Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Různé druhy čaje

17.08.2011
Čaj čínský (Camellia sinensis) patří mezi rostliny, které lidstvo využívá již od nepaměti. Nicméně často se v článcích setkáváme s různými druhy čaje, které mají různé způsoby přípravy, obsahují různé množství účinných látek a mají různé možnosti uplatnění v přírodních přípravcích. Všechny druhy čaje pocházejí z listů camellie sinnensis. Nejedná se o různé druhy čaje.

Jednotlivé druhy čaje se liší stupněm fermentace. Toto označení není zcela přesné z chemického hlediska, jedná se spíše o stupeň oxidace. Jedná se oxidaci obsažených polyfenolů. Při tomto procesu dochází ke změně chemických vlastností. Nejznámější je čaj černý. Zde se lístky mechanicky naruší, ale oxidace se nenechá dokončit.U zeleného čaje listy neprochází oxidací. Enzymy, které tuto oxidaci způsobují, jsou zničeny teplem, listy se suší na pánvích nebo napařují. Díky tomu se v zeleném čaji uchovávají přirozené látky - polyfenoly, antioxidanty, fluoridy, katechiny a taniny. Zelený čaj také obsahuje vitaminy skupiny B (B1, B2), E, C, P a K. Z minerálních látek převažuje draslík, hořčík, zinek, železo, fosfor.Zelený čaj
je bohatý zdroj antioxidačních polyfenolů, jako epigallokatechinu a kyseliny gallové. Navíc zvyšuje aktivitu glutathion peroxidasy a dalších antioxidačních enzymů v tenkém střevě, játrech a plicích. Obecně se také udává, že čaj zelený obsahuje méně kofeinu než čaj černý, ale není to jednoznačné potvrzení.Samotný kofein je patrně nejznámější účinnou složkou čaj, ale liší se působením od kofeinu obsaženého v kávě. Účinek kofeinu v čaji je jiný než v kávě, z toho důvodu, že kofein v čaji se uvolňuje a vstřebává pomaleji. Odborníci se domnívají, že je to dáno tím, že kofein se spojuje s polyfenoly, které se nacházejí v čaji. Díky působení kofeinu, spojeného s polyfenoly, začíná organismus vytvářet ve zvýšené míře látky, řazené do skupiny hormonů, označované jako "katecholaminy", které působí jako neurotransmitery (umožňují přenos nervového vzruchu) v centrální nervové soustavě.Stimulační efekt trvá po vypití čaje déle na rozdíl od podstatně kratší doby působení kávy. Káva na člověka účinkuje okamžitě, ale působení je krátkodobější. Zvýšení energie, vyvolaný konzumací čaje, není doprovázeno útlumem a trávícími problémy na rozdíl od přílišného pití kávy.Přechod mezi zeleným čajem a černým čaje tvoří tzv. polozelené čaje neboli oolongy, které prošly kratší oxidací.U nejméně známého, bílého čaje se listy suší rovnou, bez oxidace. Tento způsob bývá používán ke zpracování mladých lístků. Bílý čaj nemá jen jemnou a oblíbenou chuť, ale je také velmi prospěšný pro naše zdraví, protože obsahuje účinné antioxidanty. Tento čaj má ze všech druhů nejnižší obsah kofeinu a barva nálevu je obvykle velmi světlá.Celková nabídka bylinných čajů.


Související články a videa:
Čaje z bylinek a jiné poznámky k přírodní léčbě
Zázračný čaj Lapacho
Zelený čaj - poklad nad poklady
Kladný vliv zeleného čaje
Katechiny
Chebule srdčitá
Červený čaj neboli Pu-Erh
VIDEO: Vím, co jím - Káva, čaj a zakysané nápoje
Bylinky a čaje
Ibiškový čaj výrazně snižuje krevní tlak


17.08.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Přírodní prostředky proti migréně
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Priessnitzův obklad
Nízký krevní tlak
Chceme zdraví a hezkou postavu, ale chováme se tak? 6 tipů, jak to změnit
Začněte s detoxikací: právě teď!

65,- Kč
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS