Roup dětský (Enterobius vermicularis)

cm holcicka1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Enterobióza je parazitární nákaza roupem dětským. Nákaza roupem dětským je stále jednou z nejrozšířenějších nákaz, se kterými se v našich podmínkách setkáváme. V jeden moment je na světě nakaženo 500 miliónů lidí, tedy každý dvanáctý člověk. V dětství prodělá nákazu každé druhé dítě.

Roup dětský se vyskytuje pouze u člověka a přenáší se buď přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo člověk nakazí sám sebe nebo dotykem s kontaminovanou potravou či předměty apod. Samotná nákaza člověka je jednoduchá a může jí dostat i ten, kdo udržuje hygienu: stačí polknutí neviditelných vajíček roupu dětského. Vajíčka se ve střevě změní na infekční larvy, které dospívají v samičky a samečky.

Oplozené samičky, které jsou vyplněné několika tisíci vajíček (až 11 000) vylézají v noci z konečníku a vylučují vajíčka do záhybů řitního otvoru. Jejich pohyb se pak projevuje svěděním v okolí konečníku. Dochází k poruchám spánku, bolestem hlavy, neurózám, zánětům močových a pohlavních cest, vyvolané cestujícími červíky. Přítomnost červů ve střevě může dále působit bolesti břicha či podráždění slepého střeva.