Sangvinik

Snad každý člověk je někdy rád ve společnosti svých blízkých a někteří lidé přímo vyhledávají příležitosti, jak trávit čas mezi lidmi. Asi i vy máte v okruhu svých známých někoho, kdo je vždy tam, kde se něco děje, nikdy se s ním nenudíte a kdo vás dovede vždy rozesmát. Možná máte za přítele právě člověka s temperamentem sangvinika.

Sangvinika nejčastěji potkáte ve větší skupině lidí. Je to ten, který baví ostatní, nahlas se směje, vtipkuje, jindy se zájmem poslouchá a doptává se. Je rád v příjemné společnosti a obvykle mívá mnoho přátel. Miluje nové zážitky a rád se o ně dělí s ostatními. Rád se baví a dovede bavit i ostatní. Nesnáší nudu – pryč s lidmi, kteří jsou hloupí nebo nezajímaví. Koupe se v pozornosti a přízni svých přátel jako ve sluneční lázni. Dovede sice trávit čas o samotě, ale nezůstává sám dlouho. Na světě je přece tolik zajímavých věcí, které je třeba objevit a lidí, které je třeba poznat! Milují zábavu a nepřekvapí, že mezi umělci je mnoho lidí s tímto temperamentem. Mívají vysoké sebevědomí a málokdy se stydí předvádět. Strhují na sebe pozornost, chtějí mít kolem sebe co nejvíce lidí a chtějí být oblíbení – anebo si najdou jinou cestu, jak zaujmout.

 

Sangvinici jsou charakterističtí rychlými, silnými reakcemi na podněty, které však nemívají dlouhého trvání. Proto hledají stále nové a nové podněty, které by jim přinesly příjemný pocit, radost, vzrušení. V určitém směru bývají povrchní, někdy se zcela nekriticky přizpůsobují tomu, co je právě módní, populární, snadno se nadchnou, ale málokdy u něčeho vydrží.

 

Jedinci s tímto temperamentem jsou zvídaví, tvůrčí a občas dávají přednost fantaziím před realitou. Využívají svoji fantazii i ke hrám s ostatními a trápí je sděleními typu „tak mě neber tak vážně.“ Bez obtíží se dělají legraci sami ze sebe, aniž by se cítili trapně – někteří dovedou kvůli dobré zábavě udělat téměř cokoliv.

 

Serióznost, klid, rutina – to jsou oblasti, které sangvinikům příliš nesedí a nezřídka mívají tendenci zlehčovat je humorem nebo před nimi prostě uniknout. Nejsou příliš spolehliví – mívají potíže plánovat nebo organizovat, snadno zapomenou, co si dříve domluvili. Žijí přítomným okamžikem.

 

Nemají problém dát najevo podporu, obejmou vás nebo poplácají po ramenou, spontánně, a vy víte, že vám fandí. Umí velmi dobře motivovat a povzbuzovat, a protože bývají v jádru optimisté, nic než úspěch si nepřipouští. V pracovním nebo školním kolektivu bývají oblíbení, protože pečují o ostatní, povzbuzují, udržují skupinu pohromadě.

 

Bývají citliví, soucitní a přemýšliví. Jejich emoce však mohou být jako aprílové počasí. Jeden den vás nenávidí a další den vám klečí u nohou s omluvou a slibem nekonečného přátelství. Nikdy nevíte, jak hluboké jsou jejich pocity doopravdy. Dovedou rychle prominout a zapomenout – žijí přítomností, ne minulostí – a od ostatních očekávají totéž. Jsou tak trochu nepředvídatelní a neuchopitelní, a to je může činit nedůvěryhodnými pro jedince, kteří potřebují cítit ve vztahu jistotu, stálost a pevnost.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.