Roupi

Onemocnění roupy patří mezi nejstarší parazitologická onemocnění, která doprovází lidstvo od nepaměti. Popsal ho i slavný řecký lékař Hippokrates. Latinský název roupa je Enterobius vermicularis a odborně je označován jako parazitický hlíst z čeledi Spirurida.

Jedná se o nemoc, jejíž příčinou je nedodržování základní hygieny. Proto se nejčastěji vyskytuje mezi dětmi předškolního a školního věku. Nicméně se často vyskytuje i mezi dospělými. V případě neumytí rukou se do našeho těla ústy dostanou vajíčka roupů s již vyvinutými larvami. Vajíčka se dostanou do žaludečního traktu, kde se zbaví obalů a přichytí se v tenkém střevě, kde dorostou. Zde dochází také ke spáření samiček a samečků. Samečci po páření zahynou a odejdou z těla ve stolici. Infekce roupy je charakteristická tím, že dochází k úpornému svědění v oblasti řitního otvoru. Dochází k tomu proto, že larvy potřebují ke svému vývinu kyslík, kterého se jim v trávícím traktu nedostává. Proto samičky vylézají na vzduch v oblasti řitního otvoru. Právě to, jak se pohybují, způsobuje úporné svědění. To může přispívat i k dalšímu rozšíření infekce, protože dítě se škrábe na postiženém místě a pod nehty se vajíčka roupa mohou šířit dále, pokud si dítě důsledně nemyje ruce.

Díky tomu pacient trpí značnou nespavostí. U dětí může dojít až k nočnímu pomočování a celkovému neklidu. Z těchto potíží vzniklo úsloví, že děti “mají roupy”. Roupi mohou dále způsobit podráždění slepého střeva a způsobit břišní bolesti. Dokonce vzácně může dojít i k jejich zanesení do močových cest.

Pokud se prokáže laboratorní nález po vyšetření, předepíše lékař obvykle léky, označované jako anthelmintika. Existují i přírodní prostředky, které zmírňují potíže vzniklé touto infekcí a pomáhají k odstranění roupů z organismu. Jedním z nejstarších prostředků je česnek, který působí i antiparazitálně. V našem sortimentu ho můžete najít v přípravku Super česnek.

Během léčby je třeba zavést také opatření proti šíření infekce v domácnosti a v okolí nemocného. Důležité je poučit dítě o nutnosti důsledné hygieny. Je nezbytné, aby si pečlivě omývalo ruce po použití toalety a před každým jídlem.

U dětí je také nutno dbát na omývání oblasti konečníku po každé toaletě a před spaním (omývat je třeba důsledně zepředu dozadu, aby nedošlo k rozšíření infekce). Dále je třeba ostříhat nehty. Je nutno ohlídat pravidelnou denní výměnu spodního prádla. Jakékoliv používané prádlo je třeba důsledně vyvařit a vyžehlit.

Důležité je omezení konzumace cukru (cukr je pro roupy nezbytný k přežití) a naopak zvýšit příjem zeleniny a vodnaté stravy. Pravidelně je také nutné utírat prach, vytírat a luxovat – vajíčka mohou ve vnějším prostředí přežívat až tři týdny.

Vajíčka jsou také citlivá na světlo a chlad – musíme větrat a ráno roztahovat závěsy či žaluzie, aby do místnosti proniklo denní světlo. Toto samozřejmě vše platí i u dospělého, protože ani v takovém případě nelze automaticky předpokládat, že pečlivě dodržuje hygienu.

 

Zpět nahoru