Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza)

31.03.2018
Šalvěj

Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza Bunge) je plstnatě chlupatá vytrvalá bylina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Může dorůst do výšky až 60 centimetrů. Její listy jsou nachové až modré barvy. Je typická svým dužnatým a větveným červeným kořenem. Plody jsou tvrdky (speciální druh rozpadavého plodu, tvořeného několika (většinou čtyřmi) suchými plůdky.

Původem pochází z Číny, Japonska, Mongolska a Koreje, kde roste na stráních, na okrajích lesů či podél potoků. Jako rostlinná droga se používá kořen (Salviae miltiorrhizae radix). Má velkou oblibu v tradiční čínské medicíně. Je ale i součástí moderního čínského lékopisu a rostlina je také komerčně pěstována. Právě v tradiční čínské medicíně se používala (a dá se říci, že i používá) k léčbě aterosklerózy, hyperlipidemie, bolestí břicha, různých infekčních nemocí, anginy pectoris, cirhózy jater, hepatitidy, bolestí kloubů, menstruačních potíží, nervozity a nespavosti. Tradiční čínská medicína kořen šalvěje červenokořenné charakterizuje jako látku, která má povahu mírně chladnou, chuť hořkou a tropismus k dráze srdce, osrdečníku a jater.

 

Moderní výzkumy potvrdily, v některých případech, že podávání této rostliny u vybraných nemocí je podloženo účinkem obsažených látek (jsou označovány souhrnně jako fytochemikálie). Z kořene šalvěje červenokořenné odborníci izolovali již více než 90 sloučenin, k nejdůležitějším patří především, odborně řečeno, diterpenické chinonové sloučeniny abietanovéhotypu (hydrofilní polyfenoly a fenolické kyseliny). Ze známějších látek, se kterými se někdy v léčivých rostlinách můžeme setkat, lze zmínit beta sitosterol, kyselinu kávovou, tanin, kyselinu ursolovou nebo vitamin E.

 

Farmakologické studie potvrdily, že obsažené látky inhibují agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a mají protinádorový, antioxidační, antimikrobiální a hepatoprotektivní účinek. Rovněž zlepšují periferní krevní oběh, rozšiřují cévy a působí na srdeční sval, podobně jako digoxin. Významný je také jejich působení na nervový systém.

 

Při podávání léčivé drogy z rostliny bylo zaznamenáno snížení hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi a ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu.

 

Šalvěj červenokořenná je obvykle dobře snášena. Z nežádoucích účinků byly zaznamenány závratě, sucho v ústech, tachykardie, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zažívací potíže a necitlivost rukou. Tyto příznaky po přerušení léčby odezní. Může také způsobit alergickou reakci, ať už při vnitřním nebo vnějším podání. Šalvěj červenokořenná by se neměla užívat v těhotenství, během kojení a u pacientů užívajících warfarin, protože může zesilovat jeho účinek a způsobit krvácení. Opatrnosti je třeba i při jejím současném užívání s digoxinem.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících šalvěj červenokořennou.


Související články:
Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis)
Sléz maurský (Malva mauritiana)
Kakost smrdutý


31.03.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

736,- Kč

499,- Kč

219,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS