Rostliny při revmatických nemocech

cm bylinky herbs

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kopřiva dvojdomá (Urtica dioica)
Obsažené látky: kopřivový jed (podobá se kyselině pryskyřičné), sekretin (ferment), histamin, acetylcholin, kyselina octová a mravenčí, glukokininy, hodně chlorophylu, karotinoidy,vitamin C a kyselina křemičitá.

Upotřebení a účinnost:
Ulevuje látkové výměně tím, že posílí schopnost ledvin při vylučování, zvláště při revmatické nemoci. Čistí krev a je to dyskratikum (dyskrasie – látková výměna zatížená odpadem); používá se u lupénky (Psoriasis vulgaris); působí jako prevence rakoviny; odvádí nečistoty na povrch kůže; má fytohormonální účinek semena působí proti stárnutí u starších lidí.

Příprava a dávkování:
bylina (Herba Urticae): 1 polévková lžíce (pokud možno čerstvá) jako studený výluh; povrchově: čerstvou bylinu vetřít např. při artróze na oblast kolena; semena: užívat 1 – 2 polévkové lžíce denně.

HAB: Urtica dionica (čerstvá bylina s kořeny a květy); Spagyrik. Doba sběru: duben až srpen.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Obsažené látky: Éterický olej.

Upotřebení a účinnost:
Podporuje léčbu různých revmatických nemocí (Dna = zánět kloubů).

Příprava a dávkování:
Bylina (Herba Aegopodii podagrariae): 1 čajová lžička jako nálev nebo čerstvý jako planá zelenina s kopřivou a špenátem (mladé rostliny).

HAB: Aegopodium podagraria (čerstvé kvetoucí rostliny): Spagyrik. Doba sběru: Březen až červen