Riziko onemocnění rakovinou po rentgenu je dvouprocentní

cm stuzka rakovina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Riziko vzniku rakovinného bujení následkem obyčejného rentgenu nebo paradoxně stále populárnější počítačové tomografii se ve většině zemí pohybuje od necelého jednoho po zhruba tři procenta. V České republice to je 1,1 procenta. Vyplývá to podle agentury AP z nové studie vědců z britské Oxfordské univerzity. Jisté malé riziko, které představuje vystavení rentgenovým paprskům, je dobře známé, britská studie však došla zatím nejdále ve snaze přesně jej vyčíslit.

Z výzkumu vyplývá, že v závislosti na frekvenci používání rentgenu se riziko vzniku rakoviny v 15 sledovaných zemích pohybovalo mezi 0,6 a 3,2 procenta. Experti, kteří se na studii nepodíleli, však v časopise The Lancet napsali, že přínos rentgenových přístrojů a tomografů daleko přesahuje riskantnost jejich použití.

„Přínosy zahrnují včasnější zjištění rakoviny… a včasné léčení, které pravděpodobně umožňují vyléčení více případů rakoviny, než kolik může způsobit vystavení radiaci,“ napsali Peter Herzog a Christina Riegerová z mnichovské Univerzity Ludvíka Maximiliana.

Moderní tomografy mohou zajistit lepší pohled do všech částí lidského těla, ale vydávají podstatně více rentgenového záření než obyčejné rentgenové aparáty.

Profesor radiologie z Cambridgeské univerzity Adrian Dixon tvrdí, že riziko vzniku rakoviny následkem rentgenového záření je relativně malé v porovnání s jinými příčinami. „Neměli byste jít na rentgen, dokud jeho výhody nepřevyšují škodlivost, a my proto každou žádost posuzujeme skutečně pozorně,“ řekl agentuře AP Dixon.