Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Šalvěj lékařská – bojovník za naše zdraví i krásu

24.05.2018
Šalvěj Kdo si vybaví film „Dívka na koštěti“, v hlavní roli s mladou čarodějnicí Saxanou, zajisté si nemůže nevzpomenout i na hon za lektvarem z „babského ucha“. Lidově se spojuje název „babské ucho“ s bylinkou šalvějí, v tomto případě šalvějí přeslenitou, kdy se ve středověku věřilo, že je to bylina, která zabraňuje stárnutí či snad zajišťuje dlouhověkost. Je známo několik druhů šalvějí, v souvislosti s velkým dopadem na zdraví si v tomto směru ale nastíníme účinky šalvěje lékařské.

Šalvěj lékařská je hojně využívána v bylinkářství a lidovém léčitelství, i já jsem nedávno dostala sušené větvičky s lístky šalvěje na vykouření bytu, pro očištění interiéru. Šalvěj má široké využití, ale i jinak, než jako léčivý prostředek, dá se totiž využít i v sušené či čerstvé formě jako dochucující složka do pokrmů, například při pečení masa. Takovéto využití šalvěje v kuchyni má konzervační účinky – jídlo bude pomaleji podléhat zkáze.

 

V souvislosti s naším zdravím, obecně vzato, oplývá šalvěj především svými desinfekčními a antibakteriálními účinky. Bolí-li mě v krku, první pomoc, po čem osobně sáhnu, je drcená sušená šalvěj, ze které si vařím šalvějový čaj, který posléze několikrát denně kloktám. A můžu z vlastní zkušenosti zaručit, že se tomu nevyrovná žádný „farmaceutický bonbon“ na bolest v krku, koupený v lékárně. Krom bolesti v krku lze toto „kloktadlo“ využít i při zánětech dásní, zubů či aftózní stomatitidě. Co se týče samotného pití šalvěje, je potřeba regulovat množství dle doporučeného dávkování, neboť šalvěj obsahuje látku zvanou „thujon“, která se sice horkou vodou ničí, ale i tak může mít užití šalvěje ve větší míře mírně jedovaté účinky. I z tohoto důvodu by se měly konzumaci šalvějového čaje vyhýbat těhotné a kojící ženy. Naopak, pokud ženy trpí menstruačními bolestmi, návaly horka a pocením, je slabý čaj se šalvějí vhodnou variantou.

 

Další využití šalvěje můžeme opěvovat i při vnější aplikaci na kůži. Zmínila jsem antibakteriální účinky šalvěje, proto je možné ji vyzkoušet i na kožní poranění, ve formě masti či obkladů. A pak také v přípravcích typu pleťová voda, kam je šalvěj přidávána jako pomocník v boji se zánětlivými místy, s akné. Dokonce se šalvěj používá jako proplach při vlasových kúrách, kdy tento postup eliminuje tvorbu vlasových lupů.

 

Jak vidíte, tato bylinka s fialkovými květy na nás vykukuje jak z čajových směsí, tinktur, vlasové, tělové i pleťové kosmetiky, hojivých mastí, bylinkových směsí používaných v kuchyni, ale i z vonných silic, kdy zajišťuje usnadnění dýchání a zvyšování koncentrace. Můžete si s ní vykouřit byt nebo přidat do koupele a vlastně pokaždé bude mít jiný přínos, který právě v daný okamžik vyžadujete.

 

Souhrnně popsáno, šalvěj lékařská je pro naše tělo blahodárná jak vnitřně, tak při použití zvnějšku a mezi její silné léčivé účinky patří pozitivní vliv na mozkovou činnost, koncentraci, duševní únavu, dále má protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomáhá při zažívacích obtížích, snižuje vylučování potu a pečuje o naši kůži, pleť a vlasy. Jednoduše a trefně vyjádřeno: je to bojovník za naše zdraví, ale i krásu.

 

 


Související články:
Bylinky a koření pro naše zdraví a výtečnou kuchyni
Proč je himalájská sůl lepší než běžná kuchyňská sůl?
Ostropestřec mariánský – přírodní detoxikační prostředek
Heřmánek pravý – léčí od hlavy až k patě


24.05.2018
autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
zdroj: www.herbandme.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

145,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS