Rozhovor s doktorem Russellem Blaylockem o devastujícím efektu glutamanu sodného, aspartamu a excitotoxinů (1.část)

cm prasek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mike: Jsem tady s doktorem Russellem Blaylockem a rád bych se ho zeptal podrobněji na některé věci, na kterých pracuje. Dr. Blaylocku, myslím, že čtenáři mají základní informace o glutamanu sodném i o aspartamu, ale mohl byste nám říct, co jste doposud napsal o excitotoxinech?

Dr. Russell Blaylock: Jsem autorem třech knih. První pojednává o excitotoxinech, vyšla pod názvem „Excitotoxins: The Taste That Kills“ („Excitotoxiny: Chuť, která zabíjí“), nejnovější se jmenuje „Health and Nutrition Secrets That Can Save Your Life“ („Tajemství zdraví a výživy, která vám můžou zachránit život“) a ta třetí s názvem „Natural Strategies for Cancer Patients“ („Přírodní strategie pro pacienty s rakovinou“) se zabývá léčbou rakoviny pomocí správné výživy. Obsahuje také nějaké informace o glutamanu sodném a aspartamu.

Bylo zjištěno, že excitotoxiny dramaticky přispívají k rozvoji rakoviny a k metastázám. Jeden výzkumník zabývající se aspartamem zjistil, že rakovinové buňky se působením aspartamu stávají více mobilní a stejně tak na ně působí i glutaman sodný. Také jsou rakovinové buňky jeho vlivem mobilnější, což vede k šíření metastáz, nebo ke zvýšení jejích počtu. U rakovinových buněk, které byly vystaveny vlivu glutamanu sodného, se vyvinuly všechny tyto nádorové buňky a začaly se rozšiřovat přes tkáně, což je jeden z brzkých příznaků rakoviny.

Jestliže zvýšíte příjem glutamanu, rakovina se šíří jako ničivý požár, a pak, když glutaman sodný úplně omezíte, dojde k dramatickému poklesu růstu rakoviny. Výzkumníci provedli experimenty, ve kterých se zaměřili na vyloučení glutamanu v kombinaci s běžnými léky, a výsledek byl velice dobrý. Došlo k významnému zvýšení účinnosti léku proti rakovině.

Mike: Nebyl teď nedávno proveden výzkum, který tohle všechno potvrzuje prokázáním vztahu mezi leukemií a aspartamem?

Dr. Blaylock: Ano. Šlo o italskou studii, která byla velice dobře provedena. Byla to celoživotní studie, což je v případě těchto toxinů velice důležité. Výzkumníci krmili zvířata po celý jejich život aspartamem a nechali je umřít přirozenou smrtí. Zaznamenali dramatický a statisticky významný nárůst souvisejících rakovin – rakoviny lymfatické tkáně a leukemie, a také nárůst několika histologických typů lymfomů, což vzbudilo zájem, jelikož H. J. Roberts již předtím napsal článek o tom, že dochází k významnému nárůstu primárních lymfomů mozku.

Pokud si to vyhledáte v neurochirurgické literatuře, zjistíte, že došlo k významnému nárůstu tumorů, které se předtím vyskytovaly pouze vzácně. Jsme svědky mnohem většího výskytu primárních lymfomů mozku, které jsou trošku jiné, než lymfomy vyskytující se jinde. Dle studií, které byly uskutečněné společností G. D. Searle, byly nalezeny lymfomy, také primární tumory mozku a tumory ostatních orgánů. Všechny tyto korelace dokazují, že jde o mocnou karcinogenní látku, která se chová buď jako co-karcinogen nebo jako primární karcinogen. S největší pravděpodobností jde o produkt rozkládající se na formaldehyd.

Italská studie zjistila, že když ta samá zvířata byla vystavena stejným dávkám formaldehydu, rozvinula se u nich stejná leukemie a lymfomy. Trokerova studie, která byla uskutečněna před lety ve Španělsku, zjistila, že když do aspartamu včleníte radioaktivní izotop, můžete vidět formaldehyd navázaný na DNA, čímž dochází k poškození DNA řetězce, jak jednoduchého tak dvojitého.

Víme, že když se formaldehyd naváže na DNA, je těžké ho odstranit. Zůstane tam velice dlouho. Což znamená, že když si dnes dáte jenom jednu dietní kolu, nebo si něco osladíte aspartamem, bude Vás to poškozovat dlouhodobě. Nakonec nevyhnutelně dojde k takovému poškození DNA, které povede ke spuštění rakoviny. A až se u vás rakovina objeví, vlivem kyseliny aspartové, která se v aspartamu nachází, se navíc i mnohem rychleji rozroste. Jde o dvojitý efekt – aspartam jednak způsobuje rakovinu a jednak přispívá k tomu, že se rakovina velice rychle rozrůstá.

Mike: Když existují všechny tyto důkazy, jak je možné, že průmysl dokázal tuto informaci zatajit a zachovat legální používání této chemikálie v potravinovém řetězci?

Dr. Blaylock: Donald Rumsfeld, když byl ve vedení společnosti G. D. Searle, NutraSweet, jednal o těchto záležitostech. Povedlo se mu to schválit i přes odpor některých odborníků. A když už to bylo schváleno, vládní představitelé nechtěli přiznat, že udělali chybu. I nadále to ututlávali, stejně jako informace ohledně fluoridu nebo ohledně mlékárenského průmyslu.

V médiích nemůžete kritizovat mléko, protože reklama na mléko je chytře umístěná v novinách, vědeckých publikacích a časopisech. Takže všechna média jsou pokryta. Jediné místo, které nemají pokryté, je rádio nebo internet. Blogy o zdraví vám řeknou pravdu.

Je jedno, jak moc chtějí nějaké noviny zveřejnit pravdu, neudělají to. To je tlak, pod kterým tito lidé jsou. I když máte dobrého novináře, který o tom chce napsat, jeho editor mu to nedovolí. To vidíte v časopisech jako Journal of Clinical Nutrition nebo College Nutrition. Podívejte se na to, kdo je financuje: společnost Monsanto, která byla kdysi sponzorována společností G. D. Searle. Takže nebudou publikovat články, které by ohrozily jejich hlavní zdroj příjmů. Dokonce periodika zabývající se medicínou a výživou je těmito lidmi kontrolována.

Mike: Jde tedy o ďábelské spojenectví vědecké komunity s velkým obchodem.

Dr. Blaylock: Přesně tak. Dalším velkým překvapením, co se týče výzkumu, je něco nového, na co jsme přišli. Zjistili jsme, že mimo mozek se nachází velké množství glutamátových receptorů ve všech orgánech a tkáních. V celé trávící soustavě, od jícnu až po tračník, se nacházejí glutamátové receptory ve velkém množství. Stejně tak celý převodní systém srdeční je prosycený všemi možnými druhy glutamátových receptorů. Plíce, vaječníky, celá reprodukční soustava a samotné spermie, nadledvinky, kosti a dokonce i vápenatění, to všechno je kontrolováno glutamátovými receptory, které se chovají úplně stejně jako glutamátové receptory v mozku.

Poté, co sníte jídlo obsahující glutaman sodný, množství glutamátu ve vaší krvi bude velice vysoké. Hladina glutamátu v krvi může stoupnout až 20násobně. Tím zbytečně stimulujete všechny glutamátové receptory. Glutaman sodný stimuluje receptory v trávicí trubici – v jícnu a také v tenkém a tlustém střevu. Proto někteří lidé trpí silnými průjmy. Jiní zase mohou onemocnět syndromem dráždivého tračníku, nebo pokud tímto onemocněním již trpí, jejich zdravotní stav se o hodně zhorší. Pokud má někdo reflux žaludečního obsahu do jícnu, vlivem glutamanu sodného se tento problém také značně zhorší. Glutamátové receptory nacházející se v převodním systému srdečním mohou být příčinou nárůstu výskytu náhlé srdeční smrti.

Téměř všechny tyto případy jsou také charakteristické nízkým magnesiem. Pokud je hladina hořčíku nízká, glutamátové receptory začínají být hypersenzitivní, a tak někteří lidé – konkrétně třeba atleti, za předpokladu, že neužívají magnesiové doplňky stravy – jsou náchylní na náhlou srdeční smrt kvůli nadměrnému působení glutamátových receptorů. Jestliže před tréninkem snědí nějaké jídlo, které obsahuje glutaman sodný, nebo vypijí dietní kolu, způsobí to u nich takové intenzivní srdeční podráždění, že při vysoké sportovní zátěži zemřou náhlou srdeční smrtí. Víme, že náhlou srdeční smrt způsobují dvě věci: nejčastěji arytmie a křeč srdeční tepny. Obojí může být způsobeno požíváním glutamanu sodného.

Mike: Samozřejmě, že v jejich úmrtném listu není napsáno, že umřeli na glutaman sodný.

Dr. Blaylock: Ne, není. Protože běžný doktor netuší, že tato souvislost existuje. Nikdy o ní neslyšel. Většina kardiologů, se kterými jsem mluvil, o tom nikdy neslyšela. Nevěděli o tom, že v převodním systému srdečním a v srdci samotném se nachází nějaké glutamátové receptory. V této krajině (USA) žije milion pacientů s arytmií, která ohrožuje jejich život a nikdo jim neřekne, aby se vyhnuli glutamanu sodnému a aspartamu, přestože jde o významnou příčinu srdečních onemocnění.

Mike: Když se zamyslíme nad tím, kolik peněz léčbou všech těchto symptomů vydělají, farmaceutické společnosti by přišly o miliardy, kdyby byl glutaman sodný zakázán.