Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

cm bylinky1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rozmarýn je stále zelený vytrvalý keř, který se dorůstá výšky až sto padesát centimetrů. Má malé růžové květy, které vyraší brzy na jaře a vydrží až do časného léta. Někdy se může objevit i druhý květ začátkem podzimu. Má krátké a úzké jasně zelené listy podobné jehličkám, na spodní straně jsou trošku světlejší. Při rozemnutí silně krásně voní. Rozmarýn u nás volně neroste, pěstuje se jen v zahrádkách či jako pokojová rostlina. Rozmarýn byl již ve starověku opěvován jako symbol lásky, manželství, smrti a nepomíjivosti. Používal se do kadidel, k výrobě věnců, ale i jako ozdoba do svatebních kytic.

LÉČIVÉ ÚČINKY ROZMARÝNU

Drogu tvoří listy se zelnými výhonky, které se sbírají lehce po rozpuku, dokud jsou ještě měkké. Rozmarýn je výjimečný v tom, že jako jedna z mála bylinek zvyšuje krevní tlak. Dále uklidňuje a mírní nervové vyčerpání. Výborně zvyšuje koncentraci. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje. Je zvlášť vhodný v rekonvalescenci a geriatrii. Čaj z rozmarýnu má  močopudné účinky, zlepšuje nadýmání a křeče v žaludku. Pomáhá při ženských nemocech, upravuje menstruaci.

Rozmarýn je výborný i pro zevní použití. Silný odvar slouží k čištění převážně mastné pleti, omývání ekzémů, na rány a pohmožděniny. Je velmi oblíbený zvláště v aroma-terapii. Potírání pokožky rozmarýnovým olejem (dvě kapky stoprocentně přírodního éterického oleje na dvě až tři lžíce panenského oleje) či tinkturou zlepšuje její prokrvení a uvolňuje ztuhlé a pohmožděné svaly a klouby. Rozmarýn není vhodný pro malé děti do pěti let a těhotné a kojící ženy.

ROZMARÝN V KUCHYNI
Již od starověku je rozmarýn oblíbeným kořením v celé oblasti Středomoří a dodnes se tam z něho připravuje osvěžující víno. Usušené lístky mají silné kafrovité aroma a nahořklou kořenitou chuť. Obsahují silice, třísloviny, saponiny, flavonoidy, alkaloidy, organické kyseliny, hořčiny a fytoncidy. Rozmarýnem kořeníme polévky, pokrmy z rajčat a lilků, zeleninové saláty, měkké sýry a mleté masové směsi. Je také vhodný ke zvěřině a k ochucení olejů, octů a do těstíček na smažení ryb. Na jeden kilogram suroviny stačí jedna lžička drcených lístků. Větší dávky se rozhodně nedoporučují!

Rozmarýnové víno
Nejlepší je ho připravovat z čerstvé drogy, ze sušené to není úplně ono. Nadrobno nakrájený rozmarýn nasypeme do jedné třetiny objemu nádoby, dolijeme červeným bio vínem a necháme stát čtyři týdny na teplém místě. Občas protřepeme. Poté přecedíme. Víno pijeme po malé štamprlce ráno a večer, ne více, ne častěji.

VYPĚSTUJTE SI DOMA SAMI SVOJI BYLINKU
Rozmarýn můžeme vypěstovat ze semen či řízků. Rozmarýnu sázejte na teplé, slunečné a dobře odvodněné místo se zásaditou půdou. Bylinka roste dobře i v truhlících. V zimě rostlinu chraňte před vlhkem a chladem. Čerstvé listy můžete otrhávat po celý rok.