Řimbaba obecná (též kopretina řimbaba, Pyrethrum parthenium)

Kopretina řimbaba patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). Má výrazné aroma. Kromě obou hlavních názvů je také označována jako vratič řimbaba. Jedná se o vytrvalou, až 1 m vysokou rostlinu. Lodyha je přímá, větvená, hranatá. Květy jsou buď žluté, nebo bílé, podle uspořádání. Důvodem je z jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie, odkud se dostala až k nám. V Čechách i na Moravě se pěstuje na zahradách a místy ji můžeme i potkat jako planě rostoucí rostlinu. Sbírá se kvetoucí nať.

Výtažek z této rostliny obsahuje silice (pine, bornylacetát), látky označované jako seskviterpenové laktony, oyrethrin, třísloviny, flavonoidy a další látky.

Nejznámější oblast, kde je tato bylina doporučována jako doplněk léčby, je problematika migrén, zřejmě proto, že snižuje bolest a rozšiřuje cévy. K dalším uváděným účinkům patří podpora žaludeční aktivity a protirevmatické působení. Odborníci uvádějí, že některé z jejich účinků byly potvrzeny klinickými studiemi. V lidovém léčitelství jsou ještě uváděny účinky proti závrati, při ušních šelestech, teplotách, bolestech zubů či žaludečních potížích.

Výtažek z kopretiny řimbaby nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu). U citlivých jedinců může vyvolat tvorbu vyrážky na ústech při přímé konzumaci. Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení.

To může být projevem přecitlivělosti při alegii na tuto bylinu. Je třeba si dát pozor, protože u této rostliny je uváděna takzvaná zkřížená alegie na ostatní rostliny z rodu hvězdnicovitých. To znamená, že pacient doposud nemusel být alergický na kopretinu řimbabu, ale neměl by ji užívat, pokud je alergický na jinou rostlinu z rodu hvězdnicovitých.

Pokud chcete řimbabu užívat jako doplněk nějaké jiné léčby, požádejte raději nejprve o radu v naší internetové poradně.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.