Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Sedmidenní rytmus

25.02.2013

Musíme se přizpůsobovat dnu a noci, létu a zimě. Máme v sobě zakódované rytmy srdce, dýchání, střevní peristaltiky, ale hlavně mozkové aktivity, nervové buňky pracují periodicky v setinových, dokonce až tisícinových rytmech. Hormonální rytmus je zvláště u žen nejvíce zřejmý. Musíme respektovat tento daný časový sled a řád. Speciálně v denním rytmu ovlivňuje bezprostředně každého z nás. Své místo musí zaujímat čas na tělesnou i duševní práci a čas určený k odpočinku a ke spánku. Velmi důležitý je čas určený příjmu potravy a trávení. Na tento časový sled působí mnoho okolností, nutí člověka rytmus měnit, jednu fázi prodlužovat, druhou zkracovat. Jestliže však člověk jedná trvale proti danému rytmu, dojde dříve či později ke kolapsu, ať fyzickému nebo duševnímu. Svůj rytmus totiž tělo potřebuje.

 

Každotýdenní rytmus je také nutno 1x za týden uvolnit a různé propady vyrovnat - tělo detoxikovat jak fyzicky, třeba pátečním půstem, stačí i polopůstem, tak i duševně - nejlépe účastí na bohoslužbě, pobytem v přírodě apod. Je třeba nabrat energii a vyladit jeho „akord“. Tělo potřebuje sedmidenní takt.

 

Počáteční čistý akord je jako impuls, který bude v následujícím týdnu dobře „ladit“, tedy fungovat, je to jako struna na kytaře, která se po úderu rozezní. Člověk by si myslel, že samotná existence kalendáře a pracovního rozvrhu týdne stačí k tomu, aby mu fungoval jeho týdenní rytmus. Ale psychologové podnikli na toto téma výzkum a ukázalo se, že tomu tak automaticky není. Zdaleka ne všichni lidé mají vnitřně ustálený ideální týdenní rytmus. U mnohých je délka působení jejich akordu příliš krátká a jejich pracovní náplň je přitom okolnostmi programována na deset dní. Tělo se chová jako málo napjatá struna, je unavené, věci kolem postupují příliš rychle. Ukazuje se, že tito lidé nestíhají týdenní rytmus, postupně dokonce ani denní rytmus. Jiní lidé mají naopak strunu příliš napjatou, jejich rytmus se krátí na šest dní. I oni mají těžkosti s přizpůsobením.

 

Sedmidenní takt je bezpodmínečně nutný ke zdraví! Pokud naše tělo dostane správný akord, té správné intenzity, rozkmitá se. A tento správný akord potřebuje tělo pravidelně. Pokud se nám podaří napnout svoji vnitřní strunu tak, aby kmitala v týdenním rytmu v souladu s časem, a využijeme onen akord, bude naše tělo v optimálním zdravotním stavu.

 

Dříve lidé asi neměli tak uspěchaný život a měli rodinnou tradicí zakořeněny ony automatické páteční půsty a nedělní bohoslužby a zřejmě proto, daleko více než my dnes, hráli na svou strunu správným týdenním akordem.

 

A tak hrají páteční půst a nedělní bohoslužba i dnes u věřících a praktikujících lidí důležitou roli v harmonii a správném napnutí jejich vnitřní struny. A duchovní obsah je tu nepostradatelný. Věřící vědí i cítí, že tělesný rytmus je bez současné přítomnosti ducha a jeho souznění s duší nedokonalý - určitým způsobem to pociťuje každý.

 

V šedesátých letech minulého století zavedla římskokatolická církev nový postní řád, podle kterého jsou nové postní dny Velký pátek a Popeleční středa. Tím také pro mnohé lidi skončil sedmidenní rytmus, kdy byl páteční postní den jeho součástí.

 

Vedle toho existuje vědní disciplína chronobiologie, která se těmito otázkami zabývá. A vlastně vystřídala církev a nabádá k půstu.

 

Při nedělní bohoslužbě vystupuje do popředí duchovní naladění. U lidí, kteří zde prožijí silné vnitřní duchovní oslovení, dojde ke správnému naladění jejich akordu, cítí to a je v jejich zájmu, aby navštěvovali svou bohoslužbu každý týden.


Související články:
Orgánové hodiny z pohledu čínské medicíny
Výživa v souladu s ročními dobami podle tradiční čínské medicíny
Čchi kung
Biologické hodiny – Život v cyklech
Hledání rovnováhy


25.02.2013
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS