Rostliny při revmatických nemocech

Kopřiva dvojdomá (Urtica dioica)
Obsažené látky: kopřivový jed (podobá se kyselině pryskyřičné), sekretin (ferment), histamin, acetylcholin, kyselina octová a mravenčí, glukokininy, hodně chlorophylu, karotinoidy,vitamin C a kyselina křemičitá.

Upotřebení a účinnost:
Ulevuje látkové výměně tím, že posílí schopnost ledvin při vylučování, zvláště při revmatické nemoci. Čistí krev a je to dyskratikum (dyskrasie – látková výměna zatížená odpadem); používá se u lupénky (Psoriasis vulgaris); působí jako prevence rakoviny; odvádí nečistoty na povrch kůže; má fytohormonální účinek semena působí proti stárnutí u starších lidí.

Příprava a dávkování:
bylina (Herba Urticae): 1 polévková lžíce (pokud možno čerstvá) jako studený výluh; povrchově: čerstvou bylinu vetřít např. při artróze na oblast kolena; semena: užívat 1 – 2 polévkové lžíce denně.

HAB: Urtica dionica (čerstvá bylina s kořeny a květy); Spagyrik. Doba sběru: duben až srpen.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Obsažené látky: Éterický olej.

Upotřebení a účinnost:
Podporuje léčbu různých revmatických nemocí (Dna = zánět kloubů).

Příprava a dávkování:
Bylina (Herba Aegopodii podagrariae): 1 čajová lžička jako nálev nebo čerstvý jako planá zelenina s kopřivou a špenátem (mladé rostliny).

HAB: Aegopodium podagraria (čerstvé kvetoucí rostliny): Spagyrik. Doba sběru: Březen až červen

 

MUDr. Pavel Šácha

MUDr. Pavel Šácha

Jsem zastáncem takové medicíny, která postupuje podle pojmenované příčiny. Napřed musí být vyjasněno, co přesně se má léčit, a pokud se to nestane, pak jde o ošetřování jen obecné, nespecifické a samozřejmě s nejistým účinkem.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!
Zpět nahoru