Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

cm saturejka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Saturejka pochází z oblastí kolem Černého moře, z východního Středomoří a jižní Evropy, kde tvoří součást stálo zelených porostů. Známe dva druhy saturejek horskou a zahradní. Oba tyto druhy lze použít stejně. Saturejka je částečně vytrvalá letnička. Dorůstá výšky okolo 30 centimetrů a šířky okolo 20 centimetrů. V létě kvete malými bílými kvítky se světle fialovým nádechem.

Aromaticky nasládlé zelené lístky jsou oválné, špičaté. Je oblíbená v Evropě a v Americe a známá pod názvem „fazolová bylina“, neboť používá-li se k fazolovým pokrmům, pomáhá zabraňovat následnému nadýmání.


LÉČEBNÉ ÚČINKY SATUREJKY:
Saturejka ve formě čaje lehce zvyšuje krevní tlak, léčí zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutním a chronickém průjmu. Dále stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivizuje pod-žaludeční žlázu – pankreas, pomáhá vyhánět střevní parazity, tlumí pocit žízně u diabetiků a celkově posiluje organismus. Saturejka má ještě jedno neobvyklé uplatnění – vyvolává v lidském organismu pohlavní svěžest, čímž přispívá ke zbavení frigidity u žen a impotence u můžu.

SATUREJKA JAKO KOŘENÍ:
Jako koření sloužila saturejka již ve starověké kuchyni. Ve střední Evropě je známá od devátého století. Ve středověku se pěstovala v zahradách jako koření a svařená s vínem se doporučovala starším lidem k utužení jejich zdraví. Saturejka obsahuje až dvě procenta silice, osm procent tříslovin, slizy, pryskyřice a jiné účinné látky. Třísloviny mají proti průjmové účinky, silice působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a má mírný antiseptický a močopudný účinek. Saturejku dáváme do všech pokrmů kam dáváme pepř. Zvlášť vhodná je k přípravě zvěřiny, k nakládání zeleniny, do luštěninových pokrmů, kapusty, do bílých smetanových zeleninových polévek, rajčatového salátu, bylinkového másla a majonézy.

VYPĚSTUJTE SI VLASTNÍ BYLINKU:
Saturejku vysazujte na slunných místech do prodyšných lehkých půd, které na podzim předchozího roku nebyly hnojené. Vytrvalé saturejky rostou dobře i v nádobách. Jestliže si chcete rostlinku vysadit ze semínek, je nutné je vysévat z jara. Klíčení trvá jeden až dva týdny. Jakmile rostlinky vyklíčí, nepřelévejte je, neboť jsou náchylné k hnití kořínků. U trvalých saturejek můžete odebrat řízky z nových výhonků. Jakmile zakoření, zasaďte je do většího květináče. Používejte zahradnický substrát smíšený se stejným množstvím hrubého písku. Nádobu umístěte do slunných, suchých a chráněných ploch. Listy je nejlépe otrhávat ještě před kvetením. Saturejky po odkvětu ostříhejte. Vždy ji otrhávejte seshora, aby se co nejdéle udržovala dostatečná zásoba listů.

Saturejku nepoužívejte jako léčivou rostlinu během těhotenství.