Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Rozvod a chronické nemoci

02.02.2014
Srdce Otevřel jsem jedno z velmi těžkých témat. Dlouho jsem přemýšlel, zda o tom mám vůbec psát, protože jde o téma, o kterém asi nikdo nechce slyšet. Nechci zde ukazovat na statistiky, které každý jistě zná. Chci popsat souvislosti, jak to denně při své analytické práci s pacienty vidím. Jedním ze základních pilířů Symbinatur medicíny je hluboký rozbor životní situace pacienta. Vytváříme časovou osu života a s ní pak můžeme efektivně pracovat. Onemocnění, se kterým pacient přichází k lékaři, nezačíná v okamžiku, kdy je stanovena diagnóza, nýbrž k onemocnění se určitou dobu schyluje.

 

Člověk si vytváří "vhodné" podmínky pro nemoc a potom přijde třeba i banální spouštěcí faktor a ten nemoc nastartuje. Třeba bacil, virus, alergén. Než se tak stane, tělo vysílá signály - varování. Jde o to, jestli si jich všimneme - únava, strach, obava nebo bolest hlavy, nechutenství, svědění. Jestli je přehlédneme nebo jestli je zbagatelizujeme - nemoc udeří.


Pak nastane poplach - honem musíme bacil zlikvidovat, rychle si vzít paralen, kodein a nějaké antibiotikum, to je jistě správná myšlenka.


Náš organismus byl přetížen - bacil dostal příležitost - překonal první překážku a zaútočil. Ale to neznamená, že se naše tělo vzdalo - naopak: Tělo začíná mobilizovat vnitřní obranu, vytvoří si teplotu a tou se snaží vetřelce zlikvidovat - ten v horečce hyne, nastartuje se obranný kašel a tím prudkým reflexem se chce vetřelce zbavit, sliznice začne produkovat sekret a snaží se z povrchu vyplavit, co překáží. To jsou signály - tělo se brání. A zase jde o to, zda jsme schopni vnímat tyto signály.


Paralen sníží teplotu, jenže tím vlastně brání tělu v jemu vlastní reakci - a vítězí bacil, nemá v těle zábranu, může se klidně dál rozmnožovat. (Pokud je teplota vyšší než 38,5 st. C, pak je užitečné teplotu srážet, je to již nebezpečné, zvláště u dětí, to je něco jiného).


Kodein kašel utlumí - jenže je zastaven reflexní mechanismus a vetřelec zůstává na sliznici.


Konečně antibiotikum bacil zničí, nastane úleva - v tomto okamžiku je člověk zbaven škůdce - jenže co na to imunitní systém? Nedokázal zabránit bacilu, aby do těla pronikl, ba ani nedostal šanci, aby ten problém napravil: Obranné mechanizmy byly potlačeny. Co se stane, až přijde jiný bacil příště?


A jak to souvisí s časovou osou a s rozvodem? Dostaneme se k tomu později. Nyní pokračujme. Požádám pacienta, aby sepsal všechny nemoci, které prodělal.


Dostanu tuto odpověď: V mládí jsem nestonal, jen jsem prodělával běžné dětské nemoci, jak to bývá, občas chřipka, angína, sem tam antibiotika.


A to je omyl. Zde si neuvědomujeme výše popsaný proces, jak vzniká chronická nemoc, jak se postupně imunitní systém oslabuje, jak neposloucháme signály, jak tělo nedostávalo šanci, aby se bránilo, a jak byla jeho snaha vzápětí utlumena třeba popsaným paralenem. Není tedy divu, že jednoho dne imunitní systém totálně selhal, přišel spouštěč - vznikla vážná nemoc - byla určena diagnóza a položena otázka. Jak je to možné? Když čtu lékařskou zprávu z kliniky, je tam hned v úvodu napsáno:


Osobní anamnéza nevýznamná, prodělal běžné dětské nemoci, občas angínu, chřipku.


Pro analýzu v duchu Symbinatur medicíny je důležitý každý takový signál - pro jiného banální, nevýznamný, pro pochopení příčinných řetězců však důležitý.


V lékařské zprávě se dále dočteme např.:
Prodělal operaci žlučníku pro kámen.
Hotovo, sděleno, tomuto faktu více není věnována pozornost.

 

A co nám to říká?
Co se v těle odehrálo, že se vytvořil žlučníkový kámen? Můžeme si klidně udělat představu o chybném stravování, o stresu - a to muselo probíhat dlouho - kámen nevznikne najednou. A pak přišla operace - kámen byl odstraněn. Tělu se ulevilo, jistě, ale byla operací odstraněna příčina, proč se kámen vytvořil? Nebo ona příčina trvá dále?
Operace žlučníku - vždyť to je už pořádný signál!!


A informace na časové ose přibývají.
Již delší dobu mě bolí v oblasti žaludku - doktoři provedli všechna vyšetření a nic nenašli.
I hadičku mi do žaludku strčili. Tato informace je hodně typická.


V úvodu naší analýzy žádám: Nezajímají nás jen nemoci, úrazy, operace, ale také životně důležité události, které nějak ovlivnily nebo ovlivňují Váš život.


A nyní se konečně dostávám k hlavnímu tématu, proč byl napsán tento článek. U chronických nemocí najdeme velmi často - vysokým procentem - údaj o rozvodu rodičů nebo údaje o konfliktech v rodině. Rozvod rodičů zanechává v podvědomí člověka velmi významnou stopu. A je zajímavé dále sledovat reakce pacientů, pokud tuto problematiku rozvíjím.


Část z nich otevřeně přiznává, že jim to dlouhou dobu vadilo a nemohli se s tím smířit nebo že se s tím stále ještě nesmířili. Část pacientů zpočátku tvrdí, že jim to nijak nevadilo a že to přijali jako fakt. Jenže v dalším průběhu analýzy přiznávají, že to sice nedávají najevo, ale že je to někde uvnitř svírá a je jim teskno.


Podle psychosomatických otázek zjišťujeme, že tento fakt je právě onen spouštěč, který tvoří onu bolest v žaludku, ten pocit balvanu, čehosi těžkého apod. Jestliže je rozvod rodičů v dětském věku, všechny okolnosti pak nasvědčují tomu faktu, že to oslabuje jejich imunitu. Změnila se jejich povaha, uzavřeli se do sebe, byly častěji nemocné apod. Tedy v časové ose mnohdy jasně vidím, že rozvod rodičů je v životě dítěte silným spouštěcím, startovacím faktorem pro budoucí chronické onemocnění. Samozřejmě takovou informaci nenajdeme v žádné lékařské zprávě a samozřejmě na tento faktor nemáme lék - tedy chemický lék určitě ne. Ale lék existuje - nazývá se láska.


Symbinatur medicína nestaví na první místo léčbu pomocí léků nebo přírodních prostředků, ale snaží se pojmenovat příčiny a vysvětluje pacientovi, že má učinit takové opatření, aby je ovlivnil, odstranil, zmírnil. Často je problém velmi široký a týká se celé rodiny. Pokud na této úrovni nedojde k účinným opatřením, nemůže být léčení efektivní.


Související články:
Nemoc dítěte bývá vzkazem rodičům: Málo se mi věnujete.
Hlavní úkol lékaře? Ukazovat cestu
Hledáme příčinu


02.02.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

445,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS