívání Selenu s sebou přináší i další pozitiva:

  • průběh hojení ran, oparů, dokonce i pásového oparu je mírnější
  • regenerace svalů při sportu či těžké fyzické práci je rychlejší
  • boj s virovými nemocemi je snadnější
  • likvidace nebezpečných látek a jedovatých zplodin je účinnější

Ohrožují nás jedy?
Selen dokáže chránit srdce tak, že ovlivňuje vyšší sklon ke srážení krve a snižuje nebezpečí tvorby sraženin – trombů. Tímto se zmenšuje riziko srdečních i mozkových příhod. Selen je schopen vázat a do určité míry neutralizovat škodlivý vliv tzv. těžkých kovů (např. rtuti nebo olova), které ohrožují především obyvatele měst a kuřáky. Selen nedokáže jejich vliv úplně eliminovat, ale výrazně jej omezuje. Pomáhá tak tělu šetřit jeho vlastní obranné mechanismy. Pro zajímavost: rtuťové výpary z amalgamových zubních plomb nebo z mořských ryb pocházejících ze zamořených oblastí se z organismu vylučují velice pomalu, přitom existuje podezření, že poškozují zrak, chuť, hmat i psychiku.