Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Rosacea

14.08.2006

Zánětlivé onemocnění kůže obličeje. Projevuje se zčervenáním, rozšířenými žilkami, pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně,což souvisí se vznikem nápadně zvětšeného červeného nosu (rinofyma).

Vyskytuje se obvykle ve středním věku a často se zaměňuje za akné, těžce postihuje sebevědomí. Lidé, kteří jí trpí, se obávají společenského kontaktu a hůře se uplatňují v zaměstnání.Tímto onemocněním častěji trpí ženy, které mají světlou pleť a vlasy a jsou více citlivé na sluneční záření a povětrnostní vlivy.


Příčina není zcela jasná, vliv mají některé dráždivé potraviny včetně alkoholu, který však není jedinou a hlavní příčinou, ani podmínkou onemocnění, stejně jako konstituční vlivy, protože někteří lidé mají sklon k vyššímu mazotoku.Určitou roli hrají i poruchy v oblasti trávicího traktu, ve střevu často nacházíme dysbiózu střevní, překyseleno následkem pití sladkých limonád, hamburgrů, smažených hranolků. Popisují se céviní a mikrobiální vlivy, ve stěrech se objevuje bacil Staphylokok často v kombinaci s kvasinkou. Objevují se články, které upozorňují na častý výskyt v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce a opakovaným podáváním antibiotik.


Roli hraje i dědičnost a stres, oslabená jaterní činnost, oslabený imunitní systém. Nemoc se časem zhoršuje, někdy zasáhne i oči a pacient trpí záněty spojivek či rohovky, takže může přijít o zrak.


Prevence spočívá v omezení, resp. vyloučení vlivů, vedoucích k zvýšenému prokrvení. Člověk s růžovkou se má vyvarovat horkých nápojů, kořeněných, ostrých jídel, kofeinu a alkoholu, vyhýbat se slunci, umývat se spíše chladnou vodou, neužívat mastné krémy a pleťové vody s alkoholem a lak na vlasy. Doporučeno je rovněž vyhnout se sauně a místo mýdla se mýt gelem nebo pleťovým mlékem.


Jedná se o dráždivý terén, proto není vhodná běžná kosmetika a hygiena kůže a totéž platí i pro holící kosmetiku. Nevhodné jsou mastné, výživné, "noční" krémy, oleje, vazelínové masti, neboť zhoršují stav již tak přemaštěné pokožky.


Při růžovce se doporučuje tříměsíční užívání betacarotenu 25 000 UI. denně, pak snížit na 15 000 UI (podporuje hojení tkáně), vitamín E 400 m.j. Chlorella pyrenoidosa pro obsah všech potřebných minerálů, vitamínů a živin. Na podporu jater se doporučuje ostropestřec mariánský. (Protect Liver)


Někdy může velmi pozitivně působit aloe vera, ale je to vždy individuální.


Snažit se omezit stres a nevystavovat se přímým slunečním paprskům. V létě, u moře či na horách chránit kůži před ultrafilaovým zářením, tj. používat krémy s ochrannými protislunečními faktory, slamáky, kšiltovky.


Doporučuje se též jíst co nejvíce syrové stravy, popř. držet pročišťovací půst.


Aplikace kortikoidových mastí může stav zhoršovat!!! U antibiotik hrozí též vedlejší účinky a po vysazení se často problém znovu vrací.


V těžkých případech je možno léčit laserem. Rozšířené žilky se řeší diatermokoagulací či laserem, nejlépe v období podzimu či zimy. Zbytnělou tkáň - rhinofyma lze odstranit pouze chirurgicky, tedy laserem či plasticko-chirurgicky.


14.08.2006
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS