Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Riziko trombózy při užívání antikoncepce

30.10.2014
Antikoncepce
V současnosti se hodně diskutuje otázka rizika vzniku trombózy u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Toto riziko bylo známo, ale poněkud se zanedbávalo a užívání antikoncepce se zdálo řadě, hlavně mladých žen, bez podstatného rizika. Některé případy úmrtí či vážných zdravotních komplikací připomněly souvislosti mezi rizikovými faktory, které zvyšují u uživatelek hormonální antikoncepce riziko vzniku žilní trombózy. K těmto rizikovým faktorům patří nejen věk nad 35 let, nadváha či kouření, ale právě v současnosti velmi diskutovaná dědičná dispozice k tzv. Leidenské mutaci.

Žilní trombóza

Žilní trombóza tvoří jedno z největších rizik spojených s užíváním této skupiny léků. Jedná se o poměrně vzácnou komplikaci, která ovšem může mít, a to je důležité, velmi nebezpečné následky. Při žilní trombóze dojde ve vnitřku žíly k tvorbě krevní sraženiny. Je nebezpečná právě proto, že se tato krevní sraženina může uvolnit.

 

Embolie

Při pohybu v krevním řečišti může tato sraženina ucpat některou z plicních cév a způsobit tak plicní embolii, která je život ohrožujícím stavem. Právě užívání kombinované, nejrozšířenější formy hormonální antikoncepce (obsahuje společně estrogen a progestin) může zapříčinit určité změny v systému krevního srážení, což zvyšuje riziko vzniku trombózy. Je to jeden z faktorů, který může zvýšit riziko vzniku této nemoci tím, že zvýší srážlivost krve. K dvěma dalším patří zpomalení toku krve v řečišti a poškození výstelky žilní stěny.

 

Antikoncepce a kouření

Ke zpomalení toku krve dochází, pokud se dlouhodobě nepohybujeme - což může být sedavé zaměstnání nebo třeba několikahodinový let. K poškození výstelky cévní stěny dochází u kuřaček (to způsobují zplodiny tabákového kouře), ale také u nemocných s aterosklerózou nebo následkem poranění.

 

Na rozdíl od nekuřaček by proto ženy, které kouří, neměly v žádném případě po dovršení třicátého pátého roku věku hormonální antikoncepci užívat, protože riziko cévních komplikací se u nich výrazně zvyšuje. Za kuřačku můžeme označit podle odborníků ženu, která kouří v průměru denně 15 a více cigaret.

 

Jaké ženy by neměly užívat antikoncepci

Každá uživatelka hormonální antikoncepce si musí uvědomit, zda patří mezi rizikové skupiny. Jsou to již zmíněné silné kuřačky starší 35 let, nemocné s neléčenou hypertenzí, hlubokou žilní trombózou, vážnější formou migrény, nemocnými játry nebo také diabetičky s komplikovaným průběhem onemocnění nebo pacientky s rakovinou prsu.

 

Nicméně je dobré zdůraznit, že ohroženy jsou i další skupiny žen (samozřejmě i mužů v některých případech). Jsou to ženy v období těhotenství a šestinedělí nebo s výraznou nadváhou. Také riziko vzniku trombózy vzrůstá s přibývajícím věkem. Právě proto musí znát lékař před předepsáním antikoncepce pacientčinu i rodinnou anamnézu a provést vyšetření (změření krevního tlaku, gynekologické vyšetření a další).

 

Leidenská mutace

Důležitý je jeden faktor, který je geneticky podmíněný a může výrazně zvýšit u jmenovaných rizikových skupin, zejména u uživatelek hormonální antikoncepce. A to je nyní často zmiňovaná leidenská mutace.

 

Je to, zjednodušeně řečeno, určitá, dědičně podmíněná změna mutace genu pro jeden z faktorů ovlivňujících srážení krve. Vyskytuje se nejvíce mezi Evropany (odborníci uvádějí zhruba 5%), v Africe nebo Asii je procento nižší. Dělí se na druhy, heterozygotní a homozygotní. Rozšířenější, heterozygotní forma představuje zvýšení rizika trombózy pěti až desetinásobně. Méně častá je homozygotní forma, která ovšem zvyšuje riziko vzniku trombózy osmdesáti až stonásobně!

 

Právě v kombinaci s hormonální antikoncepcí se výrazně zvyšuje riziko, a proto by dívky s leidenskou formou neměli užívat žádnou formu hormonální antikoncepce. Kromě rizika vzniku trombózy zde hrozí riziko vzniku potratu či předčasného porodu. U porodu lze uvést, že jako malé plus tyto ženy nemají tak velké riziko masivního krvácení.

 

Někdo si může plést leidenskou mutaci s hemofilií, která je také dědičná, ale která naopak zvyšuje krvácivost, kdežto leidenská mutace zvyšuje riziko srážlivosti krve. Projevy leidenské mutace jsou v podstatě projevy jejích trombotických komplikací. Častý je vznik trombózy žil dolních končetin a z toho plynoucí riziko plicní embolie, která může mít za následek, jak již bylo zmíněno, i smrt. Trombózy však mohou samozřejmě vznikat i v jiných žilách (dolní dutá žíla aj.). Leidenská mutace se prokazuje speciálním molekulárně genetickým vyšetřením.

 

Prevence je samozřejmě velmi důležitá, ale ne vždy ji lze zajistit. Leidenská mutace se totiž sama o sobě nemusí nijak projevovat. Leidenskou mutaci bohužel nelze léčit vzhledem k tomu, že je daná dědičně. Lékař léčí jen následky, trombózu a to obvyklými léky na ředění krve jako jsou heparin, nízkomolekulární hepariny a warfarin. Je nutno vysadit okamžitě antikoncepci a pacientka musí být pravidelně sledována lékařem. Pacienti s leidenskou mutací musí o tom informovat lékaře, hlavně před operací, těhotenstvím a porodem. Nyní se diskutuje o tom, zda testy na leidenskou mutaci zavést plošně. Zatím ji pojišťovny hradí jen rizikovým skupinám žen.


Související články:
Kauza: Hormonální antikoncepce
Užíváte hormonální antikoncepci?
Problémy žil dolních končetin


30.10.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Očkování, farmaceutické lobby


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

154,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS