Rybíz černý (Ribes nigrum)

cm cerny rybiz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rybíz černý je aromatický keř z čeledi meruzalkovitých (Grossulariaceae). Někdy je řazen do čeledi do čeledi lomikámenovitých (Saxifragaceae). Je to až dva metry vysoký, nepříjemně páchnoucí keř. Větvičky jsou chlupaté a mají světlou kůru. Listy má velké a řapíkaté. Květy jsou špinavě bílé a skládají se v hrozny, které rostou v paždí listů.

Plody jsou kulaté, černé a nepříjemně páchnoucí bobule. Roste ve vlhkých křovinách a lesích a dalších podobných místech. Často je pěstována na našich zahrádkách. K lidovým názvům patří meruzalka či srstka. K lidovým názvům patřily i nevábné názvy jako smrdinka či smradlenka, což je dáno zápachem po rozemnutí listů. Roste po celé Evropě, s výjimkou severní Evropy. Plodem jsou bobule výrazně aromatické chuti a specifické chutě. Důležité jsou listy byliny.

Listy obsahují z účinných látek flavonoidy, procyanidy, fenolpropanolové kyseliny, vitaminy C a P, aminokyseliny glutamin a sparagin a silice. Některé izolované sloučeniny jsou řazeny mezi antioxidanty či jako fungistatikum díky obsahu fytoncidních složek. Celkově lze tedy rybíz označit jako rostlinný antioxidant, i díky obsahu resveratrolu, což je sám o sobě silný antioxidant. Díky obsahu těchto látek má užívání této léčivé byliny preventivní účinek preventivní vliv na ochranu mozkových cév a buněk. Díky obsahu flavonoidů má ochranný vliv na cévy i buňky.

V usušené formě se listy užívají jako diuretikum (močopudné účinky), dále při revmatických potížích a jako adstringens při nespecifických průjmech. Užívají se i proti průjmům obecně. Také jsou doporučovány při nemocech močových cest, z nachlazení či při kašli. Rovněž jsou samozřejmě důležité bobule, které jsou významné pro vysoký obsah vitamínů – nejvíce vitamín C a rovněž v menším množství vitamin A a vitamíny ze skupiny B.

Zevně se nálev v léčitelství používá na různá poranění. Z bobulí se připravují džemy, sirupy a šťávy. Barvivem bobulí jsou přibarvovány některé potravinářské výrobky.