Rosacea

cm pletovy krem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zánětlivé onemocnění kůže obličeje. Projevuje se zčervenáním, rozšířenými žilkami, pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně,což souvisí se vznikem nápadně zvětšeného červeného nosu (rinofyma).

Vyskytuje se obvykle ve středním věku a často se zaměňuje za akné, těžce postihuje sebevědomí. Lidé, kteří jí trpí, se obávají společenského kontaktu a hůře se uplatňují v zaměstnání.Tímto onemocněním častěji trpí ženy, které mají světlou pleť a vlasy a jsou více citlivé na sluneční záření a povětrnostní vlivy.

Příčina není zcela jasná, vliv mají některé dráždivé potraviny včetně alkoholu, který však není jedinou a hlavní příčinou, ani podmínkou onemocnění, stejně jako konstituční vlivy, protože někteří lidé mají sklon k vyššímu mazotoku.Určitou roli hrají i poruchy v oblasti trávicího traktu, ve střevu často nacházíme dysbiózu střevní, překyseleno následkem pití sladkých limonád, hamburgrů, smažených hranolků. Popisují se cévní a mikrobiální vlivy, ve stěrech se objevuje bacil Staphylokok často v kombinaci s kvasinkou. Objevují se články, které upozorňují na častý výskyt v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce a opakovaným podáváním antibiotik.

Roli hraje i dědičnost a stres, oslabená jaterní činnost, oslabený imunitní systém. Nemoc se časem zhoršuje, někdy zasáhne i oči a pacient trpí záněty spojivek či rohovky, takže může přijít o zrak.

Prevence spočívá v omezení, resp. vyloučení vlivů, vedoucích k zvýšenému prokrvení. Člověk s růžovkou se má vyvarovat horkých nápojů, kořeněných, ostrých jídel, kofeinu a alkoholu, vyhýbat se slunci, umývat se spíše chladnou vodou, neužívat mastné krémy a pleťové vody s alkoholem a lak na vlasy. Doporučeno je rovněž vyhnout se sauně a místo mýdla se mýt gelem nebo pleťovým mlékem.

Jedná se o dráždivý terén, proto není vhodná běžná kosmetika a hygiena kůže a totéž platí i pro holící kosmetiku. Nevhodné jsou mastné, výživné, „noční“ krémy, oleje, vazelínové masti, neboť zhoršují stav již tak přemaštěné pokožky.

Při růžovce se doporučuje tříměsíční užívání betacarotenu 25 000 UI. denně, pak snížit na 15 000UI (podporuje hojení tkáně), vitamín E 400 m.j. chlorella pyrenoidosa pro obsah všech potřebných minerálů, vitamínů a živin. Na podporu jater se doporučuje ostropestřec mariánský.

Někdy může velmi pozitivně působit aloe vera, ale je to vždy individuální.

Snažit se omezit stres a nevystavovat se přímým slunečním paprskům. V létě, u moře či na horách chránit kůži před ultrafialovým zářením, tj. používat krémy s ochrannými protislunečními faktory, slamáky, kšiltovky.

Doporučuje se též jíst co nejvíce syrové stravy, popř. držet pročišťovací půst.

Aplikace kortikoidových mastí může stav zhoršovat!!! U antibiotik hrozí též vedlejší účinky a po vysazení se často problém znovu vrací.

V těžkých případech je možno léčit laserem. Rozšířené žilky se řeší diatermokoagulací či laserem, nejlépe v období podzimu či zimy. Zbytnělou tkáň – rhinofyma lze odstranit pouze chirurgicky, tedy laserem či plasticko-chirurgicky.